Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Collegium Cantorum: Juliusz Łuciuk Choral Works /2018/

Dzikie wino; Missa gratiarum actione; Hymnus de Caritate; Suita Maryjna; O, ziemio polska; Modlitwa do św.Jana Kantego; Oremus pro Pontifice Joanne Paulo Secundo; Sonet słowiański IX; Ave Maria; Kołysanka o kołysce.

"Muzyczny Pomnik Juliusza Łuciuka" to projekt obejmujący serię odbywających się we współpracy z kompozytorem koncertów. Jego ideą jest przybliżenie twórczości urodzonego w 1927 roku, wybitniego polskiego kompozytora muzyki współczesnej. Jednym z elementów projektu jest album "Juliusz Łuciuk Choral Works" nagrany przez Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum" pod kierunkiem Janusza Siadlaka. Płyta jest zbiorem niepublikowanych dotąd w formie nagrań utworów chóralnych, tworzonych na przestrzeni 60 lat działalności kompozytorskiej, w formie chronologicznej antologii.
Utwory chóralne jakie poznajemy na tym albumie, to tylko jedna z gałęzi twórczości tego niezwykłego twórcy, mającego w swym dorobku szereg kompozycji o instrumentalnym charakterze. Pośród dzieł Juliusza Łuciuka znajdziemy zarówno utwory kameralne (m.in. "Capriccio" na skrzypce i fortepian, czy "Cztery sonatiny na fortepian"), organowe (np. "Preludia maryjne"), jak symfoniczne (najpopularniejsze z nich to: "Szkic symfoniczny nr 4" i "Enfiando"). W latach 60-tych i 70-tych swe poszukiwania artysta skierował w stronę muzyki neotonalnej i eksperymentów brzmieniowych jak eksploracja wnętrza fortepianu, gra bezpośrednio na strunach, czy nietypowe wykorzystanie pałek perkusyjnych. Ten nurt twórczości kompozytorskiej Juliusza Łuciuka reprezentują m.in. kontrowersyjne utwory: "Lirica di Timbri" i "Passacaglia" (oba na fortepian preparowany).
Specjalnie z myślą albumie będącym przeglądem utworów chóralnych, Juliusz Łuciuk przygotował kończącą program ujmującą pięknem i donioslością "Kołysankę o kołysce" do słów K.I.Gałczyńskiego.
Jednak centralnymi częsciami tej antologii są dwa rozbudowane utwory o charakterze religijnym: Msza Dziękczynna "Missa gratiarum actione", oraz "Suita Maryjna" do słów ks. Jana Twardowskiego.
Pierwszy z utworów o medytacyjnym charakterze, bardziej nawiązuje do formuły chorału gregoriańskiego, niż budowy charakterystycznej dla typowej mszy.
Z kolei "Suita Maryjna" stanowi zbiór krótkich impresji w postaci próśb o wstawiennictwo, pełnych emocji towarzyszących modlitwie.
W programie albumu znalazły się też oprawione muzycznie słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas powitania z Polakami w Warszawie w roku 1987, przedstawione w formie miniatury "O, ziemio polska".
Innym nawiązaniem do postaci Papieża Polaka jest łaciński tekst modlitwy pontyfikacyjnej "Liber Usualis", zaśpiewany przez chór "Collegium Cantorum" do słów Juliusza Łuciuka pod postacią utworu "Oremus pro Pontifice".
Kontemplacji, wyciszeniu i duchowej zadumie sprzyja znakomita jakość nagrania zrealizowanego w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej. Naturalny pogłos nadaje partiom chóru przestrzenności, tworząc znakomity efekt akustyczny.
Album ukazał się 19 września 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Collegium Cantorum: Juliusz Łuciuk Choral Works
CD 2018, DUX 1463

program:

  1. Dzikie wino

Missa gratiarum actione:
  2. Kyrie
  3. Gloria
  4. Credo
  5. Sanctus - Benedictus
  6. Agnus Dei

  7. Hymnus de Caritate
  8. Suita Maryjna
  9. O, ziemio polska
10. Modlitwa do św.Jana Kantego
11. Oremus pro Pontifice Joanne Paulo Secundo
12. Sonet słowiański IX
13. Ave Maria
14. Kołysanka o kołysce

wykonawcy:
Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum"
dyrygent: Janusz Siadlak

 

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

wtorek, 11 grudnia 2018, longplay_2010
Tagi: classic Ł

Polecane wpisy