Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Jason Kao HWANG Burning Bridge: Blood /2018/

Breath Within the Bomb; Surge, Parts 1/2; Evolution; Declarations.

Urodzony w 1957 roku, a od lat zamieszkały w Nowym Jorku chiński skrzypek Jason Hao Hwang, jest współzałożycielem Far East Side Band -międzykulturowego zespołu łączącego chińskie, koreańskie, japońskie i amerykańskie elementy muzyczne. Jest też cenionym kompozytorem muzyki filmowej, znanym także na Broadwayu gdzie powierzono mu m.in. sprawowanie stanowiska dyrektora muzycznego kilku tamtejszych produkcji. W ramach rozmaitych projektów oscylujących wokół współczesnej awangardy, dane mu było współpracować m.in. z Anthonym Braxtonem, Davidem Murrayem, Williamem Parkerem, Henry Threadgillem czy twórcą legendarnej formacji Revolutionary Ensemble, Leroyem Jenkinsem. W roku 2013 ukazała się płyta artysty nagrana w duecie z gitarzystą Aymanem Fanousem: "Zilzal". Pięć lat później natomiast poznajemy nowy projekt chińskiego wiolinisty, jakim jest międzynarodowa 8-osobowa formacja Jason Kao Hwang Burning Bridge.
Skomponowana przez Hwanga muzyka wypełniająca album "Blood", to zgrabne połączenie wolnej improwizacji jazzowej i z elementami tradycyjnej muzyki chińskiej. Brzmienie formacji oparte jest na fuzji powszechnie znanych na świecie skrzypiec, tuby, puzonu i kornetu, z emanującymi egzotyką chińskimi instrumentami strunowymi: erhu i pipą.
Całość przyjęła formę 48-minutowej suity, umownie podzielonej na pięć przenikających się części. Ogrom emocji, mnogość uniesień i niemal ekstatyczne partie poszczególnych instrumentów, czynią z "Blood" album porywający klimatem i poruszający wrażliwość każdego otwartego na nowe doznania odbiorcy. Jason Kao Hwang pozostawił każdemu z instrumentalistów dużo przestrzeni improwizacyjnej, co zaowocowało muzyką będącą wypadkową fantazji i wyobraźni wariacyjnej każdego z artystów.
"Blood" to nie tylko fascynujące zderzenie się azjatyckiego folkloru z formułą free jazzu, ale też wyjątkowy popis wirtuozerii każdego z muzyków i przykład idealnej artystycznej korelacji.
Album ukazał się 22 października 2018.

Robert Ratajczak

 

 

Jason Kao HWANG Burning Bridge: Blood
CD 2018, True Sound Recordings TS01

program:
1. Breath Within the Bomb
2. Surge, Part 1
3. Surge, Part 2
4. Evolution
5. Declarations

personel:
Taylor Ho Bynum - kornet, flugelhorn
Steve Swell - puzon
Joseph Daley - tuba
Jason Kao Hwang - skrzypce
Sun Li - pipa
Wang Guowei - erhu
Ken Filiano - gitara basowa
Andrew Drury - perkusja, instr. perkusyjne

 

opis innej płyty Jasona Kao Hwanga:

wtorek, 20 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: H jazz

Polecane wpisy