Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Alessandro Stradella - Il Trespolo Tutore /2018/

Opera komiczna w 3 aktach

Twórczość XVII-wiecznego włoskiego kompozytora Alessandro Stradelli, do dziś pozostaje nieodkryta przez wielu miłośników muzyki klasycznej, a przede wszystkim zwolenników opery. Stradella odniósł sukces przede wszystkim jako niezależny kompozytor, piszący na zamówienie, oraz współpracujący z poetami, ale pozostawił po sobie także ponad trzysta utworów, pośród których znajdziemy kantaty, oratoria, oraz pięć oper. Jedną z nich mamy okazję poznać dzięki inicjatywie Instytutu Opery i wspólnemu projektowi warszawskich uczelni artystycznych: Akademii Teatralnej, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Sztuk Pięknych.
Na starannie wydanej płycie DVD znajdziemy kompletne wykonanie napisanej w 1679 roku opery komicznej "Il Trespolo Tutore" z librettem Giovanni Cosimo Villifranchiego. Jest to zarazem pierwsze światowe wystawienie wersji oryginalnej tej opery po 1679 roku. Orkiestrą Instrumentów Historycznych Zakładu Muzyki Dawnej dyryguje włoski znawca twórczości Stradelliego Andrea De Carlo, a spektakl wyreżyserował Paweł Paszta.
Trzyaktówka "Il Trespolo Tutore" Alessandro Stradelli jest drugą w historii operą komiczną (opera buffa) po "Il Girello” Jacopo Melanniego, do której prolog przygotował również Stradella, co każe postrzegać włoskiego kompozytora jako prawdziwego prekursora gatunku.
Antonio Stradella tworzył w połowie XVII wieku i w swej epoce uchodził za twórcę stawianego w jednym rzędzie z takimi kompozytorami jak Georg Friedrich Haendel czy Johann Sebastian Bach. Artysta nigdy jednak nie starał się o rozgłos, a w wieku 43 lat w wyniku intrygi związanej z romansem kompozytora, został zamordowany. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności jego muzyka zachowała się do dziś, stanowiąc bogate źródło odkryć wielu współczesnych muzykologów, historyków sztuki i artystów, którzy coraz częściej sięgają po spuściznę zapomnianego włoskiego kompozytora.
Tytułowy bohater niniejszej opery Trespolo, jest opiekunem zamożnej i zakochanej w nim Artemisii, jednak sam pragnie poślubić Despinę. W Artemisii z kolei zakochany jest Nino. Aby ta miłosna farsa była jeszcze bardziej zawiła, na scenie pojawia się niania Simona i Ciro, a skomplikowana akcja tej opowieści doprowadza do zaakceptowania małżeństwa dwóch kobiet.
Niewystawiana od blisko 250 lat opera "Il Trespolo Tutore", mimo swego komediowego charakteru zawiera dużą dawkę liryki i heroizmu. Dominuje jednak klimat beztroskiej zabawy, komicznych pomyłek i zabawnych zderzeń odmiennych osobowości bohaterów. Charakterystyczną cechą utworu jest płynne łączenie recytatywów i arii, co czyni z "Il Trespolo Tutore" rodzaj operowego spektaklu z wieloma elementami właściwymi sztuce teatralnej.
Reżyser spektaklu Paweł Paszta sprawił iż ta XVII-wieczna opera, prezentuje się jako dzieło ponadczasowe, doskonale pasujące do realiów dzisiejszych czasów, a szóstka śpiewaków-aktorów biorących udział w przedstawieniu nadała swym postaciom charakterystyczne cechy i indywidualność.
Ciekawym rozwiązaniem jest obecność na scenie również artystów nie biorących udziału w danej chwili w przedstawieniu, którzy pełnią rolę asystentów i generują teatralne efekty od strony technicznej.
Zapomniana opera Stradelli, dzięki swej współczesnej odsłonie jest znakomitym pretekstem do bliższego zapoznania się z twórczością włoskiego kompozytora. Poza tym, "Il Trespolo Tutore" to 2-godzinna dawka wyśmienitej zabawy i znakomitej muzyki, nawet dla odbiorcy na co dzień unikającego opery.
Premiera płyty DVD: 10 grudnia 2018.

Robert Ratajczak

 

 

 

Alessandro Stradella - Il Trespolo Tutore
DVD 2018, DUX 8512

"Il Trespolo Tutore" -opera komiczna w 3 aktach

wykonawcy:
Andrzej Lenart (Trespolo) - baryton
Paulina Tuzińska (Artemisja) - sopran
Magdalena Pikuła (Ciro) - sopran
Rafał Tomkiewicz (Nino) - kontratenor
Paweł Kowalewski (Simona) - tenor
Marta Huptas (Despina) - sopran
Orkiestra Instrumentów Historycznych Zakładu Muzyki Dawnej
dyrygent: Andrea De Carlo

 

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 19 grudnia 2018, longplay_2010
Tagi: s classic

Polecane wpisy