Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Rudi FISCHERLEHNER: 15 8 SLUM /2019/

Semta; Stasia; Nur Spielen; Klessheim; Prozess; Ghost.

Austriacki perkusista, kompozytor i producent muzyczny Rudi Fischerlehner znany jest m.in. z takich formacji jak Pinx, Grid Mesh, The Simon Vincent's Occasional Trio, XENOFOX, Julie Sasson Quartet, czy przede wszystkim okrzyknięte mianem jednego z najciekawszych zjawisk ostatnich lat europejskiej sceny jazzowej, znakomite trio Gorilla Mask. Kreatywny perkusista ma za sobą współpracę z wieloma artystami związanymi z muzyką improwizowaną, oraz angażuje się w niezliczoną ilość rozmaitych projektów.
Genezy pełnej ekspresji, drapieżności i siły stylu Rudiego Fischerlehnera, możemy doszukiwać się w jego wczesnej działalności. Muzyk będący dziś nie tylko znakomitym instrumentalistą, ale też cenionym kompozytorem i producentem muzycznym, już jako nastolatek angażował się w latach 90-tych w rozmaite projekty, oscylujące między improwizowaną muzyką eksperymentalną a rockiem. Dał się też poznać jako leader i wyłączny twórca repertuaru kwartetu Pinx tworzonego wraz z trębaczem Nikolausem Neuserem, saksofonistą Sebastianem Borkowskim i basistą Fabianem Kalbitzerem, którego płyty: ''Pinx'' (2005) oraz ''milieu'' (2007) okazały się wizytówką bardzo dojrzałego artysty, doskonale odnajdującego się w nasyconych improwizacjami utworach. W kolejnych latach, poza aktywną działalnością w ramach Gorilla Mask, Rudi miał okazję współpracować m.in. z saksofonistką Ingrid Laubrock, tworzonym wraz z Andreasem Willersem i Frankiem Paulem Schubertem triem Grid Mesh (m.in. album ''coordinates'' 2010), a przede wszystkim z oryginalnym gitarzystą niemieckim Olafem Ruppem (nagrany w trio z puzonistą Matthiasem Müllerem album "TAM" 2013, oraz zrealizowane w duecie płyty: "Live At Lydfestival Aarhus" 2015 i "XENOFOX" 2016).
Pierwsza płyta nagrana solo przez perkusistę "15 8 SLUM", wydana nakładem niezależnej wytwórni Not Applicable Records, to polirytmiczny eksperyment oparty na improwizacjach w rytmie 15/8, zainspirowany książką "www-slums" niemieckiego dramaturga i reżysera teatralnego René Pollescha (w Polsce znanego m.in. z przedstawień "Ragazzo dell’Europa", "Jackson Pollesch" i "Kalifornia/Grace Slick", wystawianych w TR Warszawa).
René Pollesch opracował swój własny specyficzny język sceniczno-literacki, oparty na nieustannym potoku słów, bedącym wyzwaniem zarówno dla odbiorcy jak, w przypadku przedstawień teatralnych, także wykonawcy. Podobnym eksperymentem jest album Rudiego Fischerlehnera grającego solo w skomplikowanym metrum 15/8. Oparte na tym schemacie utwory wypełniające płytę "15 8 SLUM", to jednak nie tylko okazja do zachwycenia się perkusyjnym kunsztem austriackiego muzyka. Każdy z sześciu utworów stanowi bowiem pieczołowicie skonstruowaną kompozycję o określonym klimacie i dramaturgii.
Premiera 1 lutego 2019.

Robert Ratajczak

Rudi FISCHERLEHNER: 15 8 SLUM
CD 2019, Not Applicable NOT042

program:
1. Semta
2. Stasia
3. Nur Spielen
4. Klessheim
5. Prozess
6. Ghost

Rudi Fischerlehner - perkusja

opisy innych płyt nagranych z udziałem Rudiego Fischerlehnera:

        

piątek, 25 stycznia 2019, longplay_2010
Tagi: jazz f

Polecane wpisy