Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Paweł NOWICKI 3City Ensemble: Przypływy

Przypływy; Czarne chmury; Nie zważając na ciemność.

Urodzony w Gdańsku w 1975 roku kompozytor, perkusista i multiinstrumentalista Paweł Nowicki to dziś jedna z najbarwniejszych postaci polskiej muzyki współczesnej. Repertuar wielokrotnie nagradzanego podczas międzynarodowych konkursów, festiwali i przeglądów artysty obejmuje zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i współczesnej. Artysta należy też dziś do grona najbardziej cenionych twórców muzyki filmowej i teatralnej, a wraz z bratem, pianistą Piotrem Nowickim tworzy znakomity duet specjalizujący się w wykonywaniu utworów współczesnych kompozytorów. Wszechstronny muzyk od roku 2002 współtworzy zespół Kwartludium, którego płyta "Hammond Organ Project" nagrana wraz z Dariuszem Przybylskim okazała się jednym z najciekawszych albumów roku 2015 muzyki współczesnej. Jeśli dodamy do tego działalność Pawła Nowickiego w składach jazzowych formacji Pink Freud i Extasy Project oraz rockowo-alternatywnym zespole Kobiety, otrzymamy obraz jednego z najbardziej aktywnych i wszechstronnych muzyków w kraju.
Album "Przypływy" firmowany przez Paweł Nowicki 3City Ensemble, to w stu procentach autorski projekt artysty, na który składają się trzy rozbudowane kompozycje rozpisane na kilkanaście instrumentów, chór dziecięcy, dzwony i elektronikę. Inspirowany klimatem Trójmiasta tryptyk Pawła Nowickiego to forma o dużym potencjale  ilustracyjnym nawiązująca do estetyki muzyki współczesnej i nurtu neoklasycznego. W nagraniach wziął udział m.in. znakomity trójmiejski Neo Quartet, Chór Dziecięcy Instytutu Suzuki pod dyrekcją Beaty Dettlaff, oraz wspomniany wcześniej brat twórcy przedsięwzięcia, znakomity pianista Piotr Nowicki, którego pamiętamy m.in. z doskonałej płyty "Debussy Prokofiev Lutosławski" nagranej w duecie ze skrzypaczką Karoliną Piątkowską-Nowicką (Neo Quartet).
Osobista, pełna ekspresji i emocji, monumentalnie brzmiąca muzyka wypełniająca ten neoklasyczny concept album, nawiązuje do potęgi morza i widzianej przez jej pryzmat kruchości ludzkiego istnienia. Twórca sięga po rozmaite środki muzycznej wypowiedzi, sięgając zarówno do bliskiej mu estetyki muzyki filmowej i teatralnej, jak do rozwiązań właściwych współczesnym twórcom polskiej muzyki klasycznej, jak Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar czy Witold Lutosławski.
Ogromne wrażenie robią partie chóru, nadające muzyce patosu i brzmieniowego rozmachu, oraz partie typowo orkiestrowych instrumentów: rogu i waltorni. Nieocenione jest też wykorzystanie dźwięków gdańskiego karylionu (zespołu dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie za pomocą specjalnej klawiatury sercami dzwonów).
Mimo to w przypadku całości tryptyku będącego bardzo ambitnym, epickim dziełem, mamy do czynienia z ogromem zachwycających, ujmujących lekkością motywów melodycznych. Poszczególne tematy przeplatają się, porywając słuchacza zmiennością klimatu i natężeniem emocji, gdzie uniesienia i emocje bezkonfliktowo sąsiadują z kontemplacją i wyciszeniem.
Album ukazał się 3 listopada 2018.

Robert Ratajczak

Paweł NOWICKI 3City Ensemble: Przypływy
CD, Requiem Records - Opus Series 26-2018

program:
1. I. Przypływy

II. Czarne chmury:
2. Czarne chmury
3. Wpływając na bezkresne wody
4. Przylądek radości wielkiej

II. Nie zważając na ciemność:
5. Pytając o drogę / Nie zwazając na ciemność
6. W oczekiwaniu na wiatr
7. Cisza przed burzą
8. Wyzwolenie - rejs ku zwycięstwu

personel:
Paweł Nowicki - instr. perkusyjne, midi, fortepian
Neo Quartet:
Karolina Piątkowska-Nowicka, Paweł Kapica - skrzypce
Michał Markiewicz - altówka
Krzysztof Pawłowski - wiolonczela

Adriana Zjawiona - róg
Mariusz Stawski - puzon
Paweł Hulisz - trąbka
Piotr Nowicki - fortepian
Marta Różańska - obój
Andrzej Wojciechowski - klarnety
Anna Kasprzycka - karylion
Chór Dziecięcy Instytutu Muzyki Suzuki
dyrygent: Beata Dettlaff

 

czwartek, 29 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: classic n

Polecane wpisy

Komentarze
2018/11/29 17:15:13
Fajne, ..

Ania z Polskie-Ogloszenia.PL