Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Jason Kao HWANG Burning Bridge: Blood /2018/

Breath Within the Bomb; Surge, Parts 1/2; Evolution; Declarations.

Urodzony w 1957 roku, a od lat zamieszkały w Nowym Jorku chiński skrzypek Jason Hao Hwang, jest współzałożycielem Far East Side Band -międzykulturowego zespołu łączącego chińskie, koreańskie, japońskie i amerykańskie elementy muzyczne. Jest też cenionym kompozytorem muzyki filmowej, znanym także na Broadwayu gdzie powierzono mu m.in. sprawowanie stanowiska dyrektora muzycznego kilku tamtejszych produkcji. W ramach rozmaitych projektów oscylujących wokół współczesnej awangardy, dane mu było współpracować m.in. z Anthonym Braxtonem, Davidem Murrayem, Williamem Parkerem, Henry Threadgillem czy twórcą legendarnej formacji Revolutionary Ensemble, Leroyem Jenkinsem. W roku 2013 ukazała się płyta artysty nagrana w duecie z gitarzystą Aymanem Fanousem: "Zilzal". Pięć lat później natomiast poznajemy nowy projekt chińskiego wiolinisty, jakim jest międzynarodowa 8-osobowa formacja Jason Kao Hwang Burning Bridge.
Skomponowana przez Hwanga muzyka wypełniająca album "Blood", to zgrabne połączenie wolnej improwizacji jazzowej i z elementami tradycyjnej muzyki chińskiej. Brzmienie formacji oparte jest na fuzji powszechnie znanych na świecie skrzypiec, tuby, puzonu i kornetu, z emanującymi egzotyką chińskimi instrumentami strunowymi: erhu i pipą.
Całość przyjęła formę 48-minutowej suity, umownie podzielonej na pięć przenikających się części. Ogrom emocji, mnogość uniesień i niemal ekstatyczne partie poszczególnych instrumentów, czynią z "Blood" album porywający klimatem i poruszający wrażliwość każdego otwartego na nowe doznania odbiorcy. Jason Kao Hwang pozostawił każdemu z instrumentalistów dużo przestrzeni improwizacyjnej, co zaowocowało muzyką będącą wypadkową fantazji i wyobraźni wariacyjnej każdego z artystów.
"Blood" to nie tylko fascynujące zderzenie się azjatyckiego folkloru z formułą free jazzu, ale też wyjątkowy popis wirtuozerii każdego z muzyków i przykład idealnej artystycznej korelacji.
Album ukazał się 22 października 2018.

Robert Ratajczak

 

 

Jason Kao HWANG Burning Bridge: Blood
CD 2018, True Sound Recordings TS01

program:
1. Breath Within the Bomb
2. Surge, Part 1
3. Surge, Part 2
4. Evolution
5. Declarations

personel:
Taylor Ho Bynum - kornet, flugelhorn
Steve Swell - puzon
Joseph Daley - tuba
Jason Kao Hwang - skrzypce
Sun Li - pipa
Wang Guowei - erhu
Ken Filiano - gitara basowa
Andrew Drury - perkusja, instr. perkusyjne

 

opis innej płyty Jasona Kao Hwanga:

wtorek, 20 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: H jazz

Polecane wpisy