Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Leszek Świdziński / Zofia Antes: Robert Schumann /2018/

Liederkreis, Op.39;
Dichterliebe
, Op.48.

Dwa cykle pieśni Roberta Schumanna znajdziemy na płycie nagranej przez związanego ze sceną operową tenora, a zarazem cenionego pedagoga Leszka Świdzińskiego i pianistkę Zofię Antes. "Liederkreis ("Krąg pieśni"), Op.39" do wierszy Heinricha Heinego i "Dichterliebe ("Miłość poety"), Op.48" do słów Josepha Freiherra von Eichendorffa powstały w roku 1840, w którym Schumann po latach tworzenia instrumentalnych fortepianowych dzieł, niemal bez reszty oddał się formule kompozycji na głos z fortepianem. Oba zamieszczone na płycie cykle obfitują w wiele bardzo znanych pieśni. Jedną z nich jest choćby pochodząca z "Liederkreis", słynna "Noc księżycowa". Warto wysłuchać tej oraz pozostałych 27 klimatycznych miniatur w najnowszej interpretacji tego znakomitego duetu, mamy bowiem do czynienia z wykonaniem perfekcyjnie oddającym emocje i uniesienia, zaklęte w muzyce wykreowanej przez genialną wyobraźnię twórczą Schumanna. Należy wspomnieć, iż muzyka, której słuchamy na płycie stworzona została przez genialnego kompozytora z myślą o swej przyszłej żonie, Clarze Wieck. Stąd mnóstwo w utworach osobistych odniesień nasyconych niespełnioną jeszcze wówczas, miłością i uwielbieniem.
"Krąg pieśni" to nasycona romantyzmem opowieść zmierzająca ku pozytywnemu rozwiązaniu. Otwierająca cykl pieśń "Na obczyźnie" w bolesny sposób opowiada o samotności, lecz kończąca go "Noc wiosenna" to już rodzaj peanu na cześć przyrody, podszyta radością z odwzajemnionej miłości.
Drugi cykl: "Miłość poety" to mniej optymistyczna opowieść, prowadząca nas od pierwszego wyznania uczuć ("Nastał cudownie piękny maj"), poprzez ból nieodwzajemnionej miłości ("Młodzieniec kocha dziewczynę"), aż do rozczarowania i miłosnego zawodu ("Niedobre stare pieśni"). Warto zwrócić uwagę, iż Schubert oprawiając muzycznie wiersze von Eichendorffa, niejednokrotnie na przekór, w sposób ironiczny stosował kontrastującą z przekazem gorzkiego charakteru poezji, skoczną melodykę.
Przedstawione na płycie cykle pieśni na głos i fortepian Roberta Schumanna, stanowią obok "Winterreise" Franza Schuberta, najbardziej wartościowe dzieła gatunku. Pochodzące z 2016 roku znakomite nagranie, po dwóch latach opublikowane przez wytwórnię DUX pod postacią starannie wydanego albumu (uzupełnionego o wydrukowane teksty wszystkich pieśni), to wyjątkowo wartościowa pozycja fonograficzna.
Album ukazał się 30 września 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Leszek Świdziński / Zofia Antes: Robert Schumann - Liederkreis, Op.39 / Dichterliebe, Op.48
CD 2018, DUX 1509

program:
Liederkreis, Op. 39:
  1. In der Fremde
  2. Intermezzo
  3. Waldgesprach
  4. Die Stille
  5. Mondnacht
  6. Schone Fremde
  7. Auf einer Burg
  8. In der Fremde
  9. Wehmut
10. Zwielicht
11. Im Walde
12. Fruhlingsnacht
Dichterliebe, Op. 48:
13. Im wunderschonen Monat Mai
14. Aus meinen Tranen spriesen
15. Die Rose, die Lilie, die Taube
16. Wenn ich In deine Augen seh
17. Ich will meine Seele tauchen
18. Im Rhein, im heiligen Strome
19. Ich grolle nicht
20. Und wussten s die Blumen
21. Das ist ein Floten und Geigen
22. Hor ich das Liedchen klingen
23. Ein Jungling liebt ein Madchen
24. Am leuchtenden Sommermorgen
25. Ich hab im Traum geweinet
26. Allnachtlich im Traume
27. Aus alten Marchen winkt es
28. Die alten, bosen Lieder

wykonawcy:
Leszek Świdziński - tenor
Zofia Antes - fortepian

 

opisy innych płyt z muzyką Roberta Schumanna:

    

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

piątek, 07 grudnia 2018, longplay_2010
Tagi: classic s

Polecane wpisy