Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Elton JOHN: Rock of the Westies /1975 (2017)/

Medley (Yell Help/Wednesday Night/Ugly); Dan Dare (Pilot of the Future); Island Girl; Grow Some Funk of Your Own; I Feel Like a Bullet (In the Gun of Robert Ford); Street Kids; Hard Luck Story; Feed Me; Billy Bones and the White Bird.

To jedna z najmniej znanych płyt Eltona. Wydany po ogromnym sukcesie albumu "Goodbye Yellow Brick Road" (1973), a przed drugą falą popularności artysty związaną z płytą "A Single Man" (1978), dziesiąty album: "Rock of the Westies" ukazał się w okresie dość nieszczególnym w karierze artysty. Elton John walczył z uzależnieniem od alkoholu i kokainy, a publiczne przyznanie się do biseksualizmu, również nie wpłynęło pozytywnie na wizerunek muzyka.
Mimo to płyta z 1975 roku, po ponad 40 latach wciąż broni się ciekawymi utworami, mimo iż żadna z dziewięciu zamieszczonych na niej piosenek nie zdobyła popularności zbliżonej do "Candle in the Wind", "Goodbye Yellow Brick Road", "Don't Let the Sun Go Down on Me", czy choćby "Bitter Fingers" z wydanej kilka miesięcy wcześniej płyty "Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy" (1976) .
Eltonowi towarzyszy grono na stałe współpracujących z nim muzyków z gitarzystą Daveyem Johnstone i perkusjonalistą Rayem Cooperem na czele, a wszystkie utwory Elton tradycyjnie stworzył ze swą artystyczną "drugą połową" Bennie Taupinem.
Zamieszczona na stronie pierwszej longplaya piosenka "I Feel Like a Bullet" nawiązuje klimatem do najpiękniejszych ballad Eltona Johna, stanowiąc prawdziwą ozdobę płyty.
Z kolei otwierająca drugą stronę "Street Kids" to prawdziwy rockowy killer, a zarazem wyjątkowy popis obsługującego perkusjonalia Raya Coopera. Także rozpoczynająca się z wyciszenia "Hard Luck Story" (świetne partie wibrafonu), zdecydowanie zasługuje na bis po wysłuchaniu całej płyty.
Najnowsza, wydana w 2017 roku edycja longplaya starannie wytłoczona na 180-gramowym winylu robi wrażenie: muzyka poraża dynamiką i zaskakuje szerokością pasma. Oprócz indywidualnej koperty ilustrowanej wizerunkami muzyków w archaicznie dziś prezentujących się strojach, do płyty dołączono osobną kartę z tekstami piosenek i szczegółowymi danymi dotyczącymi nagrań, oraz standardowy dla większości współczesnych płyt winylowych voucher umożliwiający pobranie albumu w wersji "niefizycznej".

Robert Ratajczak
(cykl "Z Archiwum X")


 

Elton JOHN: Rock of the Westies
LP 1975 /2017/, Mercury 5738311

str.1
1. Medley (Yell Help/Wednesday Night/Ugly)
2. Dan Dare (Pilot of the Future)
3. Island Girl
4. Grow Some Funk of Your Own
5. I Feel Like a Bullet (In the Gun of Robert Ford)
str.2
1. Street Kids
2. Hard Luck Story
3. Feed Me
4. Billy Bones and the White Bird

personel:
Elton John – wokal, fortepian
Davey Johnstone – gitary, banjo, chórki
Caleb Quaye – gitary, chórki
James Newton-Howard – instr. klawiszowe, syntezatory
Kenny Passarelli – gitara basowa, chórki
Roger Pope – perkusja
Ray Cooper – instr. perkusyjne
Kiki Dee, Clive Franks, LaBelle, Ann Orson – chórki

 

opisy innych płyt Eltona Johna:

   

Z Archiwum X:

    

niedziela, 18 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: J Pop archiwum X

Polecane wpisy