Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Christopher HOLLYDAY: Telepathy /2018/

One of a Another Kind; Hallucinations; Everything Happens; Autumn In New York; I've Got the World on a String; Segment.

Saksofonista altowy Christopher Hollyday rozpoczął karierę profesjonalnego muzyka jak 13-latek w roku 1983 wstępując do kwintetu prowadzonego przez swego starszego brata Richarda. Już dwa lata później stanął na czele własnych składów nagrywając i koncertując m.in. z Johnem Medeskim i Cedarem Waltonem, a w roku 1988 występował jako główna gwiazda w legendarnym nowojorskim Village Vanguard, by następnie wstąpić do składu koncertowej grupy samego Maynarda Fergusona. Ze swoim własnym składem alcista koncertował nie tylko w USA, ale też w Kanadzie, Brazylii i krajach europejskich, oraz dokonał nagrań dla renomowanej wytwórni RCA. Na najnowszej płycie Christophera Hollyday: "Telepathy" (pierwszej od 26 lat w roli lidera), towarzyszą mu: trębacz Gilbert Castellanos, pianista Joshua White, kontrabasista Rob Thorsten i perkusista Tyler Kreutel. Repertuar płyty obejmuje klasyczne kompozycje Freddiego Hubbarda, Buda Powella, Matta Dennisa, Vernona Duke'a, Harolda Arlena i Charliego Parkera.
Materiał podany jest w porywającym wykonaniu, pełnym entuzjazmu i kreatywnych rozwiązań. Tworzony przez Christophera Hollyday tandem z pochodzącym z Meksyku trębaczem Gilbertem Castellanosem, robi doprawdy ogromne wrażenie. W ich dialogach i porywających solówkach dostrzeżemy wyraźny posmak jazzu końca lat 40-tych.
Zarówno zagrane w szaleńczym tempie "One of a Another Kind" Freddiego Hubbarda oraz "Segment" Charliego Parkera, ponadczasowe "Hallucinations" Buda Powella, utrzymane w średnim tempie "Everything Happens" i ozdobione porywającymi partiami fortepianu oraz perkusji "I've Got the World on a String", jak i ciepła ballada Vernona Duke'a "Autumn In New York" (świetna praca kontrabasu Roba Thorstena), to jazz na najwyższym z możliwych poziomie.
Po ogromnych sukcesach w latach 80-tych i 90-tych, kiedy Christophera Hollydaya okrzyknięto jednym z najważniejszych graczy amerykańskiej sceny jazzowej, artysta usunął się w cień estrady przenosząc się do San Diego i bez reszty poświęcając się nauczaniu. "Telepathy" to powrót muzyka na jazzowy piedestał w prawdziwie wielkim stylu.
Płyta ukazała się 2 listopada 2018.

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

 

Christopher HOLLYDAY: Telepathy
CD 2018, Jazzbeat Productions 8 88295 80975 7

program:
1. One of a Another Kind
2. Hallucinations
3. Everything Happens
4. Autumn In New York
5. I've Got the World on a String
6. Segment
 
personel:
Christopher Hollyday - saksofon
Gilbert Castellanos - trąbka
Joshua White - fortepian
Rob Thorsen - kontrabas
Tyler Kreutel  - perkusja

środa, 14 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: jazz H

Polecane wpisy