Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane s± pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Suavas Lewy - 1905. Niech się niesie ten siostrzany ¶piew

Kołysanka robotnicza; Na 1 maja; Pie¶ń o Łodzi; Czerwona ŁódĽ; Naprzód Warszawo; Dajcie nam broni; Walc żałobny; Niech się niesie ten siostrzany ¶piew.

Łódzki kompozytor, muzyk i producent nagrań Suavas Lewy (laureat II nagrody w konkursie kompozytorskim „Cage 1,2,3” Programu II Polskiego Radia), nieustannie zaskakuje nas nowymi projektami. Najnowszym jest program: "1905. Niech się niesie ten siostrzany ¶piew", który pod postaci± wydanej w limitowanym nakładzie (500 egz.) płyty wydany został przez Nasze Nagrania. Album przynosi współczesne interpretacje pie¶ni z lat 1905-1907 oraz autorskie kompozycje oparte na rewolucyjnych wierszach i prozie. Wykonawcami tego specyficznego materiału s±: Chór Mieszany Towarzystwa ¦piewaczego Lutnia w Zgierzu pod dyrekcj± Mariusza Lewego oraz kwintet instrumentalny. Album ukazał się rok po premierze innego projektu Suavasa Lewego: "DĽwiękowa historia Łodzi", który z kolei był po¶więcony historycznym miejscom miasta.
Ceniony jako kompozytor muzyki do filmów i przedstawień teatralnych Suavas Lewy, to twórca ze wszech miar nietuzinkowy realizuj±cy się w rozmaitych kierunkach artystycznych. Muzyczne formy tworzy wykorzystuj±c zarówno popularne instrumenty jak dĽwięki otoczenia i przedmioty codziennego użytku. Realizuje muzyczne projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz akcje maj±ce charakter ingerencji w dĽwiękow± przestrzeń miejsk±. Swój nieprzeciętny zmysł i fantazję ł±czy z współprac± z wieloma muzykami, ale też tancerzami, aktorami i performerami.
Tytuł przedstawionego na płycie programu jest parafraz± fragmentu tekstu z Hymnu Spółdzielczo¶ci Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego: „Niech się niesie ten nasz bratni ¶piew” wykonywanego regularnie na obchodach rocznicy Rewolucji 1905 roku Powstania Łódzkiego.
Oprawione muzyk± artysty teksty literackie i wiersze robotnicze, zyskały na płycie zupełnie now± moc i przekaz. Specyficzne podej¶cie twórcy do materiału, czyni z programu formę wci±gaj±cego klimatem i dramaturgi± słuchowiska muzycznego.
Album ukazał się 20 paĽdziernika 2018.

Robert Ratajczak

 

Suavas Lewy - 1905. Niech się niesie ten siostrzany ¶piew
CD, Nasze Nagrania NaNaCD012

program:
1. Kołysanka robotnicza
2. Na 1 maja
3. Pie¶ń o Łodzi
4. Czerwona ŁódĽ
5. Naprzód Warszawo
6. Dajcie nam broni
7. Walc żałobny
8. Niech się niesie ten siostrzany ¶piew

wykonawcy:
Michał Owczarek - fagot
Krzysztof Putrzyński - klarnet
Marcin Kawczyński - fortepian
Julianna Kamila Siedler-Smuga - marimba, wibrafon
Piotr Matula - elektronika
Chór Mieszany Towarzystwa ¦piewaczego Lutnia w Zgierzu pod dyr. Mariusza Lewego

 

opis innych płyt wydanych przez Nasze Nagrania:

 

wtorek, 20 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: L Pop

Polecane wpisy