Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Paweł JANAS: Buttonhacker /2018/

Black Button; Home; Hyper; Moon Spice; Loopman; Virus; Catch Me!; Landscapes.

Muzycy tacy jak legendarny Astor Piazzolla, Richard Galliano, Raul Jaurena, Klaus Paier czy Fausto Beccalossi, a w ostatnim czasie także francuski wirtuoz Vincent Peirani, wypracowali dla akordeonu opinię pełnoprawnego instrumentu w muzyce jazzowej. Doskonałe płyty nagrywane z najwybitniejszymi improwizującymi artystami i niezliczona ilość koncertowych projektów, sprawiły, iż akordeon i pokrewne mu accordina i bandoneon stały się instrumentami słuchanymi coraz chętniej przez miłośników jazzu. Także na naszej rodzimej scenie szerzej zauważono w ostatnim czasie takich artystów jak Cezary Paciorek, Paweł Zagańczyk, Rafał Grząka, Paweł Nowak (Almost Jazz Group), czy śmiało eksperymentujący z klasyką i elektroniką Rafał Łuc.
Akordeoniści coraz śmielej poczynają sobie na jazzowej scenie, angażując się nie tylko we współpracę z rozmaitymi składami (np. Rafał Grząka & Atom String Quartet), ale również współtworząc ciekawe projekty kameralne (tu wspomnieć warto choćby niedawny album duetu Cezary Paciorek & Piotr Lemańczyk: "Duology"). Do najodważniejszych akordeonowych projektów jazzowych ostatnich lat, niewątpliwie jednak należy wydany w październiku przez wytwórnię Requiem Records album "Buttonhacker". 
"Buttonhacker" to tytuł albumu, a zarazem pseudonim wszechstronnego muzyka i kompozytora, Pawła Janasa. Artysta porusza się w rejonach współczesnej muzyki klasycznej, elektroniki i kreatywnej improwizacji. Paweł Janas z powodzeniem występuje zarówno solo, jak z towarzyszeniem orkiestry, w repertuarze obejmującym poza własnymi kompozycjami także dzieła takich kompozytorów jak Igor Strawiński, Edward Grieg czy Ignacy Zalewski. Akordeonista współpracuje m.in. z kompozytorami Zygmuntem Krauze, Dariuszem Przybylskim i Wojciechem Blecharzem, a od 2013 roku współtworzy specjalizujący się w muzyce współczesnej i improwizowanej 20-osobowy muzyczny Hashtag Ensemble.
"Buttohacker" to album będący samodzielnym dziełem muzyka zagranym na akordeonie z szerokim zastosowaniem loopera i tkwiących w nim elektronicznych możliwości. Paweł Janas potrafi przy tym zachować idealne proporcje, nie dopuszczając by generowane poza akordeonem efekty nie zdominowały brzmienia.
Na płycie będącej w pełni autorskim dziełem akordeonisty odnajdziemy zarówno ujmującą melodykę, witalność i komunikatywność, jak swobodę improwizacyjną obfitującą w często zaskakujące rozwiązania. Artysta niejednokrotnie przyśpiewując, stukając w instrument, bądź gwiżdżąc, zdaje się być wyzwolonym z wszelkich mogących ograniczać go konwenansów. Mimo iż w wielu przypadkach mamy do czynienia z muzyką wyrafinowaną i trudną technicznie, robi ona wrażenie granej naturalnie i z wyjątkowym luzem. Różnorodność dźwięków i tekstur doprawdy zdumiewa. Paweł Janas wykorzystał do maksimum możliwości rytmiczno-melodyczne tkwiące w instrumencie. Sprawił przy tym, iż "Buttonhackera" po prostu doskonale się słucha i chce się do tej płyty wracać.
Płyta ukazała się 12 października 2018.

Robert Ratajczak

Paweł JANAS: Buttonhacker
CD 2018, Requiem Records 175-01-2018

program:
1. Black Button
2. Home
3. Hyper
4. Moon Spice
5. Loopman
6. Virus
7. Catch Me!
8. Landscapes

Paweł Janas - akordeon, loopstation

czwartek, 25 października 2018, longplay_2010
Tagi: J jazz

Polecane wpisy