Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Julian HAUGLAND

Vorspiel; Party tune; Hipster Vibes; United; Day I; The festival; Stay here.

Na debiutanckiej płycie młodego norweskiego kontrabasisty i kompozytora Juliana Hauglanda, znajdziemy siedem własnych kompozycji muzyka opracowanych na kwartet jazzowy. Bardzo aktywny na skandynawskiej scenie instrumentalista angażuje się w rozmaite przedsięwzięcia, prowadząc także własne grupy Zenos Mode i Ode. Wydana przez wytwórnię Dugnad rec płyta, zatytułowana po prostu "Julian Haugland", nagrana została przez lidera wraz z saksofonistą tenorowym Seamusem Blake, gitarzystą Bjornem Vidar Solli i perkusistą Jonem Wikan. Trzeba przyznać, iż Julianowi Hauglandowi na swym pierwszym albumie udało się zgromadzić doprawdy imponujący skład.
Znany z współpracy m.in. z Herbiem Hancockiem, Waynem Shorterem, Jackiem DeJohnettem i ...Piotrem Lemańczykiem (album "Amhran"), nowojorski mistrz improwizacji Seamus Blake nazwany został przez samego Johna Scofielda: ''niesamowitym i totalnym''. Poza własnymi składami saksofonista uczestniczył w nagraniu niezliczonej ilości płyt jako muzyk sesyjny i współpracował z takimi sławami jak: Herbie Hancock, Wayne Shorter, Jack DeJohnette czy zespół Charlesa Mingusa.
Rodak lidera, gitarzysta Bjorn Vidar Solli (najmłodszy w historii absolwent prestiżowej Uczelni w Trondheim) ma na koncie osiem gorąco przyjętych przez słuchaczy i krytyków autorskich albumów, oraz niezliczoną ilość nagród i wyróżnień (m.in. Gibson Jazz Guitar Competition na festiwalu jazzowym w Montreux w 2005 roku, czy Monaco International Jazz Soloist Competition 2006).
Z kolei pochodzący z Alaski a osiadły w Nowym Jorku, zasiadający za perkusją Jon Wikan to muzyk zdobywający coraz większe uznanie na międzynarodowej scenie muzycznej, który poza prowadzeniem własnych składów (m.in. Jazz Orchestra, Project O) współpracował z takimi artystami jak m.in. wokaliści Mark Murphy i Freddy Cole, czy legendarni Mills Brothers.
Utwory zgromadzone na płycie emanują świeżością i naturalną muzyczną ekspresją, inspirowaną amerykańską tradycją jazzową. Nawiązujący do estetyki Johna Scofielda "Party Time", oparte na niepokojącym riffie, zakręcone melodycznie "Hipster Vibes", śpiewne "United", refleksyjna kompozycja "Day I", pełen emocji "The festiwal", czy stylowa ballada "Stay Here", to utwory czerpiące zarówno z bebopowej tradycji jazzu, jak rozwiązań właściwych muzyce pop.
"Jazz środka", proponowany przez młodego Norwega i jego gwiazdorski skład, mieni się ogromem ciekawych rozwiązań podanych w łatwo przyswajalnej konwencji.
Album ukazał się 23 listopada 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

Julian HAUGLAND: Julian Haugland
CD, Dugnad rec DUG012

program:
1. Vorspiel
2. Party tune
3. Hipster Vibes
4. United
5. Day I
6. The festival
7. Stay here

personel:
Seamus Blake - saksofon
Bjorn Vidar Solli - gitara
Julian Haugland - kontrabas
Jon Wikan - perkusja

 

 

poniedziałek, 26 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: H jazz

Polecane wpisy

Komentarze
2018/11/26 14:32:32
Ciekawe ..

Ania z Polskie-Ogloszenia.PL