Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Carlo COSTA: Oblio

I; II.

Urodzony w Rzymie, a od kilkunastu lat zamieszkały w nowojorskim Brooklynie perkusista Carlo Costa, to muzyk zafascynowany muzycznymi eksperymentami i odkrywaniem nowych dźwiękowych przestrzeni improwizacyjnych. Jego działania na tym polu obejmujące współpracę z muzykami tej rangi co doskonale znani w środowisku awangardy jazzowej: kontrabasista Pascal Niggenkemper, puzonista Steve Swell czy tubista Carl Ludwig Hubsch, sytuują perkusistę w gronie najbardziej kreatywnych postaci nowojorskiej sceny muzyki improwizowanej. W roku 2015 nakładem utworzonej przez artystę oficyny wydawniczej Neither / Nor Records ukazał się album tria Earth Tongues ("Rune") tworzonego przez Carlo Costę wraz z trębaczem Joe Moffettem i tubistą Danem Peckiem. Inna formacja, w którą zaangażowany jest Costa to działająca od kilku lat Natura Morta z altowiolistą Frantzem Loriotem i kontrabasistą Seanem Ali. Skład ten w roku 2017 opublikował intrygującą płytę "Environ".
Najnowszy album Carlo Costy zatytułowany "Oblio" (z włoskiego: "Zapomnienie"), wypełniają dwie improwizowane muzyczne formy o złożonych konstrukcjach, zrealizowane solo z użyciem rozmaitych akustycznych instrumentów perkusyjnych. Dla uzyskania odpowiedniego efektu, artysta poza tradycyjnym zestawem perkusyjnym, koncertowym bębnem basowym, misami, dzwonkami i cymbałami, wykorzystuje też dźwięki drewnianych klocków, styropianu, marmuru, łańcuchów i noży, ale też traktowanych w niekonwencjonalny sposób skrzypiec. Poszczególne dźwięki nakładają się, zmieniają i przenikają, tworząc wyjątkowo fantazyjny brzmieniowy kolaż.
Uzyskany efekt może zadziwiać i zdumiewać. Jednak gdy dotrzemy do samego jądra artystycznego przekazu, generowanego poprzez rytmiczną złożoność zestawionych z sobą poszczególnych dźwięków, dostrzeżemy głębokie emocje i natchnienie, które kierują artystą.
Carlo Costa, niczym malarz dźwięków buduje wciągający muzyczny krajobraz mieniący się -raz płynnością i kojącym klimatem, -innym razem pełen dynamiki i uwalnianych emocji.
Awangardowa muzyka Carlo Costy, nie pozwala przejść obojętnie obok jego najnowszego solowego projektu.
Płyta ukazała się 7 listopada 2018.

Robert Ratajczak

 

Carlo COSTA: Oblio
CD, Neither / Nor Records n/n 011

program:
1. I
2. II

Carlo Costa - instr. perkusyjne

 

Specjalizująca się w muzyce improwizowanej nowojorska oficyna wydawnicza Neither / Nor Records, założona została przez urodzonego w Rzymie, a od 10 lat osiadłego na Brooklynie perkusistę Carlo Costę. Muzyka fascynują muzyczne eksperymenty i odkrywanie nowych dźwiękowych przestrzeni.

opisy innych płyt wydanych przez Neither / Nor Records:

  

poniedziałek, 26 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: jazz C

Polecane wpisy