Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

WEEZDOB COLLECTIVE: Star Cadillac

Lizard's Canteen; Silence; Star Cadillac; Asteroids; Veering Of The Course; Dawg's Love; Hekate; Galactic Collision; Afterthoughts; Internal Anger; Transitions; Back At Lizard's Canteen.

Założona w 2014 roku grupa Weezdob Collective niemal od początku swego istnienia szturmem zdobywa najróżniejsze nagrody i wyróżnienia (m.in. Jazz nad Odrą, Krokus Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa czy Blue Note Poznań Competition).
W skład kwintetu wchodzą starannie wykształceni w Polsce, Niemczech, Holandii i Danii, młodzi instrumentaliści z Poznania, doskonale odnajdujący się w formule współczesnej muzyki improwizowanej naznaczonej wielkim szacunkiem dla jazzowej tradycji. Ogromnym atutem kwintetu jest własny repertuar budowany przez saksofonistę Kubę Marciniaka, wirtuoza harmonijki ustnej Kacpra Smolińskiego i gitarzystę składu Piotra Scholza. Ostatni z wymienionych muzyków to dziś jedna z najbardziej kreatywnych postaci młodej poznańskiej sceny jazzowej. Muzyk angażuje się w rozmaite projekty, oraz prowadzi niezwykle aktywną Poznań Jazz Philharmonic Orchestra, tworzoną przez grono znakomitych muzyków z Wielkopolski. Piotr Scholz ma też na koncie znakomity autorski album "Suite The Road" (2016) nawiązujący w swym klimacie do orkiestrowo-jazzowych słynnych dokonań Gila Evansa i Counta Basiego.
Poza wymienioną trójką muzyków, skład Weezdob Collective współtworzą: znany również z tria swego brata gitarzysty Dawida Kostki, kontrabasista Damian Kostka oraz perkusista Adam Zagórski, którego pamiętamy z kolei z tworzonej wraz z saksofonistą Jakubem Skowrońskim formacji Zagórski / Skowroński Project.
W 2015 roku po sukcesie grupy na Lotos Jazz Festival, do jednego z numerów magazynu "Jazz Forum", dołączona została koncertowa płyta zespołu "Live at Radio Katowice" zarejestrowana w Studio Koncertowym Radia Katowice, sygnalizująca iż mamy do czynienia z formacją nietuzinkową, oryginalną i nie podlegającą jakiemukolwiek zaszufladkowaniu. Jednak dopiero rok 2018 przyniósł pierwszy studyjny album grupy: "Star Cadillac".
"Star Cadillac" to rodzaj jazzowego concept albumu zabierającego nas, wraz z bohaterem i jego wiernym psem, w podróż po kosmosie własnej wyobraźni. Poszczególne utwory stanowią niejako rozdziały tej muzycznej opowieści, zilustrowanej fantazyjnymi grafikami wypełniającymi starannie przygotowaną książeczkę dołączoną do płyty.
W muzyce Weezdob Collective uwagę zwraca nietypowe instrumentarium kwintetu, w którym zamiast fortepianu pojawia się gitara, a obok saksofonów (tenorowego i sopranowego) - harmonijka ustna, częściej kojarzona z bluesem niż muzyką jazzową. Wszystko to na "Star Cadillac" przyprawione jest szczyptą z umiarem zastosowanej elektroniki. To właśnie charakterystyczne brzmienie zespołu połączone z oryginalną autorską koncepcją, ciekawymi kompozycjami i znakomitym warsztatem instrumentalistów tworzących kwintet, stanowią o wyjątkowości albumu.
Mimo iz mamy do czynienia z pięcioosobowym składem, każdy z instrumentalistów robi wrażenie w równym stopniu zaangażowanego w ostateczny przekaz całego albumu. Harmonijka i saksofon bardzo często grają wspólne partie tworząc wyjątkowo brzmiący dwugłos, genialnie wspierany partiami gitary. Często też oba instrumenty uzupełniają swe partie wzajemnie "dopowiadając" dźwięki. Ogromne wrażenie robi rytmiczna synergia kontrabasu i perkusji, stanowiąca nie tylko mocny i stabilny fundament zespołu, ale też niejednokrotnie przykuwająca główną uwagę (choćby impulsywna gra Adama Zagórskiego w utworze tytułowym, świetna solówka perkusji podczas "Galactic Collision", czy znakomite basowe kreacje Damiana Kostki np. w "Asteroids").
Pośród nasyconych rytmem i dynamiką utworów, w programie "Star Cadillac" znajdziemy też liryczną balladę "Daw's Love", w której przejmującej partii saksofonu towarzyszą słyszane na drugim planie "trele" harmonijki.
Wytchnienie przynosi też oparte na niemal elegijnej melodii "Afterthoughts", ozdobione kolejną na płycie, wyśmienitą solówką kontrabasu, oraz impresyjne "Transitions".
"Star Cadillac" to płyta stanowiąca doskonałą wizytówkę zespołu. Weezdob Collective to formacja o własnym, dokładnie sprecyzowanym stylu, nasyconym ogromną wyobraźnią i indywidualną koncepcją. Oby pierwszy studyjny album tego oryginalnego Kolektywu, okazał się pierwszą z wielu czekających nas jeszcze równie fascynujących jak "Star Cadillac", muzycznych podróży.
Premierze albumu towarzyszyła specjalna promocyjna płyta winylowa wydana staraniem Ery Jazzu: "Poznań Jazz - Young & Power", na której pierwszej stronie znajdziemy zgrabnie ułożony 4-nagraniowy skrót koncepcyjnej całości tworzącej "Star Cadillac'.
Premiera płyty miała miejsce 24 listopada w Poznaniu w ramach Jubileuszowej Gali Ery Jazzu: "Gramy już 20 lat!".

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

WEEZDOB COLLECTIVE: Star Cadillac
CD, WeezArt 001

program:
  1. Lizard's Canteen
  2. Silence
  3. Star Cadillac
  4. Asteroids
  5. Veering Of The Course
  6. Dawg's Love
  7. Hekate
  8. Galactic Collision
  9. Afterthoughts
10. Internal Anger
11. Transitions
12. Back At Lizard's Canteen

personel:
Kacper Smoliński - harmonijka
Kuba Marciniak - saksofony
Piotr Scholz - gitara
Damian Kostka - kontrabas
Adam Zagórski - perkusja

 

opisiy nnych płyt z nagraniami Weezdob Collective:

  

sobota, 01 grudnia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy