Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Sylwester OSTROWSKI & The Jazz Brigade: In Our Own Way

Brigade; Before It's Too Late; Revolution; Ballad about Kalina; In Our Own Way; In Your Own Sweet Way.

Do numeru 10-11/2018 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów dołączona została płyta "In Our Own Way" firmowana przez szczecińskiego saksofonistę, kompozytora i animatora jazzu Sylwestra Ostrowskiego i jego formację The Jazz Brigade.
Każda okoliczność stanowi doskonały pretekst do przypomnienia dorobku polskiej kultury muzycznej, z czego ochoczo korzystają również muzycy jazzowi, wspierani przez rozmaite instytucje państwowe.
34-minutowy krążek będący skrótem nowego albumu saksofonisty, promuje trasę koncertową z okazji 60-lecia historycznej trasy Kwartetu Dave'a Brubecka i akcentuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W nagraniu albumu poza saksofonistą i liderem projektu, wzięły udział takie gwiazdy jazzu jak Freddie Hendrix, Darius Brubeck, Deborah Brown czy współpracujący z Ostrowskim od 20 lat perkusista Eric Allen. Wśród utworów znajdziemy m.in. kompozycje Davida Brubecka i Krzysztofa Komedy, oraz jazzowe opracowania rewolucyjnych etiud Fryderyka Chopina i tradycyjnej pieśni żołnierskiej legionów walczących o Polską niepodległość: "My, Pierwsza Brygada".
Trzeba przyznać, iż projekt Sylwestra Ostrowskiego poraża rozmachem. Artyście udało się zaangażować w przedsięwzięcie grono doprawdy znakomitych artystów zarówno z Polski jak USA.
Utrzymane w hard bopowej stylistyce "Revolution" i "In Our Own Way" -oba oparte na Etiudach Chopina, liryczna piosenka Agnieszki Osieckiej do muzyki Krzysztofa Komedy "Ballad about Kalina" zaśpiewana przez Dorotę Miśkiewicz, czy klasyczna kompozycja Dave'a Brubecka utrzymana w klimacie lat 60-tych "In Your Own Sweet Way", to utwory których słucha się z ogromną przyjemnością.
Zaledwie intrygującą ciekawostką jest natomiast jazzowa adaptacja pieśni I Brygady Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego "My, Pierwsza Brygada".
Z kolei w długim wstępie do opartego na chopinowskiej Etiudzie C-dur op. 10 nr 1, utrzymanego w konwencji gospel "In Our Own Way", zaskakuje recytowany przez Erica Allena fragment Deklaracji Niepodległości ...Stanów Zjednoczonych. Jak jazz to jazz.
Płyta dołączona została do magazynu Jazz Forum (10-11 / 2018) w wersji dla prenumeratorów.

Robert Ratajczak

 

Sylwester OSTROWSKI & The Jazz Brigade: In Our Own Way
CD, Szczecińska Agencja Artystyczna

program:
1. Brigade
2. Before It's Too Late
3. Revolution
4. Ballad about Kalina
5. In Our Own Way
6. In Your Own Sweet Way

personel:
Freddie Hendrix - trąbka
Sylwester Ostrowski - saksofon
Essiet Okon Esslet - kontrabas
Eric Allen - perkusja, wokal
oraz:
Deborah Brown, Dorota Miśkiewicz, Dorrey Lin Lyles - wokal
Miki Hayama, Darius Brubeck - fortepian

o innych płytach dołączanych do Jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

piątek, 16 listopada 2018, longplay_2010

Polecane wpisy