Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

flux: Calliope /2018/

Cabrillo; Snowyowl; Yallabird; Nuthatch; Macun; Puffin; Holzwege; Magpie; Calliope; Bullfinch; Robin; Coney Island Tunnel; Jay Jay; Raindrops; Redpoll; Merlin.

Obecna na jazzowej scenie od połowy lat 80-tych saksofonistka, klarnecistka i kompozytorka Christina Fuchs (uczennica samego Steve'a Lacy) prowadzi własny kwartet No Tango, a wraz z kontrabasistką Romy Herzberg od 28 lat współtworzy doskonały duet KontraSax. Artystka współpracuje też ze słynną orkiestrą NDR Big Band, a jednym z owoców tej współpracy był doskonały album "Soundscapes" z roku 2006.
Niestrudzona w poszukiwaniu rozmaitych środków wyrazu Christina Fuchs, tym razem proponuje kameralny album "Calliope" nagrany w konwencji duetu z akordeonistą Florianem Stadlerem. Program nagranego w Studio Topaz w Kolonii przez duet flux (bo taka nazwę przyjął projekt) albumu, składa się z 16 krótkich kompozycji przygotowanych przez legitymujących się odmiennymi doświadczeniami muzyków. flux to ciekawe zestawienie brzmienia klarnetu, klarnetu basowego i saksofonu sopranowego (Fuchs) ze specyfiką akordeonu (Stadler).
Pochodzący z Bonn i Kolonii artyści współpracują już razem od dawna (m.in. w ramach wspomnianego wcześniej projektu No Tango), dzięki czemu dysponują starannie wypracowaną stylistyczno-brzmieniową koncepcją, obalającą jakiekolwiek gatunkowe schematy. flux dysponuje własnym muzycznym językiem łącząc odmienne temperamenty dwojga artystów z konwencją współczesnego jazzu i world music.
Poszczególne kompozycje Christiny Fuchs i Floriana Stadlera przeplatają się wzajemnie tworząc rodzaj konceptualnej całości. Ich instrumenty zamiennie kreują partie solowe, wzajemnie się uzupełniają i tworzą porywające twórcze dialogi. Znajdziemy tu zarówno formy instrumentalne o dużym potencjale melodycznym ("Cabrillo", "Coney Island Tunnel", "Merlin"), jak zaawansowane improwizacje ("Magpie", "Bullfinch"), a nawet odważne awangardowe eksperymenty ("Macun", "Jay Jay", "Redpoll").
Stworzone na "Calliope" przez Christinę Fuchs i Floriana Stadlera dźwiękowe środowisko, to rodzaj odrębnego, niezależnego muzycznego bytu, funkcjonującego poza utartymi szlakami. Zachwyca nie tylko ogromna wirtuozeria obojga artystów, ale też oryginalna koncepcja i nadzwyczajne muzyczne porozumienie.
Premiera 18 października 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

flux: Calliope
CD 2018, JazzHaus Musik JHM 260

program:
  1. Cabrillo
  2. Snowyowl
  3. Yallabird
  4. Nuthatch
  5. Macun
  6. Puffin
  7. Holzwege
  8. Magpie
  9. Calliope
10. Bullfinch
11. Robin
12. Coney Island Tunnel
13. Jay Jay
14. Raindrops
15. Redpoll
16. Merlin

personel:
Christina Fuchs - klarnet, klarnet basowy, saksofon sopranowy
Florian Stadler - akordeon

opisy innych płyt nagranych z udziałem Christiny Fuchs:

  

opisy innych płyt wytwórni JazzHaus Musik: TUTAJ

wtorek, 16 października 2018, longplay_2010
Tagi: s jazz f

Polecane wpisy