Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Chris PASIN: Ornetiquette /2018/

OCDC; Jayne; Ghosts; Tomorrow is the Question; Just for You; When Will the Blues Leave; Lonely Woman; PTU.

Amerykański trębacz Chris Pasin ma za sobą występy z takimi gwiazdami jak Frank Sinatra, Tony Bennett, Sarah Vaughan, Mel Torme, Ray Charles czy Nancy Wilson. Muzyk zasilał też skład zespołu Buddy Rich Band, a przez 10 lat koncertował z formacjami legendarnego duetu Toshiko Akioshi / Lew Tabackin. Chris Pasin prowadzi też własne projekty, pośród których warto wymienić program inspirowany twórczością Ornette Colemana.
Właśnie równo rok po ukazaniu się albumu trębacza: "Baby It's Cold Outside", klimatem i repertuarem jednoznacznie nawiązującego do zimy i okresu świątecznego, światło dzienne ujrzała płyta z nowymi opracowaniami tematów Colemana oraz kompozycjami Pasina inspirowanymi jego twórczością.
"Ornettiquette" to album nagrany w składzie, złożonym z cenionych artystów amerykańskiej sceny jazzowej. Poza pomysłodawcą i szefem projektu Chrisem Pasinem, przy saksofonie altowym słyszymy Adama Siegela, przy wibrafonie lub fortepianie Karla Bergera (współpracownika samego Alberta Mangelsdorffa), przy kontrabasie znanego z płyty wytwórni Mutable oraz współpracy z m.in. Joe McPhee i Charlesem Gaylem Michaela Bisio, a za perkusją Herveya Sorgena. Do dwóch utworów ("Ghost" i "Lonely Woman"), teksty napisała i zaśpiewała Ingrid Sertso, urozmaicając album o pełne zmysłowości partie wokalne.
Twórczość jednego z twórców i najwybitniejszych przedstawicieli free jazzu, zmarłego w 2015 roku amerykańskiego saksofonisty i kompozytora Ornette Colemana jest źródłem nieustannych inspiracji dla kolejnych pokoleń muzyków, a pozostawiony przez Colemana dorobek wciąż odkrywany jest przez nowe rzesze miłośników jazzu.
"Ornetiquette" Chrisa Pasina może okazać się znakomitym przeglądem dorobku legendarnego muzyka, poprzez pryzmat nowych rozwiązań właściwych współczesnemu postrzeganiu jazzowej improwizacji. Dla doskonale znających muzykę Ornette Colemana, będzie to nowa atrakcyjna odsłona jego muzyki, zagranej przez współczesnych jazzmanów, która po raz kolejny udowodni uniwersalność i ponadczasowość takich tematów jak opracowana w zaskakującym stylu "Lonely Woman" czy "Jayne".
Chris Pasin przygotował też dwie własne kompozycje, konceptualnie spinające zamknięty program płyty.
"Ornetiquette" to album wpisujący się grubą czcionką na listę najwybitniejszych płyt dedykowanych muzyce Ornette Colemana.
Album ukazał się 21 października 2018.

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

 

Chris PASIN: Ornetiquette
CD 2018, Planet Arts 301820

program:
1. OCDC
2. Jayne
3. Ghosts
4. Tomorrow is the Question
5. Just for You
6. When Will the Blues Leave
7. Lonely Woman
8. PTU

personel:
Chris Pasin - trąbka
Adam Siegel - saksofon
Karl Berger - wibrafon, fortepian
Michael Bisio - kontrabas
Harvey Sorgen - perkusja
oraz:
Ingrid Sertso - wokal

 

opis innego albumu Chrisa Pasina:

wtorek, 20 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: p jazz

Polecane wpisy