Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Paweł NOWICKI 3City Ensemble: Przypływy

Przypływy; Czarne chmury; Nie zważając na ciemność.

Urodzony w Gdańsku w 1975 roku kompozytor, perkusista i multiinstrumentalista Paweł Nowicki to dziś jedna z najbarwniejszych postaci polskiej muzyki współczesnej. Repertuar wielokrotnie nagradzanego podczas międzynarodowych konkursów, festiwali i przeglądów artysty obejmuje zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i współczesnej. Artysta należy też dziś do grona najbardziej cenionych twórców muzyki filmowej i teatralnej, a wraz z bratem, pianistą Piotrem Nowickim tworzy znakomity duet specjalizujący się w wykonywaniu utworów współczesnych kompozytorów. Wszechstronny muzyk od roku 2002 współtworzy zespół Kwartludium, którego płyta "Hammond Organ Project" nagrana wraz z Dariuszem Przybylskim okazała się jednym z najciekawszych albumów roku 2015 muzyki współczesnej. Jeśli dodamy do tego działalność Pawła Nowickiego w składach jazzowych formacji Pink Freud i Extasy Project oraz rockowo-alternatywnym zespole Kobiety, otrzymamy obraz jednego z najbardziej aktywnych i wszechstronnych muzyków w kraju.
Album "Przypływy" firmowany przez Paweł Nowicki 3City Ensemble, to w stu procentach autorski projekt artysty, na który składają się trzy rozbudowane kompozycje rozpisane na kilkanaście instrumentów, chór dziecięcy, dzwony i elektronikę. Inspirowany klimatem Trójmiasta tryptyk Pawła Nowickiego to forma o dużym potencjale  ilustracyjnym nawiązująca do estetyki muzyki współczesnej i nurtu neoklasycznego. W nagraniach wziął udział m.in. znakomity trójmiejski Neo Quartet, Chór Dziecięcy Instytutu Suzuki pod dyrekcją Beaty Dettlaff, oraz wspomniany wcześniej brat twórcy przedsięwzięcia, znakomity pianista Piotr Nowicki, którego pamiętamy m.in. z doskonałej płyty "Debussy Prokofiev Lutosławski" nagranej w duecie ze skrzypaczką Karoliną Piątkowską-Nowicką (Neo Quartet).
Osobista, pełna ekspresji i emocji, monumentalnie brzmiąca muzyka wypełniająca ten neoklasyczny concept album, nawiązuje do potęgi morza i widzianej przez jej pryzmat kruchości ludzkiego istnienia. Twórca sięga po rozmaite środki muzycznej wypowiedzi, sięgając zarówno do bliskiej mu estetyki muzyki filmowej i teatralnej, jak do rozwiązań właściwych współczesnym twórcom polskiej muzyki klasycznej, jak Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar czy Witold Lutosławski.
Ogromne wrażenie robią partie chóru, nadające muzyce patosu i brzmieniowego rozmachu, oraz partie typowo orkiestrowych instrumentów: rogu i waltorni. Nieocenione jest też wykorzystanie dźwięków gdańskiego karylionu (zespołu dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie za pomocą specjalnej klawiatury sercami dzwonów).
Mimo to w przypadku całości tryptyku będącego bardzo ambitnym, epickim dziełem, mamy do czynienia z ogromem zachwycających, ujmujących lekkością motywów melodycznych. Poszczególne tematy przeplatają się, porywając słuchacza zmiennością klimatu i natężeniem emocji, gdzie uniesienia i emocje bezkonfliktowo sąsiadują z kontemplacją i wyciszeniem.
Album ukazał się 3 listopada 2018.

Robert Ratajczak

Paweł NOWICKI 3City Ensemble: Przypływy
CD, Requiem Records - Opus Series 26-2018

program:
1. I. Przypływy

II. Czarne chmury:
2. Czarne chmury
3. Wpływając na bezkresne wody
4. Przylądek radości wielkiej

II. Nie zważając na ciemność:
5. Pytając o drogę / Nie zwazając na ciemność
6. W oczekiwaniu na wiatr
7. Cisza przed burzą
8. Wyzwolenie - rejs ku zwycięstwu

personel:
Paweł Nowicki - instr. perkusyjne, midi, fortepian
Neo Quartet:
Karolina Piątkowska-Nowicka, Paweł Kapica - skrzypce
Michał Markiewicz - altówka
Krzysztof Pawłowski - wiolonczela

Adriana Zjawiona - róg
Mariusz Stawski - puzon
Paweł Hulisz - trąbka
Piotr Nowicki - fortepian
Marta Różańska - obój
Andrzej Wojciechowski - klarnety
Anna Kasprzycka - karylion
Chór Dziecięcy Instytutu Muzyki Suzuki
dyrygent: Beata Dettlaff

 

czwartek, 29 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: classic n

Polecane wpisy

Komentarze
2018/11/29 17:15:13
Fajne, ..

Ania z Polskie-Ogloszenia.PL