Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Mike BOGLE Trio: Dr.B! /2018/

Cherokee; Ralph's Piano Waltz; Splanky / Route 66; On the Street Where You Live; Walkin'.

"Dr. B!" to tytuł krążka nagranego przez formację Mike Bogle Trio, a zarazem pseudonim jej lidera, balansującyego pomiędzy estetyką muzyki rockowej a jazzem, amerykańskiego wirtuoza organów Hammonda. Poza Mike'm Bogle słyszymy na płycie również gitarzystę Richa McLure i perkusistę Ivana Torresa. Niespełna 35-minutowy album oferuje muzykę pełną niebywałej energii, obfitującą w nasycone prawdziwym żarem solówki poszczególnych muzyków. W programie znajdziemy takie tematy jak słynne "Cherokee" Raya Noble, utwór Johna Abercrombie "Ralph's Piano Waltz", czy słynne "On the Street Where You Live" Lernera i Loewe'a. Wszystko podane jest w specyficznej energetyzującej konwencji eksponując walory jedynego w swoim rodzaju instrumentu jakim są oznaczone symbolem B3 Organy Hammonda.
Instrument, któremu dedykowane jest trio, w latach 1954-1974 wyprodukowany zostały w ilości ok. 5000 szt. Początkowo przewidziane dla potrzeb kościołów Organy Hammonda B3, zyskały szerokie zastosowanie w muzyce jazzowej, a w kolejnym dziesięcioleciu coraz częściej sięgali po niego również muzycy rockowi. Dziś organy Hammonda znajdują się w instrumentarium wielu składów jazzowych, a wyjątkowe uznanie zyskują utwory w specjalnie im dedykowanym opracowaniu.
Taki właśnie repertuar wypełnia płytę tria powołanego do życia przez Mike'a Bogle. Urodzony w 1961 roku, zamieszkały w Dallas muzyk jest wszechstronnym instrumentalistą (m.in. puzonistą i pianistą), oraz kompozytorem i aranżerem, mającym na swej artystycznej drodze okazję współpracować m.in. z Jaco Pastoriusem, Jamesem Moody, Slidem Hamptonem i formacją One O'Clock Lab Band, ale też z Burtem Bacharachiem, Dianą Ross, Tomem Jonesem, Bobbym Vintonem i Ireną Cara (jako dyrektor muzyczny jej zespołu Hot Caramel). Trio, które poznajemy na płycie "Dr.B!" jest jednym z wielu jego projektów. Poza nim prowadzi też skład Mike Bogle Jazztet, oraz rockową grupę Planet 9.
Mike Bogle jest też obdarzonym głębokim niskim barytonem wokalistą. O jego możliwościach przekonujemy się na płycie w trakcie znakomitego opracowania słynnego bluesowego tematu "Route 66", oraz podczas kończącej cały album, melodeklamowanej w stylu Toma Waitsa autorskiej kompozycji: "Walkin'", przygotowanej wraz z gitarzystą składu Richem McLure.
Mike Bogle dodał wszystkim utworom unikatowego brzmienia Hammondów, niemożliwego do odtworzenia na innych instrumentach klawiszowych. To bardzo ciepły i przyjazny archaicznie brzmiący, nasączony swingiem jazz.
Album ukazał się 28 września 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Mike BOGLE Trio: Dr.B!
CD 2018, MBP/Groove!

program:
1. Cherokee
2. Ralph's Piano Waltz
3. Splanky / Route 66
4. On the Street Where You Live
5. Walkin'

personel:
Mike Bogle - Hammond B3 Organ, wokal
Richard McLure - gitara
Ivan Torres - perkusja

wtorek, 11 grudnia 2018, longplay_2010
Tagi: b jazz

Polecane wpisy