Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Antoni WOJNAR: The Nochats' Dance /2018/

The Nochats’ Dance; Journey; Phoenix; She; Memory; I Love You; City; Professor’s Tango; Bossa; Evening Meeting; Carousel; Waltz of Joy; Expectation; Farewell; Marimba Lullaby.

Wszechstronny multiinstrumentalista i kompozytor Antoni Wojnar jest zdobywającym coraz większe uznanie twórcą muzyki filmowej i teatralnej. Od czasu przygotowania muzyki do filmu krótkometrażowego „Pył” w reżyserii Koletty Korneckiej w 2012 roku, działalność artysty na tym polu nabrała prawdziwego rozpędu. Dziś Antoni Wojnar jest stalym współpracownikiem studentów szkół filmowych, oraz bardzo aktywnym kompozytorem piszącym muzykę do etiud, reklam oraz filmów i teatrów. Jego oprawa muzyczna spektakli „Bjóro” oraz „Antyciało” Marcina Groty, wystawianych na deskach Teatru Gdynia Główna, spotkała się z szerokim uznaniem zarówno widzów, jak krytyków.
Artysta równolegle współtworzy folk rockowy zespół Hollow Quartet oraz znaną z dwóch albumów ("Almost Jazz Group & accordina", 2012 i "Fade Out", 2017) jazzową formację Almost Jazz Group.
Autorski album Antoniego Wojnara: "The Nochats' Dance", zarejestrowany został w cenionym studio RecPublica, a ukazał się nakładem, specjalizującej się w muzyce klasycznej, prestiżowej wytwórni DUX. Płytę artysta dedykuje pamięci swego nauczyciela, zmarłego w 2016 roku prof. Andrzeja Branickiego. Materiał zarejestrowany został przez skład złożony z ponad 20 znakomitych muzyków, a instrumentarium obejmuje: wokal, instrumenty smyczkowe, szeroką gamę instrumentów perkusyjnych, fortepian, gitarę i kontrabas. Wśród artystów zaangażowanych w projekt znalazł się m.in. znany miłośnikom muzyki jazzowej, pianista Ignacy Jan Wiśniewski.
Mnogość motywów melodycznych tworzy rodzaj wielobarwnego dźwiękowego kalejdoskopu, w którym co rusz uwagę odbiorcy przykuwa inny element. Raz są to orkiestrowe dzwonki glockespiel (utrzymany w rytmie walca utwór tytułowy), innym razem bajecznie brzmiące wokalizy ("Journey", czy "Evening Meeting"), stylowa partia fortepianu ("Memory"), czy sugestywne partie smyczków (tango "Bossa").
Muzyczna baśń Antoniego Wojnara porusza wyobraźnię, bezwarunkowo wciągając nas w swój specyficzny klimat budowany misternie ułożonymi dźwiękami. Jest tu miejsce zarówno na motywy ilustracyjne i opisowe, zadumę i refleksję, jak na beztroski, pełen radości taniec. Warto dostrzec, iż każdy z poszczególnych elementów tej układanki, oderwany od całości to piękna, niezależna i zamknięta miniatura.
Na "Nochats' Dance" udało się młodemu twórcy połączyć elementy ambitnej muzyki klasycznej z formą dostępną dla każdego (a więc również: mniej wyrafinowanego) odbiorcy.
Kim są nieczatki i jak doszło do ich spotkania zwieńczonego tytułowym tańcem, dowiemy się z tekstu zamieszczonego wewnątrz okładki tej wyjątkowej płyty.
Album ukazał się 3 grudnia 2018 roku pod patronatem LongPlay.blox.pl.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

recenzja Marty Ratajczak: TUTAJ

  

Antoni WOJNAR: The Nochats' Dance
CD 2018, DUX 1491

program:
  1. The Nochats’ Dance
  2. Journey
  3. Phoenix
  4. She
  5. Memory
  6. I Love You
  7. City
  8. Professor’s Tango
  9. Bossa
10. Evening Meeting
11. Carousel
12. Waltz of Joy
13. Expectation
14. Farewell
15. Marimba Lullaby

wykonawcy:
Agnieszka Koszewska, Basia Pospieszalska, Monika Maciejawska - wokal
Olga Przybył, Anna Górna - marimba, wibrafon
Łukasz Piotrowski, Stanisław Skoczyński, Zofia Przybył - marimba
Antoni Wojnar - fortepian, perkusja, glockenspiel, marimba
Dominik Kisiel, Ignacy Jan Wiśniewski - fortepian
Beata Urbanek-Kalinowska - wiolonczela
Maciej Sadowski, Piotr Szajrych - kontrabas
Magdalena Krawczyk, Maria Dutka - altówka
Malwina Jakubowska - wiolonczela
Marek Wroński, Olga Owczynnikow, Oriana Masternak, Wojciech Koprowski - skrzypce
Mateusz Jaremko - gitara

 

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

sobota, 12 stycznia 2019, longplay_2010

Polecane wpisy