Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Era Jazzu. Gramy już 20 lat!!!

"Gramy już 20 lat"; "Poznań Jazz Project"; "From Poznań With Jazz".

20-lecie stworzonej przez Dionizego Piątkowskiego Ery Jazzu, okazało się wyśmienitą okazją do opublikowania specjalnego 3-płytowego promocyjnego albumu: "Era Jazzu. Gramy już 20 lat!!!".

Pierwszą (tytułową) płytę boxu wypełnia 12 nagrań pochodzących z repertuaru artystów jacy na przestrzeni 20 lat pojawili się na krajowych scenach pod festiwalową flagą Ery Jazzu. Znajdziemy tu nagrania m.in. Johna Scofielda, Wayne'a Shortera, Omara Sosy, Lizz Wright, czy gwiazdy Jubileuszowej Gali, Reginy Carter.
Kubańskiego pianistę Omara Sosę słyszymy w tytułowym nagraniu z albumu "Alma" (2012), nagranego z włoskim trębaczem Paolo Fresu, oraz wokalistką Natachą Atlas, brazylijskim wiolonczelistą Jaquesem Morelenbaumem i kwartetem smyczkowym Alborada. W utworze odnajdziemy podane w jazzowym sosie elementy afrokubańskie i śródziemnomorski folk.
Postać amerykańskiej gitarzystki Leni Stern od zawsze przyćmiewa cień jej słynnego męża, Mike'a. Tymczasem artystka od lat z powodzeniem realizuje swoje autorskie projekty zapraszając do współpracy tak znakomitych muzyków jak m.in. Bill Frisell, Paul Motian, Hiram Bullock czy Michael Brecker. Na płycie Ery Jazzu słuchamy w jej wykonaniu utworu "Mercy".
Basista Reggie Washington zdecydowanie należy dziś do bezwzględnej czołówki najlepszych muzyków sesyjnych. W ciągu ostatnich lat mieliśmy okazję słyszeć go na płytach takich artystów jak m.in.: George Duke, Archie Shepp, Wallace Roney, Brandford Marsalis czy Cassandra Wilson. Muzyk równolegle z współpracą z największymi postaciami dzisiejszego jazzu, realizuje własne projekty. Jednym z nich jest album "Rainbow Shadow" (2015) dedykowany zmarłemu w 2013 roku gitarzyście Jefowi Lee Johnsonowi, mentorowi i idolowi basisty. Z tego właśnie albumu pochodzi nagranie "Recless Eyeballin'" umieszczone na płycie "Gramy już 20 lat" pod nr 8.
Okrzykniętą mianem: następczyni Diany Krall, australijską wokalistkę i pianistkę Sarah McKenzie słyszymy w piosence z jej najnowszego jak dotąd albumu "Paris in the Rain", wielkiego Johna Scofielda w temacie "Philiopiety", a łączącą tradycję morny z zaawansowaną jazzową improwizacją wokalną pochodzącą z Lizbony, Carmen Souzę w stylowym "Bluesie Zielonego Przylądka" ("Cape Verdean Blues").
Ten prawdziwie gwiazdorski program, stanowiący przegląd nagrań gwiazd Ery Jazzu zamyka nagranie akustycznego duetu Friend'n Fellow, tworzonego przez wokalistkę Constanze Fellow i mistrza gitarowej techniki fingerstyle Thomasa Fellowa.

Prawdziwie unikatowe nagrania wypełniają drugą płytę zestawu, zatytułowaną "Poznań Jazz Project". To zestaw utworów zarejestrowanych podczas poznańskich koncertów światowych gwiazd wraz z rodzimymi artystami.
Ceniona w całej Europie prowadzona przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla formacja Tngvall Trio, należy dziś do najwybitniejszych składów reprezentujących skandynawskie brzmienie. Doskonale dobrany skład, który poza liderem tworzą: kontrabasista Omar Rodriguez Calvo i perkusista Jurgen Spiegel to skład zamknięty i w pełni samowystarczalny. Ich wspólny występ z młodym poznańskim artystą, wirtuozem harmonijki ustnej Kacprem Smolińskim podczas festiwalu Ery Jazzu w 2018 roku okazał się wyjątkowym i bezprecedensowym wydarzeniem, które dokumentuje na płycie utwór "Vagen".
Postrzeganego jako jeden z twórców jazz-rocka skrzypka Jean-Luca Ponty'ego słyszymy grającego swą autorską suitę „The Struggle Of The Turtle To The Sea” pierwotnie pochodzącą z albumu "Enigmatic Ocean" z roku 1977. Niniejsze nagranie zarejestrowane zostało 40 lat później z Poznańską Orkiestrą Jazzową pod batutą Piotra Scholza.
Od wielu lat obecny na jazzowej scenie, należący do słynnego jazzowego "klanu Freemanów" saksofonista Chico Freeman podczas swej kariery spenetrował rozmaite gałęzie jazzu: od muzyki free, na smooth jazzie zakończywszy. Nie są mu obce również realizacje z artystami spoza środowiska muzyki improwizowanej jak choćby Sting czy grupa Eurythmics. Współpracownik takich tuzów jak m.in.: Dizzy Gillespie, McCoy Tyner, Charles Mingus czy Art Blakey, zgodził się na przygotowanie specjalnego programu z kreatywnymi, polskimi muzykami pod szyldem: Poznań Jazz Project. Koncert legendarnego saksofonisty z kwartetem poznańskiego gitarzysty Dawida Kostki miał miejsce 16 kwietnia 2016 roku i doczekał się publikacji w postaci znakomitego albumu "Live at Aquanet Jazz Festival 2016". Świetnym uzupełnieniem programu tego historycznego albumu jest kilkunastominutowa wersja tematu "Elvin", pierwotnie umieszczona na nim jako bonus w wersji video.
Ostatnią odsłoną Poznań Jazz Project jest na jubileuszowym albumie Ery Jazzu zapis wspólnego występu z 2017 roku Krzesimira Dębskiego z triem legendarnego kontrabasisty Rona Cartera ze znakomitym gitarzystą Russellem Malone i pianistą Donaldem Vega. Wówczas to poznański muzyk niespodziewanie pojawił się na scenie doprowadzając do spontanicznej improwizacji, z której wyłonił się okazjonalny "Era Jazzu Blues".

