Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Suavas Lewy - 1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew

Kołysanka robotnicza; Na 1 maja; Pieśń o Łodzi; Czerwona Łódź; Naprzód Warszawo; Dajcie nam broni; Walc żałobny; Niech się niesie ten siostrzany śpiew.

Łódzki kompozytor, muzyk i producent nagrań Suavas Lewy (laureat II nagrody w konkursie kompozytorskim „Cage 1,2,3” Programu II Polskiego Radia), nieustannie zaskakuje nas nowymi projektami. Najnowszym jest program: "1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew", który pod postacią wydanej w limitowanym nakładzie (500 egz.) płyty wydany został przez Nasze Nagrania. Album przynosi współczesne interpretacje pieśni z lat 1905-1907 oraz autorskie kompozycje oparte na rewolucyjnych wierszach i prozie. Wykonawcami tego specyficznego materiału są: Chór Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia w Zgierzu pod dyrekcją Mariusza Lewego oraz kwintet instrumentalny. Album ukazał się rok po premierze innego projektu Suavasa Lewego: "Dźwiękowa historia Łodzi", który z kolei był poświęcony historycznym miejscom miasta.
Ceniony jako kompozytor muzyki do filmów i przedstawień teatralnych Suavas Lewy, to twórca ze wszech miar nietuzinkowy realizujący się w rozmaitych kierunkach artystycznych. Muzyczne formy tworzy wykorzystując zarówno popularne instrumenty jak dźwięki otoczenia i przedmioty codziennego użytku. Realizuje muzyczne projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz akcje mające charakter ingerencji w dźwiękową przestrzeń miejską. Swój nieprzeciętny zmysł i fantazję łączy z współpracą z wieloma muzykami, ale też tancerzami, aktorami i performerami.
Tytuł przedstawionego na płycie programu jest parafrazą fragmentu tekstu z Hymnu Spółdzielczości Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego: „Niech się niesie ten nasz bratni śpiew” wykonywanego regularnie na obchodach rocznicy Rewolucji 1905 roku Powstania Łódzkiego.
Oprawione muzyką artysty teksty literackie i wiersze robotnicze, zyskały na płycie zupełnie nową moc i przekaz. Specyficzne podejście twórcy do materiału, czyni z programu formę wciągającego klimatem i dramaturgią słuchowiska muzycznego.
Album ukazał się 20 października 2018.

Robert Ratajczak

 

Suavas Lewy - 1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
CD, Nasze Nagrania NaNaCD012

program:
1. Kołysanka robotnicza
2. Na 1 maja
3. Pieśń o Łodzi
4. Czerwona Łódź
5. Naprzód Warszawo
6. Dajcie nam broni
7. Walc żałobny
8. Niech się niesie ten siostrzany śpiew

wykonawcy:
Michał Owczarek - fagot
Krzysztof Putrzyński - klarnet
Marcin Kawczyński - fortepian
Julianna Kamila Siedler-Smuga - marimba, wibrafon
Piotr Matula - elektronika
Chór Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia w Zgierzu pod dyr. Mariusza Lewego

 

opis innych płyt wydanych przez Nasze Nagrania:

 

wtorek, 20 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: L Pop

Polecane wpisy