Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Jorge NILA: Tenor Time /2018/

Fried Bananas; Soul Station; On A Misty Night; Infant Eyes; Rocket Love; Inner Urge; The Everywhere Calypso; The Eternal Triangle; Our Miss Brooks.

Album "Tenor Time" firmuje saksofonista Jorge Nila. Pochodzący z Omaha (stan Nebraska) muzyk, zaistniał na jazzowej scenie już w połowie lat 60-tych, jednak dopiero po przeniesieniu się pod koniec lat 70-tych do Nowego Jorku, jego muzyczna kariera nabrała blasku. Wówczas to Nila spotkał na swej drodze takich artystów jak George Coleman, Eddie Palmieri, a przede wszystkim znakomitego gitarzystę Dave'a Strykera, z którym współpracuje do dziś. Jest cenionym sidemanem, a jego reputacja sięga daleko poza ramy muzyki jazzowej. Warto wspomnieć, iż jako muzyk sesyjny współpracował m.in. z Paulem Simonem i grupą B-52. W latach 90-tych Jorge Nila przeniósł się z powrotem do rodzinnej Omahy, gdzie prowadzi program muzyczny w El Museo Latino. W roku 2003 nakładem wytwórni Strikezone Records ukazał się pierwszy album saksofonisty firmowany własnym nazwiskiem: "The Way I Feel".
Na nowym albumie, noszącym podtytuł: "Tribute To The Tenor Masters", dedykowanym największym mistrzom saksofonu tenorowego, Jorge Nili towarzyszy wieloletni muzyczny przyjaciel, wspomniany wcześniej Dave Stryker (będący również producentem płyty), oraz grający na organach Hammond B-3 Mitch Towne i znany z współpracy z Wyntonem Marsalisem perkusista Dana Murray (odpowiedzialny także za mix nagrań).
Program płyty wypełniają utwory z dorobku m.in. Dextera Gordona ("Fried Bananas"), Wayne Shortera ("Infant Eyes"), Joe Hendersona ("Inner Urge") i Sonny'ego Rollinsa ("Everywhere Calypso"). Ciekawostką jest instrumentalna wersja utworu Steviego Wondera "Rocket Love", pierwotnie znanego z genialnej płyty "Hotter Than July" (1980).
Zarówno repertuar, na który składają się doskonale znane każdemu miłośnikowi jazzu tematy, jak sposób podania całości w formie tradycyjnych, nie roszczących sobie praw do innowatorstwa aranżacjach, sprawiają iż płyty słucha się przyjemnie i w niezobowiązujący sposób. Ciepły ton saksofonu tenorowego przyprawiony jest stylowymi partiami Hammondów, charakterystyczną grą znakomitego Dave Strykera i pełną naturalnego groove'u pracą perkusji Dany Murraya.
Dla słuchaczy rozpoczynających swą przygodę z jazzem, ten na pozór niewyszukany repertuar okazać się może znakomitym wprowadzeniem do muzyki stworzonej przed laty przez wielkich mistrzów. Z kolei bardziej zaawansowany odbiorca dostrzeże w nowych wersjach saksofonowych standardów, wyjątkową moc będącą efektem pracy doprawdy znakomitych muzyków.
Na bis wybieram "Rocket Love".  
Premiera 4 stycznia 2019.

Robert Ratajczak

 

 

Jorge NILA: Tenor Time
CD 2018, Ninjazz Records 001

program:
1. Fried Bananas
2. Soul Station
3. On A Misty Night
4. Infant Eyes
5. Rocket Love
6. Inner Urge
7. The Everywhere Calypso
8. The Eternal Triangle
9. Our Miss Brooks

personel:
Jorge Nila - saksofon
Dave Stryker - gitara
Mitch Towne - organy
Dana Murray - perkusja

czwartek, 08 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: n jazz

Polecane wpisy