Trzecim dyskiem zestawu jest płyta "From Poznań With Jazz", zawierająca fragment koncertu laureatów przeglądu Blue Note Poznań Competition_2016. Płyta ukazuje bardzo wysoki poziom młodego polskiego jazzu, a zarazem stanowi wyjątkowy dokument i rodzaj jedynej w swoim rodzaju kroniki zdobywającego coraz większy prestiż dorocznego poznańskiego konkursu.
Duże wrażenie robi otwierająca płytę kompozycja lidera i pianisty formacji Adam Jarzmik Quintet. W pełnym ekspresji i naturalnych, niewymuszonych partii improwizowanych utworze "Noche de Luna", słyszymy też perkusistę Piotra Budniaka.
Bardzo ciekawie brzmi temat Aarona Goldberga: "Sched" zagrany na akordeonie przez Arkadiusza Czernysza, studenta Akademii Muzycznej w Gdańsku i ucznia samego Cezarego Paciorka. Natomiast pośród autorskich kompozycji młodych jazzmanów, zamieszczonych na trzeciej płycie jubileuszowego boxu Ery Jazzu, uwagę zwraca propozycja warszawskiej konstelacji P.E.Quartet. Nasączony orientem temat: "Krzyk", stanowi świetną wizytówkę grupy, której instrumentarium oparte jest na saksofonie, gitarze, kontrabasie i perkusji. Z kolei znani z formacji Weezdob Collective, saksofonista Kuba Marciniak i wirtuoz harmonijki ustnej Kacper Smoliński prezentują ciekawe wersje tematów: "My Shining Hour" Harolda Arlena oraz "Red's Blues" Jerry'ego Bergonzi. Duże wrażenie robi też wykonanie przez saksofonistę Marka Konarskiego tematu Gerarda Marxa: "All Of Me".

Wielkie gwiazdy, specjalne muzyczne projekty i utalentowani młodzi jazzmani. Wszystko to znajdziemy w efektownym jubileuszowym trójpaku "Era Jazzu. Gramy już 20 lat!!!". Całkiem niedawno cieszyliśmy się podobnym 3-płytowym albumem "Era Jazzu. Gramy już 10 lat!!!". Tymczasem jedyny w swoim rodzaju koncertowy projekt Dionizego Piątkowskiego zakończył już drugą dekadę. Obyśmy Erą Jazzu cieszyć się mogli jeszcze przez kolejne dziesięciolecia.
Premiera albumu: 24 listopada 2018 (Jubileuszowa Gala Ery Jazzu, Poznań)

Robert Ratajczak

 

Era Jazzu. Gramy już 20 lat!!!
3CD's, Era Jazzu

program:
CD 1 - Gramy już 20 lat:
 1. Regina Carter: Oh, Lady Be Good
 2. Omar Sosa: Alma
 3. Leni Stern: Mercy
 4. New Orlean's Joyful: Wade In the Water
 5. Deborah Carter: Satin Doll
 6. Wayne Shorter: Angola
 7. Lizz Wright: Dreaming Wide Awake
 8. Reggie Washington: Recless Eyeballin'
 9. Sarah McKenzie: Paris in the Rain
10. John Scofield: Philiopiety
11. Carmen Souza: Cape Verdean Blues
12. Friend'n Fellow: With or Without You
CD 2 - Poznań Jazz Project
 1. Kacper Smoliński & Tingvall Trio: Vagen
 2. Piotr Scholz / PJPO & Jean-Luc Ponty: The Struggle of the Turtle to the Sea
 3. David Kostka Quartet & Chico Freeman: Elvin
 4. Krzesimir Dębski & Ron Carter Trio: Era Jazzu Blues
CD 3 - From Poznań With Jazz (Blue Note Poznań Competition_2016):
 1. Adam Jarzmik Quintet: Noche de Luna
 2. Arkadiusz Czernysz: Sched
 3. Małgorzata Zuber: Goodbye Pork Pie Hat
 4. Michał Nienadowski: Run for Cover
 5. Brian Massaka: Giant's Steps
 6. P.E. Quartet: Krzyk
 7. Agnieszka Maciaszczyk: Tanya Jean
 8. Kacper Smoliński: My Shining Hour
 9. Kuba Marciniak: Red's Blues
10. Monika Malczak: Kołysanka Rosemary
11. Marek Konarski: All Of Me
12. S.O.T.A.: Unknown No 1

 

 

opisiy nnych płyt Ery Jazzu:

        

środa, 21 listopada 2018, longplay_2010

Polecane wpisy