Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Katarzyna MUSIAŁ: My Spanish Heart /2018/

Isaac Albéniz: Seguidillas, Córdoba, Sevilla (Sevillanas); Enrique Granados: Oriental, Andaluza: Danza de la rosa; Joaquín Turina: Zambra, Danza de la seducción, Danza ritual, Generalife, Sacro-monte; Federico Mompou: Petiteta l´han casada – La dansa de Castelltersol, Dotze cavallers – Galop de cortesía, Original; Manuel de Falla: Danza del molinero (Farruca), Danza del terror, Danza ritual del fuego

Należąca do elitarnego grona artystów działających pod auspicjami legendarnej firmy Steinway, mieszkająca w Kanadzie polska pianistka Katarzyna Musiał, z powodzeniem koncertuje jako solistka, kameralistka, a także z orkiestrami w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Afryce zachwycając  publiczność repertuarem obejmującym rozmaite style, od baroku do współczesności. Artystka jest też współzałożycielką i dyrektorem odbywającego się w Montrealu, dorocznego Festiwalu Stella Musica. Jak dotąd jej talent, błyskotliwy styl i znakomita technika dostrzeżone zostały poza granicami Polski, a niedawny gorąco oklaskiwany występ artystki w prestiżowej Carnegie Hall, potwierdził klasę Pani Katarzyny, jako jednej z najwybitniejszych współczesnych pianistek. W Chicago Classical Review o artystce napisano: „wielki talent obdarzony zdumiewającą techniką i interpretacyjną błyskotliwością”, z kolei New York Concert Review określił jej grę jako „czystą rozkosz... cudownie przedstawioną... przejrzyście precyzyjną… interpretację, która sięgała emocjonalnej głębi przy harmonijnej kolorystyce”, a według Beijing Press Katarzyna Musiał to: „pianistka, która oczarowuje swoich słuchaczy olśniewającą grą”. Dzięki wydanej w Polsce płycie "My Spanish Heart", mamy okazję skonfrontować entuzjastyczne recenzje z własnymi spostrzeżeniami. Album zawiera utwory na fortepian solo hiszpańskich kompozytorów: Isaaca Albeniza, Enrique Granadosa, Joaquina Turiny, Federico Mompou i Manuela de Falli.
Pianistka zdaje się być stworzoną do wykonywania muzyki wywodzącej się z Półwyspu Iberyjskiego, w której zakochana jest od wczesnego dzieciństwa.
Szeroka gama muzycznych barw, zaklęte w hiszpańskich nutach uczucia i emocje, zdają się być dla polskiej pianistki naturalnym środowiskiem, z którym jej pianistyczny temperament tworzy zachwycającą słuchacza całość. Jako artystka otwarta na rozmaite formy sztuki pianistka do projektu "My Spanish Heart" podeszła wielowymiarowo, ucząc się również tańca flamenco, gdyż jak twierdzi: pozwoliło jej to bardziej poznać ducha tej muzyki.
Takie potraktowanie muzycznej materii pod postacią przepięknych kompozycji Isaaca Albeniza czy Manuela de Falli, sprawia iż słuchając płyty odnieść można wrażenie, iż pianistka gra nie tylko na klawiaturze fortepianu, lecz całą sobą, bezwzględnie angażując się w każdy dźwięk. W muzyce dostrzeżemy ogrom uczuć i emocji, które obok zachwycającej techniki stanowią równoważny element całości.
Nasączone zarówno liryzmem jak rytmem tematy Albeniza, hiszpańskie tańce Granadosa, nawiązujące w równym stopniu do dokonań Chopina co Debussy'ego i Satiego "Cancons i danses" Federico Mompou, czy wieńczący program płyty set poświęcony muzyce Manuela de Falli, zachwycają od początku do końca, kreując wyjątkowy klimat i emanując szczególnym wdziękiem.
Płyta ukazała się 8 grudnia 2018.

Robert Ratajczak

 

Katarzyna MUSIAŁ: My Spanish Heart
CD 2018, DUX 1448

Isaac Albéniz - Cantos de Espana, Op. 232:
  1. Seguidillas
  2. Córdoba
Isaac Albéniz - Suite espanola No. 1, Op. 47:
  3. Sevilla (Sevillanas)
 Enrique Granados - Danzas espanolas:
  4. Oriental
  5. Andaluza
Enrique Granados - Escenas poéticas:
  6. Danza de la rosa
Joaquín Turina - Danzas gitanas, Op. 55:
  7. Zambra
  8. Danza de la seducción
  9. Danza ritual
10. Generalife
11. Sacro-monte
Federico Mompou - Cançons i danses:
12. No. 1: Petiteta l´han casada – La dansa de Castelltersol
13. No. 2: Dotze cavallers – Galop de cortesía
14. No. 5: Original
15. No. 6: Original
Manuel de Falla - El sombrero de tres picos:
16. Danza del molinero (Farruca)
Manuel de Falla - El amor brujo:
17. Danza del terror
18. Danza ritual del fuego

Katarzyna Musiał - fortepian

 

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 19 grudnia 2018, longplay_2010
Tagi: M classic

Polecane wpisy