Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Poznań Jazz - Young & Power

Weezdob Collective: Lizards Canteen; Star Cadillac; Galactic Collision; Back at Lizards Canteen;
Dawid Kostka Trio+: Long Way Home; Fast Future Live; Another Dimension.

Już od 20 lat cieszymy się w Polsce jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem jakim jest stworzona przez Dionizego Piątkowskiego Era Jazzu.
Era Jazzu to okazja usłyszenia na krajowych scenach zarówno największych gwiazd, jak artystów prezentujących wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju projekty. Podczas 20 lat pod flagą tego "wiecznego festiwalu" gościliśmy tak znakomitych artystów jak m.in. Al Di Meola, John Scofield, Ron Carter, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Marcus Miller, Jan Garbarek, John McLaughlin, Joe Zawinul czy grupa Oregon. Era Jazzu to także specjalne projekty przygotowywane przez światowe gwiazdy z polskimi muzykami, oraz wyjątkowe okazjonalne albumy płytowe będące nie lada gratką dla kolekcjonerów.
Kilkuczęściowy jubileuszowy koncert „Era Jazzu-gramy już 20 lat!”, jaki odbył się 24.11.2018 w poznańskiej Auli UAM, a którego główną gwiazdą była czołowa skrzypaczka jazzowa Regina Carter, był również okazją prezentacji dwóch premier płytowych młodych poznańskich formacji: Weezdob Collective ("Star Cadillac") i Dawid Kostka Trio+ ("Progression") -oba albumy ukazały się pod patronatem LongPlay.blox.pl. Natomiast w limitowanym nakładzie 300 egz. wytłoczona została specjalna płyta winylowa towarzysząca obu albumom, zatytułowana: "Poznań Jazz - Young & Power". Pierwszą stronę analogowej płyty wypełniają utwory Weezdob Collective, drugą - Tria Dawida Kostki z udziałem Pawła Kaczmarczyka i Macieja Kocińskiego.

Założona w 2014 roku grupa Weezdob Collective niemal od początku swego istnienia szturmem zdobywa najróżniejsze nagrody i wyróżnienia (m.in. Jazz nad Odrą, Krokus Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa czy Blue Note Poznań Competition). Już w 2015 roku po sukcesie grupy na Lotos Jazz Festival, ukazała się koncertowa płyta "Live at Radio Katowice", sygnalizująca iż mamy do czynienia z formacją nietuzinkową, oryginalną i nie podlegającą jakiemukolwiek zaszufladkowaniu. Uwagę zwraca nietypowe instrumentarium kwintetu, w którym zamiast fortepianu pojawia się gitara, a obok saksofonów (tenorowego i sopranowego) - częściej kojarzona z bluesem niż muzyką jazzową harmonijka ustna. To właśnie charakterystyczne brzmienie połączone z ciekawymi autorskimi kompozycjami, oryginalną koncepcją muzycznego przekazu i znakomitym warsztatem instrumentalistów tworzących kwintet, stanowią o sile Weezdob Collective. W skład kwintetu wchodzą starannie wykształceni w Polsce, Niemczech, Holandii i Danii, młodzi instrumentaliści z Poznania, doskonale odnajdujący się w formule współczesnej muzyki improwizowanej naznaczonej wielkim szacunkiem dla jazzowej tradycji. Ogromnym atutem kwintetu jest własny repertuar budowany przez saksofonistę Kubę Marciniaka i gitarzystę Piotra Scholza. Poza nimi skład Weezdob Collective tworzą Kacper Smoliński (harmonijka ustna), Damian Kostka (kontrabas) i Adam Zagórski (perkusja). W muzyce zespołu odnajdziemy ślady inspiracji muzyką ludową, dziełami klasyków, a przede wszystkim dokonaniami wielkich jazzowych mistrzów.
Na pierwszej stronie longplaya "Poznań Jazz - Young & Power", znajdziemy zgrabnie ułożony 4-nagraniowy skrót koncepcyjnej całości tworzącej album "Star Cadillac".

Druga strona czarnej płyty to trzy nagrania formacji Dawid Kostka Trio+. Gitarzysta Dawid Kostka w ciągu kilku lat wypracował sobie status cenionego w muzyka jazzowego, zdobywając w ramach rozmaitych projektów liczne nagrody i wyróżnienia. Warto wspomnieć w tym miejscu o prowadzonej przez niego formacji Global Schwung Quintet, która ma za sobą zwycięstwo w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej, oraz indywidualnych nagrodach przyznanych w ramach 7 Azoty Tarnów Jazz Contest i Era Jazzu 2016. Skład formacji Dawid Kostka Trio wraz z liderem tworzą: grający również w Weezdob Collective brat gitarzysty Damian Kostka (kontrabas), oraz Mateusz Brzostkowski (perkusja). Wszyscy trzej muzycy mają za sobą nagranie wspólnej płyty z genialnym amerykańskim saksofonistą Chico Freemanem ("Live at Aquanet Jazz Festival 2016"), a także znakomity koncert z australijską wokalistką Sarah McKenzie (14.04.2018).
13.04.2018 w ramach XII Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą w Mosinie, po raz pierwszy muzycy wystąpili jako Dawid Kostka Trio+ wraz z zaproszonymi gośćmi: znakomitym saksofonistą Maciejem Kocińskim oraz jednym z najaktywniejszych w Polsce pianistów, Pawłem Kaczmarczykiem. W takim właśnie pięcioosobowym składzie zarejestrowany został album "Progression", z którego pochodzą dwa spośród trzech nagrań wypełniających drugą stronę omawianego longplaya: przebojowy "Long Way Home" i "Another Dimension". Jednak prawdziwym rarytasem, którego nie znajdziemy na studyjnym albumie jest koncertowa wersja "Fast Future", zarejestrowana podczas wspomnianego wcześniej koncertu w Mosinie.
Zagrany z werwą i entuzjazmem nowoczesny jazz Dawida Kostki, to muzyka bardzo komunikatywna i przyswajalna. Melodyka kompozycji Dawida stanowi idealną równowagę dla spontanicznie kreowanych improwizacji oraz fantazyjnych gitarowych i saksofonowych solówek.

Longplay "Poznań Jazz - Young & Power" okazać się może prawdziwym "białym krukiem" dla kolekcjonerów. Szef Ery Jazzu Dionizy Piątkowski obiecuje, iż nie jest to pierwsza i ostatnia płyta winylowa Ery Jazzu.
Longplay ukazał się 24 listopada 2018 roku przy okazji koncertu "Era Jazzu - gramy już 20 lat!".

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Poznań Jazz - Young & Power
LP, Era Jazzu

program:
str.A - Weezdob Collective:
1. Lizards Canteen
2. Star Cadillac
3. Galactic Collision
4. Back at Lizards Canteen
str.B - Dawid Kostka Trio+:
1. Long Way Home
2. Fast Future Live
3. Another Dimension

 

opisiy nnych płyt Ery Jazzu:

         

poniedziałek, 26 listopada 2018, longplay_2010

Polecane wpisy