Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Aleksandra Hortensja DĄBEK

Chopin, Schumann

Roman Maciejewski
Suita Hiszpańska
(premiera 24 sierpnia 2018)

Brian BROMBERG
Thicker Than Water
(2018)

Krzysztof LENCZOWSKI
Rzeczy osobiste
(2018)

Adam CZERWIŃSKI Trio MAP
Kiedy byłem (LP)
(2018)

Nestor TORRES
Jazz Flute Traditions
(2017)

Wpisy z tagiem: Santana

środa, 06 marca 2013

SANTANA: Shape Shifter /CD 2012, Sony Music/

SANTANA: Guitar Heaven. The Greatest Guitar Classics Of All Time /CD 2010, Sony Music/

sobota, 23 czerwca 2012

Carlos SANTANA & Buddy MILES: Live! /LP/CD 1972 Columbia/

czwartek, 19 kwietnia 2012

Hermes; El Fuego; I'm Feeling You; My Man; Just Feel Better; I Am Someboddy; Con Santana; Twisted; Trinity; Cry Baby Cry; Brown Skin Girl; I Don't Wanna Lose Your Love; Da Tu Amor

sobota, 24 grudnia 2011

 Carlos SANTANA & Buddy MILES: Carlos Santana & Buddy Miles! Live! /LP/CD 1972/

(str.1:) Marbles; Lava; Evil Ways; Faith Interlude; Them Changes; (str.2:) Free Form Funkafide Filth

Młodsi słuchacze mogą być zaskoczeni muzyką jaką kiedyś nagrywał Carlos Santana. Tą płytę firmuje Santana wraz z Buddy Milesem. Buddy Miles to nieżyjący już muzyk (zmarł w 2008 roku) -perkusista i wokalista, założyciel legendarnego tria Band Of Gypsys, które tworzył wraz z Jimi Hendrixem i Billym Coxem, a także nagrywający wspólnie z Johnem McLaughlinem.
Płyta nagrana została w styczniu 1972 roku na dużym koncercie open air. Koncert odbył się w Honolulu na wyspie O`ahu w kraterze wulkanu o nazwie Diamond Head powstałym ok 200 tysięcy lat temu. Istnieją nagrania tak legendarnych koncertów, że czasem aż trudno uwierzyć iz one naprawdę się odbyły... Woodstock, Monterey Pop, Newport... czy choćby: ''Friday Night In San Francisco''. Koncert jakiego z tej płyty słuchamy jest również takim własnie zjawiskiem. 12 osób na scenie: potężnie brzmiąca sekcja dęta, trzy gitary, organy Roberta Higginsa i te tak charakterystyczne dla zespołów Carlosa Santany najprzeróżniejsze instrumenty perkusyjne i perkusjonalia (sześć osób!), a mistrzem w tej dziedzinie jest sam Buddy Miles. Na pierwszej stronie longplaya (w wersji analogowej) jest całkiem...  piosenkowo; Miles bowiem pełni też tutaj rolę wokalisty. Dopiero druga część albumu przynosi prawdziwy ogrom improwizacji, wypełnia ją bowiem jeden utwór ...po prostu niezwykle improwizowany.
Santana niejednokrotnie kłaniał się w swych poczynaniach muzyce jazzowej że wspomnę tu jego włączenie się w nurt eksperymentalnego jazzu i jazz-rocka, oraz wspólne nagrania z takimi artystami jak John McLaughlin, Herbie Hancock, Billy Cobham czy Wayne Shorter. Płyta: ''Carlos Santana & Buddy Miles Live!'' była pierwszym jego albumem, który zapoczątkował ten nurt będący częścią jego muzycznych poczynań. To pierwsza płyta Santany będącą tak wielkim ukłonem w stronę improwizowanej muzyki fusion i jazzu.  Dopiero później przyszedł czas na płytę :''Love Devotion And Surrender'' z utworami Johna Coltrane'a czy album ''Illuminations'' z Alice Coltrane.
Płytę rozpoczyna kompozycja Johna McLaughlina: ''Marbles'', połączona z improwizowanym tematem Milesa: ''Lava'' (tu przypomnienie: koncert odbywał się w kraterze wulkanu). Prawdziwa magia i niepowtarzalny klimat, muzyka wciągająca i hipnotyzująca. Nie jest to muzyka łatwa w odbiorze co może być zaskoczeniem dla słuchaczy znających Santanę z jego przebojowego oblicza. W drugiej części koncertu panowie przez blisko 25 minut po prostu najzwyczajniej w świecie improwizują! Tu nie ma jakiegoś konkretnego tytułu a całą stronę płyty umownie zatytułowano: ''Free Form Funkafide Filth'' co mozna ...bardzo swobodnie przetłumaczyc jako: ''Wolna i Swobodna Forma Funkowa''. Jeden z tych legendarnych koncertów, w które trudno uwierzyć.

Powyższy tekst spisany został z komentarza do radiowej prezentacji płyty w RadioJAZZ.FM z 13 i 20.12.2011

00:14, longplay_2010
Link Dodaj komentarz »