Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Judith LORICK: The Second Time Around /2018/

Why Did I Choose You; Lucky to Be Me; Wild is the Wind; For All We Know / I'll Be Seeing You; He Needs Me; If You Could See Me Now; I'm Gonna Laugh You Right Out of My Life; When I Look in Your Eyes; Hymne á l'amour; The Second Time Around.

Prawdziwy instrumentalny jazzowy gwiazdozbiór, znajdziemy na albumie "The Second Time Around": na trąbce Jeremy Pelt, przy saksofonie Chris Lewis, za klawiaturą fortepianu Eric Reed, przy kontrabasie Kiyoshi Kitagawa, a za perkusją McClenty Hunter. Główną gwiazdą albumu jest jednak pochodząca z Filadelfii znakomita wokalistka Judith Lorick. Od momentu błyskotliwego debiutu w roku 1966, po którym artystka miała okazję występować z tak znakomitymi muzykami jak choćby Earl Hines, jej kariera obfitowała w mnóstwo wzlotów i upadków. Zarówno jej działalność artystyczna, jak życie osobiste, toczyły się na przemian w USA i Europie. Przełom nastapił w latach 90-tych, gdy Judith spotkała na swej drodze wywodzącego się z zespołu Wyntona Marsalisa, pianistę Erica Reeda. Ich współpraca nabrała niesłychanego rozpędu, a niniejszy album jest kolejnym znakomitym jej owocem.
Dysponująca głębokim, zmysłowym głosem i pełnym zaangażowania sposobem eksponowania jego możliwości poprzez pełne zaangażowania interpretacje Judith Lorick, sięgnęła po utwory rozmaitych twórców. Jednak dzięki nasączeniu ich indywidualnością artystki, płyty słucha się tak jakby każda z piosenek stworzona została specjalnie dla niej i jej znakomitego zespołu.
Ogromną zaletą albumu jest dobór repertuaru: "The Second Time Around" nie jest kolejnym zbiorem najpopularniejszych piosenek z kanonu The Great American Songbook. Judith Lorick sięgnęła po utwory mniej znane i rzadziej wykonywane, dzięki czemu część odbiorców być może niektóre z tych pięknych jazzowych piosenek usłyszy po raz pierwszy.
Zmysłowe partie saksofonu tenorowego Chrisa Lewisa, stanowią znakomite uzupełnienie wokalu m.in. podczas namiętnej ballady "Lucky to Be Me" do muzyki Leonarda Bernsteina.
Z kolei trąbka Jeremy'ego Pelta dominuje wraz z głosem Lorick w ocierającej się o sambę "Wild is the Wind" Dimitri Tiomkina, ozdobionej przykuwającą uwagę linią kontrabasu Kiyoshi Kitagawy. Japoński basista wraz z genialnym McClenty Hunterem za perkusją, tworzy znakomity tandem w każdym z dziesięciu nagrań, generując z fortepianem Erica Reeda charakterystyczne dla każdego utworu brzmienie nadzwyczajnego jazzowego tria.
Na płycie znajdziemy też specjalny kameralny set złozony z ballad zaśpiewanych przez Lorick tylko przy akompaniamencie fortepianu. To przejmująca "For All We Know" J.F.Cootsa i S.M.Lewisa przechodząca w "I'll Be Seeing You" S.Faina i I.Kahala, oraz znana z wykonań m.in. Niny Simone i Peggy Lee tęskna "He Needs Me" A.Hamiltona. W takiej też konwencji utrzymana jest kończąca cały program tytułowa ballada.
"The Second Time Around" to piękny stylowy album dla zwolenników klimatycznego jazzu z lat 50-tych i 60-tych.
Album ukazał się 28 września 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Judith LORICK: The Second Time Around
CD 2018 JLJ International JLJ2014

program:
  1. Why Did I Choose You
  2. Lucky to Be Me
  3. Wild is the Wind
  4. For All We Know / I'll Be Seeing You
  5. He Needs Me
  6. If You Could See Me Now
  7. I'm Gonna Laugh You Right Out of My Life
  8. When I Look in Your Eyes
  9. Hymne á l'amour
10. The Second Time Around

personel:
Judith Lorick - wokal
Chris Lewis - saksofon
Jeremy Pelt - trąbka
Eric Reed - fortepian
Kiyoshi Kitagawa - kontrabas
McClenty Hunter - perkusja

wtorek, 11 grudnia 2018, longplay_2010
Tagi: L jazz

Polecane wpisy