Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Tomasz Strahl / Agnieszka Przemyk-Bryła: Stojowski, Różycki - Sonaty /2018/

Zygmunt Stojowski: Sonata A-dur na fortepian i wiolonczelę op.17(18);
Ludomir Różycki: Sonata a-moll na wiolonczelę i fortepian op 10.

"Stojowski, Różycki -Sonaty" to kameralna płyta prezentująca dwa utwory z dorobku wybitnych kompozytorów przełomu XIX i XX wieku: Zygmunta Stojowskiego i Ludomira Różyckiego.
Poza specyficzną kameralną formą i instrumentarium, oba dzieła łączy też wielki patriotyzm obu kompozytorów, którym dane było tworzyć w trudnych dla Ojczyzny czasach przełomu XIX i XX wieku, oraz ich walka o zachowanie polskości w muzyce. Tym samym album z Sonatami Stojowskiego i Różyckiego znakomicie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, stanowiąc wartościowy dokument czasu, w którym powstały.
Nagrań dokonał duet tworzony przez znakomitych artystów: wybitnego wiolonczelistę Tomasza Strahla, którego pamiętamy m.in. z genialnego albumu "Chopin - Transcriptions For Cello & Piano" (2016) nagranego z Januszem Olejniczakiem, oraz wyśmienitą pianistkę Agnieszkę Przemyk-Bryłę. Artyści od lat ze sobą współpracują, czego owocem był m.in. głośny album "Fryderyk Chopin - Chamber Works" (2014), nagrany wraz z Konstantym Andrzejem Kulką.
Sonata A-dur na fortepian i wiolonczelę op. 18 Stojowskiego, to rozbudowany, pełen rozmachu, wirtuozowski a zarazem bardzo melodyjny utwór. Tworzona w Paryżu podczas studiów kompozytora trzyczęściowa forma, dedykowana jest jednemu z nauczycieli Stojowskiego, Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Nic wszak dziwnego, że w utworze dostrzeżemy liczne nawiązania do formy łączenia typowo polskiej melodyki z powszechnie na świecie stosowanym stylem harmonii, stosowanej we wczesnych kompozycjach przez Mistrza Paderewskiego. Uwagę zwracają bardzo rozbudowane partie fortepianu w części pierwszej oraz utrzymany w estetyce niemal orkiestrowej, wzniosły finał.
Wypełniająca drugą cześć płyty Sonata a-moll na wiolonczelę i fortepian op. 10 Różyckiego, to z kolei kompozycja bardziej stonowana, lecz w swym klimacie również silnie nawiązująca do polskiego folkloru. Odnajdziemy tu echa fascynacji twórczością rosyjskich mistrzów Aleksandra Skriabina i Siergieja Rachmaninowa, ale przede wszystkim silnie zarysowany indywidualny charakter, właściwy emanującej romantyzmem muzyce Ludomira Różyckiego.
Sonaty Stojowskiego i Różyckiego, w wykonaniu dwojga znakomitych instrumentalistów: Tomasza Strahla i Agnieszki Przemyk-Bryły, to ponad trzy kwadranse muzyki na najwyższym światowym poziomie. Zestawione obok siebie tworzą znakomicie ułożony program.
Album ukazał się 25 stycznia 2019 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

  

Tomasz Strahl / Agnieszka Przemyk-Bryła: Stojowski, Różycki - Sonaty
CD 2018, Chopin University Press UMFC CD 117

program:
Zygmunt Stojowski - Sonata A-dur na fortepian i wiolonczelę op.17(18):
1. I.   Andante. Allegro risoluto
2. II.  Andante
3. III. Allegro con fuoco
Ludomir Różycki - Sonata a-moll na wiolonczelę i fortepian op 10:
4. I.   Allegro
5. II.  Andante
6. III. Allegro molto

wykonawcy:
Tomasz Strahl – wiolonczela
Agnieszka Przemyk-Bryła – fortepian

 

W 2017 roku Wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod szyldem: Chopin University Press, rozpoczęło wydawanie niezależnych płyt CD i DVD. Działalność skoncentrowana jest na rejestrowaniu i upowszechnianiu najbardziej wartościowych zjawisk i obszarów poszukiwań artystycznych, nietuzinkowych interpretacji wykonawczych oraz prezentacji cennych zabytków muzycznych – w tym archiwalnych, nieobecnych dotąd na rynku fonograficznym nagrań. Priorytetowo traktowane są propozycje eksponujące rodzimą twórczość – zarówno nowo powstającą, jak i zapomnianą.

opisy płyt wydanych przez Chopin University Press:

        

środa, 30 stycznia 2019, longplay_2010
Tagi: classic s R Patronat p

Polecane wpisy