Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

MÓW: Historie zebrane /2018/

Jestem zbieraczem; Ciężar; Potop; Wszystko ma swój czas; Na skale; Nie wierzę; Historie na pół; Rządy; Stan ten sam; Słabość; Oka błysk.

Katowicki zespół Mów to czwórka młodych wszechstronnych artystów, kreujących własne muzyczne brzmienie oparte na jazzie z dużą domieszką soulu. Grupę tworzą: wokalistka oraz autorka tekstów i muzyki Ania Bratek, pianistka i wokalistka Aga Derlak, kontrabasista Mateusz Szewczyk i perkusista Patryk Zakrzewski. W trzech utworach na debiutanckim albumie "Historie zebrane" do kwartetu dołącza grający na gitarze Jakub Mizeracki. Jak czytamy w dołączonej do płyty wkładce filozofia albumu skupia się wokół "zapisu emocji i podskórnego odczuwania".
Zanim zespół doczekał się debiutanckiej płyty, miał okazję zrealizować program "MÓWimy muzyką", złożony z trzech etiud dotyczących problemów społecznych. Poszczególne części owego cyklu ("Jestem zbieraczem”, “Ciężar” i “Oka błysk”) okazały się znakomitym punktem wyjścia dla stworzenia programu albumu "Historie zebrane" otwierając i zamykając całą płytę .
Pomysłodawczynią projektu jest dysponująca specyficzną soulową manierą wokalną, znana również z zespołu KidBrown, Ania Bratek. Artystka (absolwentka Wydziału Wokalistyki Jazzowej ZPSM im.F.Chopina w Warszawie) współtworzy też jazzowo-popowe Praise Trio i śpiewa w chrześcijańskim chórze gospel Z Miłości.
Druga z Pań współtworząca Mów to Aga Derlak, znana miłośnikom polskiego jazzu pianistka i liderka własnego tria mogącego poszczycić się dwoma znakomitymi albumami: "First Thought" (2014) i "Healing" (2017). To właśnie partie fortepianu w dużej mierze decydują o jazzowym posmaku utworów na albumie "Historie zebrane". Świetnym tego przykładem jest choćby rozbudowana partia fortepianu z genialnym kontrabasem Mateusza Szewczyka, grającego smyczkiem w tle podczas "Potopu". Podobne rozwiązanie znajdziemy w trakcie "Rządów".
Kontrabas przykuwa uwagę na płycie wielokrotnie. Trudno nie zwrócić uwagi na kreatywne partie ozdabiające m.in. "Na skale" czy "Nie wierzę".
Przysłowiową "kropką nad i" jest znakomita oprawa perkusyjna utworów, za którą odpowiada znany z formacji Early Birds, Patryk Zakrzewski.
Kilkakrotnie na płycie pojawia się też gitara gościnnie biorącego udział w nagraniach Jakuba Mizerackiego. Wyjątkowo imponującą, ognistą, nasączoną rockowym pazurem solówkę muzyk serwuje nam podczas umieszczonej pod koniec płyty "Słabości".
"Historie zebrane" to album o ściśle określonej koncepcji, zarówno w kwestii naszpikowanego soulowo-jazzowymi elementami brzmienia jak przekazu tekstowego. Ania Bratek śpiewa teksty dające do myślenia i prowokujące do refleksji, angażując weń nie tylko swój starannie wypracowany wokalny styl, ale też ogrom emocji.
Słuchając "Historii zebranych", trudno uwierzyć iż mamy do czynienia z debiutancką płytą składu. To muzyką pełna bardzo profesjonalnego szlifu, mogąca sugerować że mamy do czynienia z grupą dysponującą wieloletnim doświadczeniem w zakresie wspólnego grania.
Album ukazał się 30 września 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

  dystrybucja:

MÓW: Historie zebrane
CD 2018, Hevhetia HV 0169-2-331

program:
  1. Jestem zbieraczem
  2. Ciężar
  3. Potop
  4. Wszystko ma swój czas
  5. Na skale
  6. Nie wierzę
  7. Historie na pół
  8. Rządy
  9. Stan ten sam
10. Słabość
11. Oka błysk

Ania Bratek - wokal
Aga Derlak - fortepian, wokal
Mateusz Szewczyk  -kontrabas
Patryk Zakrzewski - perkusja, instr. perkusyjne
oraz:
Jakub Mizeracki - gitara

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia: 

środa, 05 grudnia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy