Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Vladyslav SENDECKI / ATOM STRING QUARTET: Le Jardin Oublié / My Polish Heart /2018/

Picture of the Past; Lullaby for handful kids; Payed View on Tatra; Little Waltz Wunderlich; My Polish Heart; Back where I belong; Komeda Hommage; A Man of a Big Heart; Taniec Magurski; Elegy.

Pierwsze spotkanie znakomitego pianisty i kompozytora, od lat zamieszkałego w Szwajcarii Vladyslava Sendeckiego, z czołową polską jazzową formacją smyczkową Atom String Quartet miało miejsce już w 2012 roku podczas występu w ramach jednego z festiwali muzycznych w Berlinie. Rok później artyści zagrali wspólnie na Jazz Baltica wraz z Paolo Fresu, Christianem von Kaphengstem i Wolfgangiem Haffnerem. Powstałe dzięki połączeniu zmysłowej gry Sendeckiego i klasycyczująco-jazzowego soundu Kwartetu brzmienie, okazało się tak twórczym i zajmującym dla muzyków, iż efekt postanowili przełożyć na pracę w studio. Efektem jest nagrany w maju 2018 roku w Ludwigsburgu album "Le Jardin Oublié / My Polish Heart", który ukazał się nakładem niemieckiej wytwórni Neuklang.
W ciągu ostatnich kilku lat Atom String Quartet stał się formacją angażującą się w rozmaite projekty z udziałem solistów. Warto wspomnieć choćby ciekawe konstelacje zespołu z saksofonistą Cezariuszem Gadziną ("The Fifth Element", 2015), akordeonistą Rafałem Grząką ("Atom Accordion Quintet", 2016). Inną grupę stanowią przedsięwzięcia Atom String Quartet realizowane z odrębnymi składami jak Trio Tomasza Wendta ("Behind The Strings", 2016), czy Orkiestrą Kameralną NFM Leopoldinum ("Made In Poland", 2017).
Aktywność i kreatywność artystyczna muzyków kwartetu przyprawia o zawrót głowy. Jeśli wspomnimy o solowych albumach Dawida Lubowicza, Mateusza Smoczyńskiego i Krzysztofa Lenczowskiego, otrzymamy wizerunek najbardziej aktywnych europejskich muzyków jazzowych, realizujących się równolegle na wielu płaszczyznach artystycznych.
Tym razem Atom String Quartet nagrali album ze zjawiskowym pianistą i kompozytorem Vladyslavem "Adzikiem" Sendeckim, w latach 70-tych współtworzącym tak znakomite formacje jak Extra Ball i Sunship. Po emigracji do Szwajcarii w 1981 roku, Sendecki został cenionym muzykiem sesyjnym i koncertowym współpracującym z takimi artystami jak m.in.: Billy Cobham, Michael i Randy Brecker, Marcus Miller czy Jaco Pastorius, oraz stałym muzykiem znakomitej orkiestry NDR Big Band. Warto wspomnieć iż prestiżowy ''New York Village Voice'' uznał muzyka jednym z pięciu najlepszych pianistów na świecie.
Program wspólnej płyty Sendeckiego i Atom String Quartet zdominowały kompozycje braci Sendeckich: Stefana i Władysława, uzupełnione o utwory wybrane z dorobku m.in. Karola Szymanowskiego i Krzysztofa Komedy. Z kolei za tytuł całego albumu posłużyła złożona z kilkunastu części kompozycja niemieckiego kompozytora, pianisty, wibrafonisty i dyrygenta Big Bandu Norddeutscher Rundfunk, Wolfa Kerscheka: "My Polish Heart". Jej obszerny fragment pełen zwrotów rytmicznych i harmonicznych zawirowań, wypełnia blisko 20 minut płyty.
Drugą rozbudowaną formą na płycie jest "Komeda Hommage", utwór stanowiący połączenie "Po katastrofie" i "Etiudy Baletowej Nr.3" Krzysztofa Komedy.
W trzech przypadkach aranżacji utworów na fortepian i kwartet smyczkowy podjął się muzyczny przyjaciel Sendeckiego z NDR Big Band, 80-letni dziś Michael Gibbs. Jednym z tych utworów jest "Kołysanka" Karola Szymanowskiego. Ten powstały w 1925 roku podczas pobytu Szymanowskiego we francuskich Pirenejach utwór poddany został przez Sendeckiego i Gibbsa wyjątkowo ciekawej rekonstrukcji.
W kompozycjach odnajdziemy liczne nawiązania do folkloru. Taki amalgamat jazzu i muzyki góralskiej odnajdziemy w "Payed View on Tatra" i "Tańcu Magurskim" Stefana Sendeckiego.
Innym utworem wyraźnie nawiązującym do polskiej muzyki ludowej, ale też specyfiki walca, jest "Little Waltz Wunderlich". Temat ten Adzik Sendecki zadedykował zmarłemu w 2013 roku niemieckiemu działaczowi jazzowemu i promotorowi polskiego jazzu za Odrą, Wernerowi Wunderlichowi. To tutaj właśnie słyszymy jedne z najpiękniejszych na płycie partii fortepianu i skrzypiec.
Subtelny, zmysłowy fortepian Adzika Sendeckiego oprawiony sekcją smyczkową wzrusza i ujmuje. Z kolei uzupełnione wyśmienitymi partiami jego fortepianu brzmienie Atom String Quartet nabrało zupełnie innego, nieznanego dotąd wymiaru. Wzajemne inspiracje muzyków okazały się źródłem obfitującym w ekscytującą muzykę.
Wydaniu płyty towarzyszy seria wspólnych koncertów, po których miejmy nadzieję muzycy kontynuować będą współpracę.
Premiera 16 listopada 2018.

Robert Ratajczak 

Vladyslav SENDECKI / ATOM STRING QUARTET: Le Jardin Oublié / My Polish Heart
CD 2018, Neuklang NCD4198

program:
  1. Picture of the Past
  2. Lullaby for handful kids
  3. Payed View on Tatra
  4. Little Waltz Wunderlich
  5. My Polish Heart
  6. Back where I belong
  7. Komeda Hommage
  8. A Man of a Big Heart
  9. Taniec Magurski
10. Elegy

personel:
Vladyslav Sendecki - fortepian
Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński - skrzypce
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela

opisy innych płyt Vladyslava Sendeckiego:

  

opisy innych płyt Atom String Quartet:

     

 

wtorek, 30 października 2018, longplay_2010

Polecane wpisy