Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Paweł ZAGAŃCZYK: Globulus /2018/

Cezary Paciorek: Toccata; Maciej Zimka: Koncert na akordeon i smyczki; Krzysztof Olczak: Anioły Ciemności; Krzesimir Dębski: Musicophilia III.

"Globulus" to kolejny album znakomitego akordeonisty i kompozytora Pawła Zagańczyka, znanego m.in. z dokonań prowadzonej przez siebie formacji Zagan Acoustic, grupy Adam Wendt Acoustic Set, oraz wyśmienitej autorskiej płyty "Tango". Kolejny album gdańskiego wirtuoza akordeonu przynosi cztery kompozycje przygotowane przez czterech różnych twórców: Cezarego Paciorka, Macieja Zimkę, Krzysztofa Olczaka i Krzesimira Dębskiego. Bogato zaaranżowane, rozbudowane utwory solista wykonuje z towarzyszeniem zespołu smyczkowego oraz niezwykle aktywnej grupy Neo Quartet.
Paweł Zagańczyk jest absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej, po której ukończeniu w czasie pierwszej dekady działalności artystycznej został laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali akordeonowych, oraz zdobywcą rozmaitych nagród i wyróżnień. Poza akordeonem, artysta chętnie sięga też po pokrewny mu bandoneon, który idealnie sprawdza się w konwencji tanga. W swojej działalności artystycznej zdaje się być muzykiem swobodnie czującym się zarówno w tangu, stylistyce folkowej, jazzie i muzyce klasycznej, niejednokrotnie niemal niezauważalnie scalając wszystkie cztery bieguny. 34-letni dziś muzyk jest też znakomitym wykładowcą oraz pedagogiem, o czym świadczą sukcesy odnoszone przez jego wychowanków podczas międzynarodowych konkursów, oraz animatorem życia muzycznego w Trójmieście.
Jednym z przedsięwzięć muzyka jest Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej, której jubileuszowa X edycja odbyła się 6 grudnia 2017 roku. Wydarzenie jest projektem, w ramach którego podczas dorocznych cykli koncertów prezentowane są nowe nurty muzyki akordeonowej, oraz najciekawsze opracowania klasycznych utworów. Album "Globulus" stanowi podsumowanie dziesięciu edycji tego wyjątkowego festiwalu. Zaprezentowane na nim cztery kompozycje zarejestrowane w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk, stanowią doskonały przegląd współczesnej literatury akordeonowej.
"Toccata" Cezarego Paciorka, nawiązuje zarówno do jazzu, klasyki jak muzyki ludowej. Pojawia się tu wiele motywów melodycznych, stanowiących coś w rodzaju poszczególnych rozdziałów tej dźwiękowej opowieści. Poza prowadzącym całość akordeonem, na szczególną uwagę zasługują bogato opracowane partie instrumentów smyczkowych, oraz znakomite partie solowe skrzypiec.
Wirtuozowski, nasączony wyraźnie zarysowanym akordowym rytmem Koncert na akordeon i smyczki krakowskiego kompozytora i akordeonisty Macieja Zimki (znanego m.in. z duetu Quasi Una Fantasia, tworzonego wraz z wokalistką Bożeną Boba-Dygą), to w środkowej, kontemplacyjnej części znakomity przykład dialogu pomiędzy akordeonem, skrzypcami i wiolonczelą.
Ilustracyjny charakter i pełen tajemniczości klimat, to atrybuty "Aniołów Ciemności" akordeonisty i kompozytora związanego z gdańską Akademią Muzyczną Krzysztofa Olczaka. Utwór wieńczy znakomita solowa improwizacja Pawła Zagańczyka.
Z kolei "Musicophilia III" Krzesimira Dębskiego, jeden z trzech utworów zainspirowanych książką Olivera Sacksa: "Muzykofilia: Opowieści o muzyce i mózgu", przynosi posmak awangardy i eksperymentu.
Globulus (z łaciny: guzik) to kolejne wcielenie jednego z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich akordeonistów, a zarazem następny krok Pawła Zagańczyka w budowaniu wizerunku artysty uniwersalnego i nie bojącego się jakichkolwiek muzycznych wyzwań.
Album ukazał się 12 grudnia 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

Paweł ZAGAŃCZYK: Globulus
CD 2018, Requiem Opus Series 27-12018

program:
1. Cezary Paciorek: Toccata
2. Maciej Zimka: Koncert na akordeon i smyczki
3. Krzysztof Olczak: Anioły Ciemności
4. Krzesimir Dębski: Musicophilia III

personel:
Paweł Zagańczyk - akordeon
Hanna Chylińska, Aleksandra Denga, Julianna An, Justyna Świątkowska - skrzypce
Weronika Wisniewska - altówka
Maria Szagżdowicz - wiolonczela
Jarosław Stokowski - kontrabas
oraz:
Mateusz Kot - kontrabas
Neo Quartet:
Karolina Piatkowska-Nowicka, Paweł Kapica - skrzypce
Michał Markiewicz - altówka
Krzysztof Pawłowski - wiolonczela

 

opisy wcześniejszych płyt Pawła Zagańczyka:

   

czwartek, 03 stycznia 2019, longplay_2010
Tagi: classic z

Polecane wpisy