Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

EXTEMPORE: Telemann Solos & Trios /2018/

Sonata triowa g-moll; Fantazja nr 6 G-dur; Fantazja nr 12 a-moll; Sonata triowa h-moll; Suita G-dur; Fantazja nr 7 g-moll; Sonata triowa d-moll.

Powstałe w 2007 roku w Katowicach z miłości do muzyki kameralnej trio Extempore Ensemble, tworzą doświadczeni i wszechstronni instrumentaliści specjalizujący się w muzyce dawnej: skrzypaczka Małgorzata Malke, oraz znane z wyśmienitej płyty "Gamba Sonatas" małżeństwo klawesynistki i organistki Anny oraz grającego na violi da gamba Krzysztofa Firlusów. Cała trójka artystów związana jest też z działalnością zespołu {oh!} Orkiestra Historyczna, skupiającego się wokół muzyki dawnej, wykonywanej w możliwie najbardziej oryginalnej formie (m.in. albumy: "Schreyfogel / Schaffrath / Visconti", 2015 i "Music Of French Masters", 2017).
Płyta "Telemann Solos & Trios" jest zbiorem kompozycji mistrza baroku Georga Philippa Telemanna, dedykowanych różnym kameralnym konfiguracjom. Znajdziemy tu zarówno utwory wykonywane przez całe trio, jak nagrane solo na violi da gamba, skrzypcach i klawesynie.
Znakomici, rozkochani w utworach Telemanna muzycy Extempore Ensemble, doskonale potrafią odtworzyć pełnię kompozytorskich wizji Mistrza z Magdeburga, zachowując przy tym wielki szacunek dla epoki, w której stworzone zostały te pełne uroku i osobliwego wdzięku utwory.
W dwóch przypadkach katowiccy muzycy dokonali transkrypcji: w rozpoczynającej album Sonacie triowej g-moll partię fletu powierzając skrzypcom, a w kończącej program Sonacie triowej d-moll rolę fletu przejęła viola da gamba.
Inną wyjątkową atrakcją w programie płyty jest nagranie przez Extempore Fantazji nr 6 G-dur i Fantazji nr 7 g-moll. Oba utwory bowiem do roku 2016, gdy przypadkowo odnaleziono je w prywatnych zbiorach, uznawane były za zaginione. Nagrania obu utworów umieszczone na tej płycie są ich pierwszymi polskimi rejestracjami.
Album ukazał się 21 listopada 2018.

Robert Ratajczak

 

 

EXTEMPORE: Telemann Solos & Trios
CD 2018, DUX 1479

program:

Georg Philipp Telemann:
- Sonata
triowa g-moll na flet prosty, violę da gamba i basso continuo:

 1. Vivace
 2. Cantabile
 3. Vivace
- Fantazja nr 6 G-dur na violę da gamba:
 4. Scherzando
 5. Dolce
 6. Spirituoso
- Fantazja nr 12 a-moll na skrzypce solo:
 7. Moderato
 8. Vivace
 9. Presto
- Sonata triowa h-moll na skrzypce, violę da gamba i basso continuo:
10. Largo
11. Vivace
12. Andante
13. Allegro
- Suita G-dur na klawesyn solo:
14. Ouverture
15. Courante
16. Bourée I & II
17. Aria
18. Allemande
19. Menuet – Trio
- Fantazja nr 7 g-moll na violę da gamba:
20. Andante
21. Vivace
22. Allegro
- Sonata triowa d-moll na flet, skrzypce i basso continuo:
23. Allegro
24. Adagio
25. Allegro
26. Presto

personel:
Małgorzata Malke - skrzypce
Krzysztof Firlus - viola da gamba
Anna Firlus - klawesyn, pozytyw

 

opisy innych płyty wypełnionych muzyką G.P.Telemanna:

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

czwartek, 17 stycznia 2019, longplay_2010
Tagi: classic T E

Polecane wpisy