Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Krzysztof Herdzin - Concerto and Concertino /2018/

Koncert podwójny na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę; Concertino na trio stroikowe i smyczki.

Doprawdy trudno nadążyć ze śledzeniem wszechstronnych poczynań Krzysztofa Herdzina. Dotyczy to zarówno niezwykle szerokiego spektrum jego twórczości obejmującej zarówno muzykę klasyczną, ilustracyjną, jazzową i pop, jak i ilość publikowanych wydawnictw firmowanych jego nazwiskiem.
Jedną z płyt artysty jakie ukazały się w 2018 roku jest album "Concerto & Concertino" z utworami Krzysztofa Herdzina prowadzącego Elbląską Orkiestrę Kameralną. To kolejny album kompozytora z utworami na orkiestrę i solistów po entuzjastycznie przyjętej płycie "Suite on polish themes" (2016) nagranej przez muzyków prestiżowej Academy of St Martin in the Fields.
Na płycie znalazły się dwie wyjątkowe kompozycje rozpisane na nietypowe instrumentarium (orkiestra + altówka z saksofonem i orkiestra + trio dętych instrumentów drewnianych). Orkiestrze pod dyrekcją kompozytora towarzyszą laureaci Nagrody Fryderyk: Katarzyna Budnik (altówka) i od lat współpracujący z kompozytorem Paweł Gusnar (saksofon), oraz Krakowskie Trio Stroikowe.
Wypełniający pierwszą część płyty trzyczęściowy "Koncert podwójny na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę", zbudowany jest wg klasycznego schematu narracyjnego opartego na ekspozycji dwóch tematów, ich przetworzeń i repryzy.
Drugi utwór to kompozycja zdecydowanie lżejsza w odbiorze, powstała na specjalne zamówienie Krakowskiego Tria Stroikowego. W "Concertino na trio stroikowe i smyczki" kompozytor wyraźnie eksponuje swoją fascynację muzyką kameralną francuskich twórców, takich jak Francis Poulenc czy Darius Milhaud.
W obu przypadkach solistom towarzyszy znakomicie brzmiąca Elbląska Orkiestra Kameralna. Muzycy prowadzeni przez Herdzina robią wrażenie perfekcyjnie odczytujących intencje i zamysł kompozytora, nie tylko uzyskując pełen instrumentalnej kolorystyki efekt, ale też żywo dialogując z solistami.
Dwa przedstawione tu utwory, czerpiąc z inspiracji kompozytora dziełami takich twórców jak Maurice Ravel, Claude Debussy czy Sergiusz Prokofiew, z dużą domieszką zaklętej w niej ilustracyjności i licznych nawiązań do przenikających się z sobą odwołań do impresjonizmu, ekspresjonizmu i neoklasycyzmu, to kolejny dowód na klasę i ogromny potencjał Krzysztofa Herdzina, w formule współczesnej muzyki klasycznej.
Album ukazał się 30 września 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Krzysztof Herdzin - Concerto and Concertino
CD 2018, DUX 1522

program:
Koncert podwójny na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę:
1. Allegro
2. Adagio con pieta
3. Vivace burlesco
Concertino na trio stroikowe i smyczki:
4. Allegro frivolo
5. Adagietto contemplativo
6. Allegro marciale

wykonawcy:
Elbląska Orkiestra Kameralna (dyrygent: Krzysztof Herdzin)
oraz:
Paweł Gusnar - saksofon
Katarzyna Budnik - altówka
Krakowskie trio Stroikowe:
Roman Widaszek - klarnet
Marek Mleczko - obój
Paweł Solecki - fagot

opisy innych płyt Krzysztofa Herdzina:

   

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

piątek, 07 grudnia 2018, longplay_2010
Tagi: H classic

Polecane wpisy