Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Sylwester OSTROWSKI & The Jazz Brigade: In Our Own Way

Brigade; Before It's Too Late; Revolution; Ballad about Kalina; In Our Own Way; In Your Own Sweet Way.

Do numeru 10-11/2018 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów dołączona została płyta "In Our Own Way" firmowana przez szczecińskiego saksofonistę, kompozytora i animatora jazzu Sylwestra Ostrowskiego i jego formację The Jazz Brigade.
Każda okoliczność stanowi doskonały pretekst do przypomnienia dorobku polskiej kultury muzycznej, z czego ochoczo korzystają również muzycy jazzowi, wspierani przez rozmaite instytucje państwowe.
34-minutowy krążek będący skrótem nowego albumu saksofonisty, promuje trasę koncertową z okazji 60-lecia historycznej trasy Kwartetu Dave'a Brubecka i akcentuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W nagraniu albumu poza saksofonistą i liderem projektu, wzięły udział takie gwiazdy jazzu jak Freddie Hendrix, Darius Brubeck, Deborah Brown czy współpracujący z Ostrowskim od 20 lat perkusista Eric Allen. Wśród utworów znajdziemy m.in. kompozycje Davida Brubecka i Krzysztofa Komedy, oraz jazzowe opracowania rewolucyjnych etiud Fryderyka Chopina i tradycyjnej pieśni żołnierskiej legionów walczących o Polską niepodległość: "My, Pierwsza Brygada".
Trzeba przyznać, iż projekt Sylwestra Ostrowskiego poraża rozmachem. Artyście udało się zaangażować w przedsięwzięcie grono doprawdy znakomitych artystów zarówno z Polski jak USA.
Utrzymane w hard bopowej stylistyce "Revolution" i "In Our Own Way" -oba oparte na Etiudach Chopina, liryczna piosenka Agnieszki Osieckiej do muzyki Krzysztofa Komedy "Ballad about Kalina" zaśpiewana przez Dorotę Miśkiewicz, czy klasyczna kompozycja Dave'a Brubecka utrzymana w klimacie lat 60-tych "In Your Own Sweet Way", to utwory których słucha się z ogromną przyjemnością.
Zaledwie intrygującą ciekawostką jest natomiast jazzowa adaptacja pieśni I Brygady Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego "My, Pierwsza Brygada".
Z kolei w długim wstępie do opartego na chopinowskiej Etiudzie C-dur op. 10 nr 1, utrzymanego w konwencji gospel "In Our Own Way", zaskakuje recytowany przez Erica Allena fragment Deklaracji Niepodległości ...Stanów Zjednoczonych. Jak jazz to jazz.
Płyta dołączona została do magazynu Jazz Forum (10-11 / 2018) w wersji dla prenumeratorów.

Robert Ratajczak

 

Sylwester OSTROWSKI & The Jazz Brigade: In Our Own Way
CD, Szczecińska Agencja Artystyczna

program:
1. Brigade
2. Before It's Too Late
3. Revolution
4. Ballad about Kalina
5. In Our Own Way
6. In Your Own Sweet Way

personel:
Freddie Hendrix - trąbka
Sylwester Ostrowski - saksofon
Essiet Okon Esslet - kontrabas
Eric Allen - perkusja, wokal
oraz:
Deborah Brown, Dorota Miśkiewicz, Dorrey Lin Lyles - wokal
Miki Hayama, Darius Brubeck - fortepian

o innych płytach dołączanych do Jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

piątek, 16 listopada 2018, longplay_2010

Polecane wpisy