Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Elton JOHN: Rock of the Westies /1975 (2017)/

Medley (Yell Help/Wednesday Night/Ugly); Dan Dare (Pilot of the Future); Island Girl; Grow Some Funk of Your Own; I Feel Like a Bullet (In the Gun of Robert Ford); Street Kids; Hard Luck Story; Feed Me; Billy Bones and the White Bird.

To jedna z najmniej znanych płyt Eltona. Wydany po ogromnym sukcesie albumu "Goodbye Yellow Brick Road" (1973), a przed drugą falą popularności artysty związaną z płytą "A Single Man" (1978), dziesiąty album: "Rock of the Westies" ukazał się w okresie dość nieszczególnym w karierze artysty. Elton John walczył z uzależnieniem od alkoholu i kokainy, a publiczne przyznanie się do biseksualizmu, również nie wpłynęło pozytywnie na wizerunek muzyka.
Mimo to płyta z 1975 roku, po ponad 40 latach wciąż broni się ciekawymi utworami, mimo iż żadna z dziewięciu zamieszczonych na niej piosenek nie zdobyła popularności zbliżonej do "Candle in the Wind", "Goodbye Yellow Brick Road", "Don't Let the Sun Go Down on Me", czy choćby "Bitter Fingers" z wydanej kilka miesięcy wcześniej płyty "Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy" (1976) .
Eltonowi towarzyszy grono na stałe współpracujących z nim muzyków z gitarzystą Daveyem Johnstone i perkusjonalistą Rayem Cooperem na czele, a wszystkie utwory Elton tradycyjnie stworzył ze swą artystyczną "drugą połową" Bennie Taupinem.
Zamieszczona na stronie pierwszej longplaya piosenka "I Feel Like a Bullet" nawiązuje klimatem do najpiękniejszych ballad Eltona Johna, stanowiąc prawdziwą ozdobę płyty.
Z kolei otwierająca drugą stronę "Street Kids" to prawdziwy rockowy killer, a zarazem wyjątkowy popis obsługującego perkusjonalia Raya Coopera. Także rozpoczynająca się z wyciszenia "Hard Luck Story" (świetne partie wibrafonu), zdecydowanie zasługuje na bis po wysłuchaniu całej płyty.
Najnowsza, wydana w 2017 roku edycja longplaya starannie wytłoczona na 180-gramowym winylu robi wrażenie: muzyka poraża dynamiką i zaskakuje szerokością pasma. Oprócz indywidualnej koperty ilustrowanej wizerunkami muzyków w archaicznie dziś prezentujących się strojach, do płyty dołączono osobną kartę z tekstami piosenek i szczegółowymi danymi dotyczącymi nagrań, oraz standardowy dla większości współczesnych płyt winylowych voucher umożliwiający pobranie albumu w wersji "niefizycznej".

Robert Ratajczak
(cykl "Z Archiwum X")


 

Elton JOHN: Rock of the Westies
LP 1975 /2017/, Mercury 5738311

str.1
1. Medley (Yell Help/Wednesday Night/Ugly)
2. Dan Dare (Pilot of the Future)
3. Island Girl
4. Grow Some Funk of Your Own
5. I Feel Like a Bullet (In the Gun of Robert Ford)
str.2
1. Street Kids
2. Hard Luck Story
3. Feed Me
4. Billy Bones and the White Bird

personel:
Elton John – wokal, fortepian
Davey Johnstone – gitary, banjo, chórki
Caleb Quaye – gitary, chórki
James Newton-Howard – instr. klawiszowe, syntezatory
Kenny Passarelli – gitara basowa, chórki
Roger Pope – perkusja
Ray Cooper – instr. perkusyjne
Kiki Dee, Clive Franks, LaBelle, Ann Orson – chórki

 

opisy innych płyt Eltona Johna:

   

Z Archiwum X:

    

niedziela, 18 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: J Pop archiwum X

Polecane wpisy