Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Henryka Januszewska / Marek Drewnowski: Chopin - Songs, Op.74 /2018/

Fryderyk Chopin - Pieśni i Piosnki op.74:
Wiosna
; Życzenie; Smutna rzeka; Hulanka; Gdzie lubi; Precz z moich oczu; Poseł; Śliczny chłopiec; Melodia; Wojak; Dwojaki koniec; Moja pieszczotka; Nie ma czego trzeba; Pierścień; Narzeczony; Piosnka litewska; Leci liście z drzewa; Czary; Dumka; Jakież kwiaty, jakie wianki.

Pieśni to w większości utwory powstałe w genialnym umyśle Fryderyka Chopina pod wpływem chwili, niejednokrotnie stanowiące rodzaj improwizacji do tekstów poetyckich. Te krótkie miniaturki stanowiące rodzaj muzycznego pamiętnika kompozytora, stanowią dziś nieocenionej wartości kulturalny skarb narodowy. Najnowszą płytą będącą zbiorem tych urokliwych miniaturek jest album "Chopin Songs, Op.74" zawierający, należące już do kanonu gatunku nagrania z 1988 roku, sopranistki Henryki Januszewskiej i pianisty Marka Drewnowskiego. Na płycie nie mogło zabraknąć najsłynniejszej pieśni Chopina, napisanej 1827 roku do słów Stefana Witwickiego "Życzenie" ("Gdybym ja była słoneczkiem na niebie...").
Fryderyk Chopin nie przywiązywał do tworzonych przez siebie miniatur wokalnych dużej wagi, traktując je raczej jako rodzaj odskoczni od swej podstawowej działalności kompozytorskiej. W większości żartobliwe i swawolne, pełne humoru pieśni i piosnki pisał dla relaksu i odprężenia, po czym rozdawał przyjaciołom by niosły im radość i służyły rozrywce. Mimo to w zbiorze opublikowanym po śmierci kompozytora przez jego przyjaciela Juliana Fontanę, znalazły się też utwory cięższe gatunkowo i ewidentnie patriotyczne jak np. "Leci liście z drzewa" do słów Wincentego Pola.
Nagranie Pieśni i piosnek Op.74 Chopina z 1988 roku w nadzwyczajnym wykonaniu Henryki Januszewskiej i Marka Drewnowskiego, przed laty ukazało się na płytach wytwórni Tonpress, od dawna już niedostępnych. Cieszy więc inicjatywa wytwórni DUX, która przypomina te, należące do najlepszych i najciekawszych w historii fonografii nagrań chopinowskich Pieśni.
Album ukazał się 21 listopada 2018.

Robert Ratajczak 

 

Henryka Januszewska / Marek Drewnowski: Chopin - Songs, Op.74
CD 2018, DUX 1497

program:
Fryderyk Chopin - Pieśni i Piosnki op. 74:
  1. Wiosna
  2. Życzenie
  3. Smutna rzeka
  4. Hulanka
  5. Gdzie lubi
  6. Precz z moich oczu
  7. Poseł
  8. Śliczny chłopiec
  9. Melodia
10. Wojak
11. Dwojaki koniec
12. Moja pieszczotka
13. Nie ma czego trzeba
14. Pierścień
15. Narzeczony
16. Piosnka litewska
17. Leci liście z drzewa
18. Czary
19. Dumka
20. Jakież kwiaty, jakie wianki

wykonawcy:
Henryka Januszewska - sopran
Marek Drewnowski - fortepian

opisy innych płyt z muzyką Fryderyka Chopina:

          

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

piątek, 18 stycznia 2019, longplay_2010
Tagi: C classic

Polecane wpisy