Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

The CUBAN LATIN JAZZ: Juntos Por Siempre /2018/

From Cuba to Ukraine; Siete por Cuatro; Anoranza; Angelica; Balatka; Inspiration.

Powstały w 2017 roku na Ukrainie międzynarodowy kwartet The Cuban Latin Jazz, to formacja bezprecedensowo łącząca w swej muzyce jazz, salsę, rytmy latynoskie i afrokubańskie. Twórcą zdecydowanej większości repertuaru grupy jest urodzony na Kubie kontrabasista Roland Abreu, który do 20 roku życia mieszkał w Hawanie. Pozostali muzycy grupy to: ukraiński saksofonista Taras Bakovskyi (uczeń samego Piotra Barona, znany z współpracy z m.in. Frankiem Parkerem, Vitoldem Rekiem i Marcusem Stricklandem), oraz muzycy o polskim rodowodzie: pianista Paweł Kukuła i perkusista Dominik Jaske.
The Cuban Latin Jazz nagradzany był jak dotąd podczas takich krajowych festiwali jak Jazz nad Odrą, Tarnów Jazz Contest, czy Blue Note Poznań Competition, a pierwszy album zespołu: "Juntos Por Siempre", ukazał się nakładem wytwórni V-Records.
Ogromną popularność przyniosły grupie występy z programem opartym na repertuarze projektu Buena Vista Social Club, z udziałem specjalnych gości,   cenionych od lat kubańskich artystów.
Jednak pierwsza płyta The Cuban Latin Jazz to nie covery znanych kubańskich przebojów, gdyż wydanie takiego albumu nie miałoby najmniejszego sensu. "Juntos Por Siempre" to z wyjątkiem dwóch utworów (odkurzonej kompozycji przedwcześnie zmarłego w 1992 roku pianisty Emiliano Salvadora "Angelica", oraz "Anoranzy" współczesnego muzyka z Hawany, Yadasny'ego Portillo), materiał przygotowany przez Rolanda Abreu (w jednym przypadku: "Siete por Cuatro", wraz z saksofonistą składu Tarasem Bakovskyim).
Autorski repertuar The Cuban Latin Jazz to muzyka instrumentalna zawierająca w sobie elementy rumby, mamby, danzon i bolera, ponad wszystko jednak nasączona jazzem, pełna improwizacji i porywających partii solowych poszczególnych instrumentów.
Każdy z utworów robi wrażenie opartego na dźwiękach kontrabasu lidera, jednak nieoceniona rola przypada partiom saksofonu tenorowego, zarówno prowadzącego główne linie melodyczne, jak nadającemu muzyce The Cuban Latin Jazz, zdecydowanie jazzowego charakteru. Rozbudowane partie Tarasa Bakovskyiego, pełne są nawiązań do estetyki wielkich mistrzów instrumentu.
Zasiadający przy fortepianie Paweł Kukuła umiejętnie łączy w swej grze południową estetykę z rozwiązaniami nawiązującymi do największych mistrzów jazzowej klawiatury. Szczodrze serwowane w poszczególnych utworach solówki fortepianu, są jednym z najcenniejszych elementów muzyki The Cuban Latin Jazz (choćby kapitalne partie podczas "Angelica", stylowy wstęp do przejmującej ballady "Balatka", czy szaleńcze partie w zamykającym płytę "Inspiration").
Bardzo ważna rola w muzyce grupy, opartej na bardzo silnie zarysowanym rytmie, przypada perkusiście składu Dominikowi Jaske, wspieranemu przez gościnnie biorących udział w nagraniach kubańskich muzyków grających na kongach, bongosach i timbales.
Na pierwszy rzut oka, projekt zrealizowany przez związanych z wrocławskim środowiskiem muzycznym artystów pod tak sugestywną nazwą, może wydać się co najmniej podejrzany. Odrzućmy jednak ewentualne uprzedzenia; The Cuban Latin Jazz na swym autorskim albumie, w najmniejszym stopniu nie starają się niczego nie naśladować. Grupa dysponuje własnym, wypracowanym stylem i niepowtarzalnym, brzmieniem w którym elementy kubańskie niezauważalnie łączą się z inspiracją nieśmiertelną jazzową klasyką i europejskim sposobem postrzegania improwizacji.
Album ukazał się 20 stycznia 2019.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

The CUBAN LATIN JAZZ: Juntos Por Siempre
CD 2018, V-Records 015

program:
1. From Cuba to Ukraine
2. Siete por Cuatro
3. Anoranza
4. Angelica
5. Balatka
6. Inspiration

personel:
Taras Bakovskyi - saksofon
Paweł Kukuła - fortepian
Roland Abreu - kontrabas
Dominik Jaske - perkusja
oraz:
Alexis Herrera Estevez - timbal, bongo
Elio Rodriguez Luis - congas

 

opisy  innych wydanych przez V-Records płyt: TUTAJ

wtorek, 22 stycznia 2019, longplay_2010

Polecane wpisy