Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

TANA String Quartet: Krzysztof Baculewski - String Quartets /2018/

Kwartety smyczkowe I-IV.

Komplet wszystkich czterech Kwartetów smyczkowych jednego z najciekawszych polskich kompozytorów współczesnych, pedagoga, krytyka muzycznego i eseisty, związanego z Warszawskim Uniwersytetem Muzycznym Krzysztofa Baculewskiego, znajdziemy na najnowszym albumie belgijskiej grupy kameralnej Tana String Quartet.
Urodzony w 1950 roku w Warszawie kompozytor, znany m.in. z łączenia estetyki muzyki dawnej z współczesnymi technikami, oraz współpracy z zespołem wokalnym Camerata Silesia i specjalizującym się w interpretacjach muzyki dawnej, składem Il Tempo,.
Pierwsze trzy Kwartety smyczkowe Baculewskiego powstały jeszcze w latach 80-tych. To utwory wielokrotnie nagradzane podczas rozmaitych festiwali i przeglądów, m.in. I Kwartet w 1984 roku otrzymał nagrodę w ramach Konkursu Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich, na którym dwa lata później wyróżniono III Kwartet, a w tzw. międzyczasie podczas Festiwalu "Poznańska Wiosna Muzyczna” w 1985 wyróżnienie otrzymał II Kwartet smyczkowy. Ostatni IV Kwartet jest utworem powstałym blisko 30 lat później, w roku 2014.
Tworząc pierwsze trzy Kwartety kompozytor nie zamierzał sięgnąć w przyszłości po tę formułę. Stąd Kwartety I-III, mogą robić wrażenie konceptualnej cyklicznej formy, tworzącej symetryczny pod względem budowy tryptyk.
Przygotowany przez Krzysztofa Baculewskiego po wielu latach 4-częściowy IV Kwartet smyczkowy, zestawiony z wcześniejszą trylogią pozwala dostrzec zmiany w kompozytorskim warsztacie twórcy, oraz rozliczne wpływy jakim artysta uległ w ciągu niemal 30 lat dzielących dzieła. To także utwór robiący wrażenie bardziej swobodnego formalnie i mniej ograniczonego formułą gatunku.
Kwartety Baculewskiego mienią się różnorodnością, przejrzystością faktury i emanują ogromną energią, a belgijski kwartet, zdaje się być idealnie dopasowanym do ich specyfiki składem. Zaprezentowane na płycie interpretacje, dalekie są od powielających schematy wersji, znanych z niektórych wcześniejszych wykonań. To muzyka pełna współczesnego ducha i nowoczesnego rozmachu. Nic wszak dziwnego,  bowiem Tana String Quartet jest grupą mającą w swym repertuarze również kompozycje tak "pomnikowych" współczesnych twórców jak Steve Reich, czy interpretacje utworów muzyki elektronicznej. Jednym z symboli nowoczesnego podejścia do muzyki przez instrumentalistów Kwartetu, jest fakt iż Tana String Quartet jest pierwszym europejskim zespołem kameralnym, który korzystając z iPadów całkowicie zrezygnował z tradycyjnych partytur.
Płyta ukazała się 21 listopada 2018 roku.

Robert Ratajczak 

  

 

TANA String Quartet: Krzysztof Baculewski - String Quartets
CD 2018, DUX 1238

program:
  1. I Kwartet smyczkowy

II Kwartet smyczkowy:
  2.   I Tempo = 80-90
  3.  II Tempo = 60-80 
  4. III Tempo = 60
  5. IV Tempo = 60
 
  6. III Kwartet smyczkowy

IV Kwartet smyczkowy:
  7.   I Allegro moderato
  8.  II Adagio
  9. III Animato
10. IV Vivace scherzando e leggiero

muzycy:
Antonie Maisonhaute, Ivan Lebrun - skrzypce
Maxime Desert - altówka
Jeanne Maisonhaute - wiolonczela

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

poniedziałek, 04 lutego 2019, longplay_2010
Tagi: T classic b

Polecane wpisy