Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Jorgos SKOLIAS / Piotr RACHOŃ: Free

Tuto; Ghiati?; Ximeroma; Jesień; To Chieri; Ta Onda; Kuna; Ergho; Pu?; Free.

Wokalista i kompozytor greckiego pochodzenia - Jorgos Skolias to na polskiej scenie postać ze wszech miar wyjątkowa. Zainspirowany bluesem, jazzem i muzyką etniczną wokalista preferuje harmoniczną technikę śpiewu, pełną rozmaitych modylacji glosu. Na przestrzeni wielu lat artysta współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Osjan, Young Power, Krzak. Brał również udział w nagraniu jednej z najważniejszych płyt polskiego bluesa "Blues Forever" Leszka Windera, oraz historycznego "Ostatniego koncertu" Ryszarda Skibińskiego. W ostatnim czasie mieliśmy okazję cieszyć się płytą nagraną z braćmi Oleś "Sefardix" (2013) prezentującą klimatyczną fuzję muzyki żydowskiej przełomu XIX i XX wieku i jazzu, oraz albumem "Kolos" (2016) zrealizowanym w duecie z synem, perkusistą Antonisem Skoliasem.
Nowym projektem niezwykłego artysty jest duet z eksperymentującym pianistą, cenionym muzykiem sesyjnym, znanym z takich formacji jak Lion Vibrations i Night Out, Piotrem Rachoniem i album stosownie zatytułowany: "Free". Stosownie, bowiem program albumu wypełniają improwizacje. Muzycy przystąpili do nagrań bez przygotowanych wcześniej kompozycji, czy choćby szkiców utworów, a cała sesja nagraniowa w studio Monochrom trwała zaledwie 55 minut. Premierę albumu wytwórnia V-Records zaplanowała na 68-urodziny wokalisty, które przypadają 9 listopada.
Ogrom emocji zawartych w śpiewie Jorgosa Skoliasa poraża ładunkiem autentycznych uczuć i ekscytacją. W wokalizach artysta używa słów polskich, greckich, chorwackich, japońskich oraz pochodzących z afrykańskiego języka suahili, bawiąc się ich brzmieniem i formą. Modulując głos artysta nie tylko śpiewa i melodeklamuje improwizowane teksty, ale też wydobywa z siebie rozmaite fantazyjne dźwięki (szepty, krzyki, pojękiwania), niejednokrotnie stosując efekt echa i pogłosu.
Piotr Rachoń okazał się muzykiem nie tylko zdającym się bezbłędnie odczytywać intencje wokalisty, ale też w wielu przypadkach kreatorem brzmienia, do którego z kolei dopasowuje się Skolias. Takim utworem jest blisko 9-minutowa forma "Ta Onda", stanowiąca jednocześnie znakomity przykład wyrafinowanej jazzowej pianistyki Rachonia. Kilkakrotne pianista preparuje instrument. Robi to jednak w sposób umiarkowany i ściśle uzasadniony przebiegiem i ewoluującą formą utworu.
Premiera 9 listopada 2018.

Robert Ratajczak

 

Jorgos SKOLIAS / Piotr RACHOŃ: Free
CD, V-Records 014

program:
  1. Tuto
  2. Ghiati?
  3. Ximeroma
  4. Jesień
  5. To Chieri
  6. Ta Onda
  7. Kuna
  8. Ergho
  9. Pu?
10. Free

personel:
Jorgos Skolias - wokal, elektronika
Piotr Rachoń - fortepian

opisy innych płyt Jorgosa Skoliasa:

 

opisy innych wydanych przez V-Records płyt: TUTAJ

wtorek, 06 listopada 2018, longplay_2010

Polecane wpisy

Komentarze
2018/11/06 14:17:35
Popieram ..

Ania z Polskie-Ogloszenia.PL