Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Małgosia WAWRUK: Źródła /2018/

Rozmowa z drzewami; Leć głosie po rosie; Ja nie chcę spać; Czy co było między nami; Mała błękitna chusteczka; Źródła; Tryptyk Kurpiowski; Czekając na deszcz; Oczy me miłe; Stary gambista; Kołysanka.

"Źródła" to autorski album wokalistki i kompozytorki Małgosi Wawruk. Wszechstronną artystkę znamy m.in. z olsztyńskiej grupy ProForma oraz współpracy z m.in. Raz Dwa Trzy, Krzysztofem Krawczykiem i Norbim. Starannie wydany album zawiera utwory nawiązujące zarówno do formuły poezji śpiewanej i piosenki pop, jak muzyki dawnej, współczesnej awangardy i jazzu. Poza własnymi utworami Małgosia Wawruk sięga na płycie również po muzykę Krzysztofa Komedy, Katarzyny Gaertner i Jerzego Petersburskiego, oraz prezentuje dwa cykle do muzyki Jarka Kordaczuka inspirowane polskim folklorem: "Tryptyk Kurpiowski" i dyptyk "Stary Gambista".
Dla artystki płyta stanowi rodzaj zbioru bardzo bliskich jej sercu utworów, które odegrały ważną rolę na poszczególnych etapach jej życia. Tak osobisty stosunek do muzyki wypełniającej album sprawia że całość tworzy bardzo zgrabny program o starannie przygotowanej dramaturgii.
Większość to kompozycje lub utwory opracowane i zaaranżowane przez dwóch twórców: cenionego kompozytora, aranżera i chórmistrza, a w życiu prywatnym także męża Pani Małgosi, Marcina Wawruka, oraz wszechstronnego kompozytora Jarka Kordaczuka.
Pośród wyjątków warto wspomnieć o kompozycji Krzysztofa Komedy z tekstem Agnieszki Osieckiej "Ja nie chcę spać", którą zaaranżował znany z współpracy z m.in. grupą Manhattan Transfer i Bobbym McFerrinem, amerykański kompozytor, aranżer i producent, Roger Treece.
Mnogość pomysłów w zakresie brzmienia poszczególnych utworów i staranna instrumentacja poparta udziałem całej rzeszy znakomitych artystów zaangażowanych w nagranie płyty (m.in. ceniony w środowisku muzyki klasycznej kwartet smyczkowy New Art Ensemble, grupa wokalna Mi-Kro-Pro oraz wyśmienici muzycy znani także w kręgach jazzowych: kontrabasista Sebastian Wypych i perkusista Cezary Konrad), to poza wspaniałymi możliwościami wokalno-interpretacyjnymi Małgosi Wawruk i oryginalną koncepcją albumu, niepodważalne atuty tego albumu.
W zakresie produkcji mamy natomiast do czynienia z prawdziwym majstersztykiem. Szeroka baza nagrań, sprawia iż najmniejszy dźwiękowy detal słyszany jest wręcz perfekcyjnie.
"Kropką nad i" jest bardzo staranna edycja albumu wydanego w nietypowym formacie okładki (16x16cm), wyposażona w przygotowane przez artystkę wprowadzenie do płyty, dokładne informacje i mnóstwo zdjęć z sesji nagraniowej i koncertów.
Nasączony liryzmem i nostalgią album "Źródła", łączy w sobie tradycyjną polską muzykę ludową z formułą teatralną, poezją śpiewaną, jazzem, muzyką klasyczną i konwencją pop. Tak szerokie spektrum stylistyczne sprawia, że mimo iż mamy do czynienia z przedsięwzięciem niezwykle ambitnym, muzyka zawarta na płycie, dzięki swej komunikatywności bez problemu trafić winna również do tzw. szerszego odbiorcy.
Album ukazał się 6 listopada 2018.

Robert Ratajczak

 

Małgosia WAWRUK: Źródła
CD 2018, Requiem/Opus Series/Lydian 2-2018

program:
  1. Rozmowa z drzewami
  2. Leć głosie po rosie
  3. Ja nie chcę spać
  4. Czy co było między nami
  5. Mała błękitna chusteczka
  6. Źródła

Tryptyk Kurpiowski:
  7. Uwoz mamo roz
  8. U jeziorecka
  9. Leć głosie

10. Czekając na deszcz
11. Oczy me miłe

Dyptyk „Stary gambista”:
12. Stary gambista
13. Stara kobieta słucha

14. Kołysanka

wykonawcy:
Małgosia Wawruk – wokal
Jacek Skowroński – fortepian, Wurlitzer piano, instr. elektroniczne
Jarek Kordaczuk – instr. elektroniczne, monoctone, EWI
Marcin Wawruk –  MIDI, instr. perkusyjne, wokal
Sebastian Wypych – kontrabas
Cezary Konrad – perkusja

New Art Ensemble:
Grzegorz Lalek, Agata Słowikowska – skrzypce
Igor Kabalewski – altówka
Tomasz Błaszczak – wiolonczela

zespół wokalny Mi-Kro-Pro:
Justyna Piotrowska – mezzosopran
Justyna Łuńska – alt
Rafał Gajewski – tenor
Tomasz Łukaszuk – bas

oraz gościnnie:
Agnieszka Hekiert, Basia Raduszkiewicz, Rafał Gajewski – wokal
Celio de Carvalho – instr. perkusyjne

 

wtorek, 27 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: Pop w

Polecane wpisy