Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Piotr WOJTASIK: To Whom It May Concern /2018/

Only Very Few People; Backatcha; 7th Heaven; Joris; Out of Scale; Bobby; Poisoned Wine; Book of Spells.

Nagrany we francuskim Les Studios de Meudon album "To Whom it May Concern", stanowi podsumowanie 30-letniej kariery jednego z najpopularniejszych polskich trębaczy, Piotra Wojtasika. W ośmiu autorskich kompozycjach muzykowi towarzyszą artyści, z którymi muzyk współpracował na przestrzeni trzech dekad. Przy saksofonach słyszymy znakomitego Viktora Tótha (alt) i Sylwestra Ostrowskiego (tenor), za fortepianem nikogo innego jak legendarnego Bobby Few, przy kontrabasie Jorisa Teepe, a za perkusją zasiadł sam John Betsch. Złożony z muzyków z Polski, Węgier, Francji, Holandii i USA skład to prawdziwy "dream team", stanowiący doskonałe uświetnienie obchodów okrągłej rocznicy działalności artystycznej jednej z najbardziej kreatywnych postaci polskiego jazzu.
Osiem nowych kompozycji zostało napisanych przez lidera z myślą o trasie koncertowej wraz z legendarnym pianistą Bobby'm Few. 83-letniego dziś artystę kojarzymy przede wszystkim z free jazzowymi dokonaniami w składach takich muzyków jak Archie Shepp czy Steve Lacy. W roku 2011 pianista zasilił też zespół Undivided Wacława Zimpla, nagrywając znakomity album "Moves Between Clouds" i odbywając z grupą tournee po Polsce. Jego wkład w muzykę zawartą na "To Whom It May Concern" jest nieoceniony. Niektóre utwory zdają się być wręcz dedykowane jego charakterystycznemu stylowi gry. Do tej grupy należy niewątpliwie przepiękny elegijny temat "Backatcha", progresywny "Out of Scale", czy odnosząca się bezpośrednio do jego postaci, zagrana na preparowanym fortepianie miniatura: "Bobby".
Nie sposób nie zwrócić uwagi na wkład w powstanie albumu, od lat współpracującego z Wojtasikiem węgierskiego saksofonisty Viktora Tótha, muzyka od lat należącego do grona najbardziej pożądanych muzyków przez europejskie kluby jazzowe. Swoisty tandem jaki tworzy wraz z Piotrem Wojtasikiem, mieliśmy okazję poznać już wielokrotnie w ramach wcześniejszych projektów. Poza saksofonem altowym, Tóth czaruje nas na płycie także partiami odkrytego przez siebie fletu arura (otwierające album "Only Very Few People").
Angielski zwrot: to whom it may concern, który posłużył za tytuł albumu to odpowiednik polskiego: do wszystkich zainteresowanych. Piotr Wojtasik wykorzystał go jako metaforę określającą filozofię tworzenia swojej muzyki, powstającej nie pod wpływem oczekiwań słuchaczy, lecz z osobistej artystycznej potrzeby: "Po jednej stronie jest grupa wykonawców, którzy tworzą to, co czują i następne prezentują to publiczności. Z drugiej strony są artyści, którzy wychodzą na scenę, aby zagrać publiczności to, co chce usłyszeć. My jesteśmy w tej pierwszej grupie". Cóż, jako odbiorca nowego albumu artysty, znajduję się zdecydowanie w "gronie zainteresowanych"
Regularnie obsypywany rozmaitymi nagrodami (w tym kilkakrotnie najbardziej prestiżowym Fryderykiem, czy Mateuszem Programu 3 Polskiego Radia) Piotr Wojtasik, opublikował kolejny znakomity album. Jubileuszowa płyta "To Whom It May Concern", po raz kolejny definiuje łączącego w swej muzyce modalny jazz z elementami free i world music trębacza, jako jednego z najbardziej interesujących muzyków jazzowych Europy.
Album ukazał się 28 września 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Piotr WOJTASIK: To Whom It May Concern
CD 2018, Indygo Records 002

program:
1. Only Very Few People
2. Backatcha
3. 7th Heaven
4. Joris
5. Out of Scale
6. Bobby
7. Poisoned Wine
8. Book of Spells

personel:
Piotr Wojtasik - trąbka
Viktor Tóth - saksofon, flet
Sylwester Ostrowski - saksofon
Bobby Few - fortepian
Joris Teepe - kontrabas
John Betsch - perkusja

 

opisy innych płyt Piotra Wojtasika:

 

sobota, 08 grudnia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy