Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Carlo COSTA: Oblio

I; II.

Urodzony w Rzymie, a od kilkunastu lat zamieszkały w nowojorskim Brooklynie perkusista Carlo Costa, to muzyk zafascynowany muzycznymi eksperymentami i odkrywaniem nowych dźwiękowych przestrzeni improwizacyjnych. Jego działania na tym polu obejmujące współpracę z muzykami tej rangi co doskonale znani w środowisku awangardy jazzowej: kontrabasista Pascal Niggenkemper, puzonista Steve Swell czy tubista Carl Ludwig Hubsch, sytuują perkusistę w gronie najbardziej kreatywnych postaci nowojorskiej sceny muzyki improwizowanej. W roku 2015 nakładem utworzonej przez artystę oficyny wydawniczej Neither / Nor Records ukazał się album tria Earth Tongues ("Rune") tworzonego przez Carlo Costę wraz z trębaczem Joe Moffettem i tubistą Danem Peckiem. Inna formacja, w którą zaangażowany jest Costa to działająca od kilku lat Natura Morta z altowiolistą Frantzem Loriotem i kontrabasistą Seanem Ali. Skład ten w roku 2017 opublikował intrygującą płytę "Environ".
Najnowszy album Carlo Costy zatytułowany "Oblio" (z włoskiego: "Zapomnienie"), wypełniają dwie improwizowane muzyczne formy o złożonych konstrukcjach, zrealizowane solo z użyciem rozmaitych akustycznych instrumentów perkusyjnych. Dla uzyskania odpowiedniego efektu, artysta poza tradycyjnym zestawem perkusyjnym, koncertowym bębnem basowym, misami, dzwonkami i cymbałami, wykorzystuje też dźwięki drewnianych klocków, styropianu, marmuru, łańcuchów i noży, ale też traktowanych w niekonwencjonalny sposób skrzypiec. Poszczególne dźwięki nakładają się, zmieniają i przenikają, tworząc wyjątkowo fantazyjny brzmieniowy kolaż.
Uzyskany efekt może zadziwiać i zdumiewać. Jednak gdy dotrzemy do samego jądra artystycznego przekazu, generowanego poprzez rytmiczną złożoność zestawionych z sobą poszczególnych dźwięków, dostrzeżemy głębokie emocje i natchnienie, które kierują artystą.
Carlo Costa, niczym malarz dźwięków buduje wciągający muzyczny krajobraz mieniący się -raz płynnością i kojącym klimatem, -innym razem pełen dynamiki i uwalnianych emocji.
Awangardowa muzyka Carlo Costy, nie pozwala przejść obojętnie obok jego najnowszego solowego projektu.
Płyta ukazała się 7 listopada 2018.

Robert Ratajczak

 

Carlo COSTA: Oblio
CD, Neither / Nor Records n/n 011

program:
1. I
2. II

Carlo Costa - instr. perkusyjne

 

Specjalizująca się w muzyce improwizowanej nowojorska oficyna wydawnicza Neither / Nor Records, założona została przez urodzonego w Rzymie, a od 10 lat osiadłego na Brooklynie perkusistę Carlo Costę. Muzyka fascynują muzyczne eksperymenty i odkrywanie nowych dźwiękowych przestrzeni.

opisy innych płyt wydanych przez Neither / Nor Records:

  

poniedziałek, 26 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: jazz C

Polecane wpisy