Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Nikola LIPSKA: Kolędy /2018/

Dnia jednego o północy; Nie było miejsca dla Ciebie; Nowy Rok bieży; Cicho wszędzie; Anioł Pasterzom mówił; Mizerna cicha; Stała nam się nowina miła; Dzisiaj w Betlejem; O moj Jezusicku; O gwiazdeczko.

Jest to pierwszy album młodej wokalistki Nikoli Lipskiej, będącej studentką Beaty Przybytek w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalistyki jazzowej, a także laureatką m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Filmowej Soundtrack w Łomży (1 miejsce), oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Eurosong w Malborku (3 miejsce). Program płyty wypełniają stylowe jazzujące aranżacje grającego również na fortepianie Adama Jarzmika, zarówno najpopularniejszych kolęd ("Anioł Pasterzom mówił", "Mizerna cicha" czy "Dzisiaj w Betlejem"), jak tych mniej znanych (np. "O gwiazdeczko", czy "O mój Jezusicku").
Dwa utwory (otwierający płytę "Dnia jednego o północy" oraz "Dzisiaj w Betlejem") Nikola Lipska śpiewa w duecie z Patrycją Michalską, wspomagającą artystkę również w pozostałych utworach w chórkach.
"Kolędy" to nie tylko ważny debiut zupełnie nowej postaci na wokalnym firmamencie jazzu, ale też dosadny dowód na kreatywność Adama Jarzmika, który doskonale sprawdził się tu nie tylko w roli pianisty, ale również jako pełen polotu aranżer wszystkich utworów. Warto wspomnieć, iż trzon zespołu nagrywającego płytę stanowią muzycy istniejącego od 2015 roku autorskiego kwintetu Jarzmika, mającego na koncie tak znaczące sukcesy jak choćby 1. miejsca zdobyte podczas Blue Note Poznań Competition_2016 i 19. Bielskiej Zadymki Jazzowej, oraz Grand Prix Jazz nad Odrą 2017. Fakt ten zapewnia więc muzykę w dużej mierze opartą na wzajemnym porozumieniu instrumentalistów. Stąd w "Kolędach" znalazło się dużo miejsca na pełne kreatywności solówki poszczególnych instrumentów, idealnie wpasowane w konstrukcję utworów.
Trochę dziwi iż w tych bogatych instrumentalnie utworach, główna bohaterka albumu będąc też utalentowaną skrzypaczką (absolwentką klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej w Grajewie), nie zdecydowała się sięgnąć po instrument.
Staranna instrumentacja i doskonale sprawdzający się w jazzującej konwencji głos i maniera wokalna Nikoli Lipskiej, zapewniają muzykę nie tylko idealnie sprawdzającą się w czasie Świąt, ale też taką po którą chętnie sięgać będziemy w ciągu całego roku.
Płyta dołączona została do numeru 12/2018 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów.

Robert Ratajczak

 

 

Nikola LIPSKA: Kolędy
CD 2018, Quality

program:
1. Dnia jednego o północy
2. Nie było miejsca dla Ciebie
3. Nowy Rok bieży
4. Cicho wszędzie
5. Anioł Pasterzom mówił
6. Mizerna cicha
7. Stała nam się nowina miła
8. Dzisiaj w Betlejem
9. O moj Jezusicku
10. O gwiazdeczko

personel:
Nikola Lipska - wokal
Patrycja Michalska - wokal, chórki
Jakub Łępa - saksofony
Michał Zwierniak - gitary
Adam Jarzmik - fortepian, instr. klawiszowe
Maciej Kitajewski - kontrabas
Piotr Budniak - perkusja

o innych płytach dołączanych do Jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

wtorek, 08 stycznia 2019, longplay_2010

Polecane wpisy