Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Jorge NILA: Tenor Time /2018/

Fried Bananas; Soul Station; On A Misty Night; Infant Eyes; Rocket Love; Inner Urge; The Everywhere Calypso; The Eternal Triangle; Our Miss Brooks.

Album "Tenor Time" firmuje saksofonista Jorge Nila. Pochodzący z Omaha (stan Nebraska) muzyk, zaistniał na jazzowej scenie już w połowie lat 60-tych, jednak dopiero po przeniesieniu się pod koniec lat 70-tych do Nowego Jorku, jego muzyczna kariera nabrała blasku. Wówczas to Nila spotkał na swej drodze takich artystów jak George Coleman, Eddie Palmieri, a przede wszystkim znakomitego gitarzystę Dave'a Strykera, z którym współpracuje do dziś. Jest cenionym sidemanem, a jego reputacja sięga daleko poza ramy muzyki jazzowej. Warto wspomnieć, iż jako muzyk sesyjny współpracował m.in. z Paulem Simonem i grupą B-52. W latach 90-tych Jorge Nila przeniósł się z powrotem do rodzinnej Omahy, gdzie prowadzi program muzyczny w El Museo Latino. W roku 2003 nakładem wytwórni Strikezone Records ukazał się pierwszy album saksofonisty firmowany własnym nazwiskiem: "The Way I Feel".
Na nowym albumie, noszącym podtytuł: "Tribute To The Tenor Masters", dedykowanym największym mistrzom saksofonu tenorowego, Jorge Nili towarzyszy wieloletni muzyczny przyjaciel, wspomniany wcześniej Dave Stryker (będący również producentem płyty), oraz grający na organach Hammond B-3 Mitch Towne i znany z współpracy z Wyntonem Marsalisem perkusista Dana Murray (odpowiedzialny także za mix nagrań).
Program płyty wypełniają utwory z dorobku m.in. Dextera Gordona ("Fried Bananas"), Wayne Shortera ("Infant Eyes"), Joe Hendersona ("Inner Urge") i Sonny'ego Rollinsa ("Everywhere Calypso"). Ciekawostką jest instrumentalna wersja utworu Steviego Wondera "Rocket Love", pierwotnie znanego z genialnej płyty "Hotter Than July" (1980).
Zarówno repertuar, na który składają się doskonale znane każdemu miłośnikowi jazzu tematy, jak sposób podania całości w formie tradycyjnych, nie roszczących sobie praw do innowatorstwa aranżacjach, sprawiają iż płyty słucha się przyjemnie i w niezobowiązujący sposób. Ciepły ton saksofonu tenorowego przyprawiony jest stylowymi partiami Hammondów, charakterystyczną grą znakomitego Dave Strykera i pełną naturalnego groove'u pracą perkusji Dany Murraya.
Dla słuchaczy rozpoczynających swą przygodę z jazzem, ten na pozór niewyszukany repertuar okazać się może znakomitym wprowadzeniem do muzyki stworzonej przed laty przez wielkich mistrzów. Z kolei bardziej zaawansowany odbiorca dostrzeże w nowych wersjach saksofonowych standardów, wyjątkową moc będącą efektem pracy doprawdy znakomitych muzyków.
Na bis wybieram "Rocket Love".  
Premiera 4 stycznia 2019.

Robert Ratajczak

 

 

Jorge NILA: Tenor Time
CD 2018, Ninjazz Records 001

program:
1. Fried Bananas
2. Soul Station
3. On A Misty Night
4. Infant Eyes
5. Rocket Love
6. Inner Urge
7. The Everywhere Calypso
8. The Eternal Triangle
9. Our Miss Brooks

personel:
Jorge Nila - saksofon
Dave Stryker - gitara
Mitch Towne - organy
Dana Murray - perkusja

czwartek, 08 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: n jazz

Polecane wpisy