Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Christopher HOLLYDAY: Telepathy /2018/

One of a Another Kind; Hallucinations; Everything Happens; Autumn In New York; I've Got the World on a String; Segment.

Saksofonista altowy Christopher Hollyday rozpoczął karierę profesjonalnego muzyka jak 13-latek w roku 1983 wstępując do kwintetu prowadzonego przez swego starszego brata Richarda. Już dwa lata później stanął na czele własnych składów nagrywając i koncertując m.in. z Johnem Medeskim i Cedarem Waltonem, a w roku 1988 występował jako główna gwiazda w legendarnym nowojorskim Village Vanguard, by następnie wstąpić do składu koncertowej grupy samego Maynarda Fergusona. Ze swoim własnym składem alcista koncertował nie tylko w USA, ale też w Kanadzie, Brazylii i krajach europejskich, oraz dokonał nagrań dla renomowanej wytwórni RCA. Na najnowszej płycie Christophera Hollyday: "Telepathy" (pierwszej od 26 lat w roli lidera), towarzyszą mu: trębacz Gilbert Castellanos, pianista Joshua White, kontrabasista Rob Thorsten i perkusista Tyler Kreutel. Repertuar płyty obejmuje klasyczne kompozycje Freddiego Hubbarda, Buda Powella, Matta Dennisa, Vernona Duke'a, Harolda Arlena i Charliego Parkera.
Materiał podany jest w porywającym wykonaniu, pełnym entuzjazmu i kreatywnych rozwiązań. Tworzony przez Christophera Hollyday tandem z pochodzącym z Meksyku trębaczem Gilbertem Castellanosem, robi doprawdy ogromne wrażenie. W ich dialogach i porywających solówkach dostrzeżemy wyraźny posmak jazzu końca lat 40-tych.
Zarówno zagrane w szaleńczym tempie "One of a Another Kind" Freddiego Hubbarda oraz "Segment" Charliego Parkera, ponadczasowe "Hallucinations" Buda Powella, utrzymane w średnim tempie "Everything Happens" i ozdobione porywającymi partiami fortepianu oraz perkusji "I've Got the World on a String", jak i ciepła ballada Vernona Duke'a "Autumn In New York" (świetna praca kontrabasu Roba Thorstena), to jazz na najwyższym z możliwych poziomie.
Po ogromnych sukcesach w latach 80-tych i 90-tych, kiedy Christophera Hollydaya okrzyknięto jednym z najważniejszych graczy amerykańskiej sceny jazzowej, artysta usunął się w cień estrady przenosząc się do San Diego i bez reszty poświęcając się nauczaniu. "Telepathy" to powrót muzyka na jazzowy piedestał w prawdziwie wielkim stylu.
Płyta ukazała się 2 listopada 2018.

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

 

Christopher HOLLYDAY: Telepathy
CD 2018, Jazzbeat Productions 8 88295 80975 7

program:
1. One of a Another Kind
2. Hallucinations
3. Everything Happens
4. Autumn In New York
5. I've Got the World on a String
6. Segment
 
personel:
Christopher Hollyday - saksofon
Gilbert Castellanos - trąbka
Joshua White - fortepian
Rob Thorsen - kontrabas
Tyler Kreutel  - perkusja

środa, 14 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: jazz H

Polecane wpisy