Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Vladyslav SENDECKI / ATOM STRING QUARTET: Le Jardin Oublié / My Polish Heart /2018/

Picture of the Past; Lullaby for handful kids; Payed View on Tatra; Little Waltz Wunderlich; My Polish Heart; Back where I belong; Komeda Hommage; A Man of a Big Heart; Taniec Magurski; Elegy.

Pierwsze spotkanie znakomitego pianisty i kompozytora, od lat zamieszkałego w Szwajcarii Vladyslava Sendeckiego, z czołową polską jazzową formacją smyczkową Atom String Quartet miało miejsce już w 2012 roku podczas występu w ramach jednego z festiwali muzycznych w Berlinie. Rok później artyści zagrali wspólnie na Jazz Baltica wraz z Paolo Fresu, Christianem von Kaphengstem i Wolfgangiem Haffnerem. Powstałe dzięki połączeniu zmysłowej gry Sendeckiego i klasycyczująco-jazzowego soundu Kwartetu brzmienie, okazało się tak twórczym i zajmującym dla muzyków, iż efekt postanowili przełożyć na pracę w studio. Efektem jest nagrany w maju 2018 roku w Ludwigsburgu album "Le Jardin Oublié / My Polish Heart", który ukazał się nakładem niemieckiej wytwórni Neuklang.
W ciągu ostatnich kilku lat Atom String Quartet stał się formacją angażującą się w rozmaite projekty z udziałem solistów. Warto wspomnieć choćby ciekawe konstelacje zespołu z saksofonistą Cezariuszem Gadziną ("The Fifth Element", 2015), akordeonistą Rafałem Grząką ("Atom Accordion Quintet", 2016). Inną grupę stanowią przedsięwzięcia Atom String Quartet realizowane z odrębnymi składami jak Trio Tomasza Wendta ("Behind The Strings", 2016), czy Orkiestrą Kameralną NFM Leopoldinum ("Made In Poland", 2017).
Aktywność i kreatywność artystyczna muzyków kwartetu przyprawia o zawrót głowy. Jeśli wspomnimy o solowych albumach Dawida Lubowicza, Mateusza Smoczyńskiego i Krzysztofa Lenczowskiego, otrzymamy wizerunek najbardziej aktywnych europejskich muzyków jazzowych, realizujących się równolegle na wielu płaszczyznach artystycznych.
Tym razem Atom String Quartet nagrali album ze zjawiskowym pianistą i kompozytorem Vladyslavem "Adzikiem" Sendeckim, w latach 70-tych współtworzącym tak znakomite formacje jak Extra Ball i Sunship. Po emigracji do Szwajcarii w 1981 roku, Sendecki został cenionym muzykiem sesyjnym i koncertowym współpracującym z takimi artystami jak m.in.: Billy Cobham, Michael i Randy Brecker, Marcus Miller czy Jaco Pastorius, oraz stałym muzykiem znakomitej orkiestry NDR Big Band. Warto wspomnieć iż prestiżowy ''New York Village Voice'' uznał muzyka jednym z pięciu najlepszych pianistów na świecie.
Program wspólnej płyty Sendeckiego i Atom String Quartet zdominowały kompozycje braci Sendeckich: Stefana i Władysława, uzupełnione o utwory wybrane z dorobku m.in. Karola Szymanowskiego i Krzysztofa Komedy. Z kolei za tytuł całego albumu posłużyła złożona z kilkunastu części kompozycja niemieckiego kompozytora, pianisty, wibrafonisty i dyrygenta Big Bandu Norddeutscher Rundfunk, Wolfa Kerscheka: "My Polish Heart". Jej obszerny fragment pełen zwrotów rytmicznych i harmonicznych zawirowań, wypełnia blisko 20 minut płyty.
Drugą rozbudowaną formą na płycie jest "Komeda Hommage", utwór stanowiący połączenie "Po katastrofie" i "Etiudy Baletowej Nr.3" Krzysztofa Komedy.
W trzech przypadkach aranżacji utworów na fortepian i kwartet smyczkowy podjął się muzyczny przyjaciel Sendeckiego z NDR Big Band, 80-letni dziś Michael Gibbs. Jednym z tych utworów jest "Kołysanka" Karola Szymanowskiego. Ten powstały w 1925 roku podczas pobytu Szymanowskiego we francuskich Pirenejach utwór poddany został przez Sendeckiego i Gibbsa wyjątkowo ciekawej rekonstrukcji.
W kompozycjach odnajdziemy liczne nawiązania do folkloru. Taki amalgamat jazzu i muzyki góralskiej odnajdziemy w "Payed View on Tatra" i "Tańcu Magurskim" Stefana Sendeckiego.
Innym utworem wyraźnie nawiązującym do polskiej muzyki ludowej, ale też specyfiki walca, jest "Little Waltz Wunderlich". Temat ten Adzik Sendecki zadedykował zmarłemu w 2013 roku niemieckiemu działaczowi jazzowemu i promotorowi polskiego jazzu za Odrą, Wernerowi Wunderlichowi. To tutaj właśnie słyszymy jedne z najpiękniejszych na płycie partii fortepianu i skrzypiec.
Subtelny, zmysłowy fortepian Adzika Sendeckiego oprawiony sekcją smyczkową wzrusza i ujmuje. Z kolei uzupełnione wyśmienitymi partiami jego fortepianu brzmienie Atom String Quartet nabrało zupełnie innego, nieznanego dotąd wymiaru. Wzajemne inspiracje muzyków okazały się źródłem obfitującym w ekscytującą muzykę.
Wydaniu płyty towarzyszy seria wspólnych koncertów, po których miejmy nadzieję muzycy kontynuować będą współpracę.
Premiera 16 listopada 2018.

Robert Ratajczak 

Vladyslav SENDECKI / ATOM STRING QUARTET: Le Jardin Oublié / My Polish Heart
CD 2018, Neuklang NCD4198

program:
  1. Picture of the Past
  2. Lullaby for handful kids
  3. Payed View on Tatra
  4. Little Waltz Wunderlich
  5. My Polish Heart
  6. Back where I belong
  7. Komeda Hommage
  8. A Man of a Big Heart
  9. Taniec Magurski
10. Elegy

personel:
Vladyslav Sendecki - fortepian
Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński - skrzypce
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela

opisy innych płyt Vladyslava Sendeckiego:

  

opisy innych płyt Atom String Quartet:

     

 

wtorek, 30 października 2018, longplay_2010

Polecane wpisy