Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Yelena ECKEMOFF / Manu Katché: Colors /2018/

White; Pink; Orange; Green; Violet; Indigo; Blue; Red; Brown; Bordeaux; Yellow; Aquamarine; Grey; Black.

"Colors" to kolejny album znakomitej i niezwykle aktywnej, urodzonej w Moskwie amerykańskiej pianistki, kompozytorki, ale też malarki i poetki Yeleny Eckemoff.
Artystka od 1991 roku mieszka i tworzy w USA, gdzie dziś cieszy się wyjątkową renomą. Jest bardzo kreatywną artystką, skupiającą wokół siebie najznakomitszych muzyków jazzowych. Jej kolejne albumy nagrywane są w składach zapierających dech w piersi każdemu miłośnikowi jazzu. Jest klasycznie wykształconym muzykiem, z doskonałym efektem stąpającym po ścieżce muzyki improwizowanej. Poczynania pianistki na polu muzyki jazzowej odbywają się według ściśle określonych przez nią zasad, wolnych od wpływów klasycznych mistrzów jazzowej klawiatury, a ukazujących jej osobisty sposób postrzegania muzyki improwizowanej. Jej kolejne albumy realizowane przez najlepszych inżynierów dźwięku, nagrywane są w prestiżowych studiach USA i Europy, a ukazują się nakładem własnej wytwórni L & H Production
Zjawiskowa artystka mająca na swym koncie albumy z wieloma wyśmienitymi muzykami światowej sceny jazzowej (m.in. Billy Hart, Tore Brunborg, Ben Street, Chris Potter, Adam Rogers, Peter Erskine, Paul McCandless, Ralh Alessi, czy Joey Baron), po dwóch genialnych albumach wydanych w 2018 roku (pełnym klimatycznych arabskich motywów: "Desert" , oraz nasyconym duchowymi uniesieniami: "Better Than Gold and Silver"), tym razem proponuje album nagrany w duecie z francuskim mistrzem perkusji i perkusjonaliów Manu Katché.
Yelena Eckemoff swój każdy kolejny album przygotowuje kompleksowo, publikując jednocześnie eseje dotyczące muzyki zawartej na płycie, a także jako utalentowana malarka projektując okładkę wydawnictwa. Każda jej płyta jest więc od początku do końca autorskim dziełem o przemyślanej koncepcji i przesłaniu. Takim jest też nagrany w Le Buissonne Studios we francuskiej Prowansji album "Colors".
W 2017 roku Eckemoff opublikowała dwupłytowy, nagrany w Finlandii album "Blooming Tall Phlox" nawiązujący do zapachów. Tym razem pianistka inspirowała się magią rozmaitych otaczających nas kolorów i w swej muzycznej opowieści ukazała je jako kolejne etapy życia.
Każdy z 14 utworów wypełniających 80 minut albumu reprezentuje inny etap życia w kolejności chronologicznej.
Do czystości, niczym biel płótna rozciągniętego na ramie i czekającego na zapełnienie go barwami, nawiązuje otwierający całość "White".
"Orange" to z kolei odzwierciedlenie młodzieńczej energii i entuzjazmu, a kolejne etapy życia reprezentowane przez kolory mogące wywoływać skojarzenia ze zdobywanymi doświadczeniami, przeżyciami i rozmaitymi towarzyszącym im stanami umysłu ("Green", "Blue", "Red").
Tak docieramy do jesieni życia rozpoczętej tematem "Yellow", kojarzącym się z kolorem opadłych liści, i wreszcie do najbardziej wymownego "Black" wieńczącego tę pełną refleksji i zadumy wędrówkę przez życie.
Zarówno dla Yeleny Eckemoff jak Manu Katché (mimo iż owego czasu planował wspólny album z Keithem Jarrettem) "Colors" to pierwszy album nagrany w formule duetu z perkusją. Artyści tworzą idealny wzajemnie napędzający się team. Katché nie tylko podąża za klawiaturą Eckemoff i tworzy atmosferę wokół fortepianu, ale niejednokrotnie zdaje się współgrać w zakresie melodyki i harmonii. Jego charyzma i wyczuwalny w grze entuzjazm, idealnie współgra z impresyjnym, pełnym muzycznej poetyki stylem pianistki.
Eckemoff z wielkim zaangażowaniem podeszła do koncepcji płyty, nadając odpowiednią barwę poszczególnym etapom muzycznej opowieści: "Wszystko jest przefiltrowane przez moje wewnętrzne uczucia i wyrażone poprzez melodię i harmonię, lecz nie dotyczy mnie samej. Celowo unikałam odniesień autobiograficznych. Poza tym, nie przeszłam jeszcze ostatnich etapów życia. Bacznie jednak obserwowałam wielu starszych ludzi, w tym moich drogich rodziców, podczas ich ostatniej podróży".
"Colors" to 80 minut muzyki pięknej i głębokiej w swym przekazie. To także kolejny dowód na niczym nieograniczoną zdolność Yeleny Eckemoff w zakresie brzmieniowych kreacji.
Premiera płyty 22 lutego 2019

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

Yelena ECKEMOFF / Manu Katché: Colors
CD 2018, L&H Production cd806151-26

program:
  1. White
  2. Pink
  3. Orange
  4. Green
  5. Violet
  6. Indigo
  7. Blue
  8. Red
  9. Brown
10. Bordeaux
11. Yellow
12. Aquamarine
13. Grey
14. Black

personel:
Yelena Eckemoff - fortepian
Manu Katché - perkusja

 

opisy poprzednich albumów Yeleny Eckemoff:

       

środa, 09 stycznia 2019, longplay_2010
Tagi: k jazz E

Polecane wpisy