Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Paweł JANAS: Buttonhacker /2018/

Black Button; Home; Hyper; Moon Spice; Loopman; Virus; Catch Me!; Landscapes.

Muzycy tacy jak legendarny Astor Piazzolla, Richard Galliano, Raul Jaurena, Klaus Paier czy Fausto Beccalossi, a w ostatnim czasie także francuski wirtuoz Vincent Peirani, wypracowali dla akordeonu opinię pełnoprawnego instrumentu w muzyce jazzowej. Doskonałe płyty nagrywane z najwybitniejszymi improwizującymi artystami i niezliczona ilość koncertowych projektów, sprawiły, iż akordeon i pokrewne mu accordina i bandoneon stały się instrumentami słuchanymi coraz chętniej przez miłośników jazzu. Także na naszej rodzimej scenie szerzej zauważono w ostatnim czasie takich artystów jak Cezary Paciorek, Paweł Zagańczyk, Rafał Grząka, Paweł Nowak (Almost Jazz Group), czy śmiało eksperymentujący z klasyką i elektroniką Rafał Łuc.
Akordeoniści coraz śmielej poczynają sobie na jazzowej scenie, angażując się nie tylko we współpracę z rozmaitymi składami (np. Rafał Grząka & Atom String Quartet), ale również współtworząc ciekawe projekty kameralne (tu wspomnieć warto choćby niedawny album duetu Cezary Paciorek & Piotr Lemańczyk: "Duology"). Do najodważniejszych akordeonowych projektów jazzowych ostatnich lat, niewątpliwie jednak należy wydany w październiku przez wytwórnię Requiem Records album "Buttonhacker". 
"Buttonhacker" to tytuł albumu, a zarazem pseudonim wszechstronnego muzyka i kompozytora, Pawła Janasa. Artysta porusza się w rejonach współczesnej muzyki klasycznej, elektroniki i kreatywnej improwizacji. Paweł Janas z powodzeniem występuje zarówno solo, jak z towarzyszeniem orkiestry, w repertuarze obejmującym poza własnymi kompozycjami także dzieła takich kompozytorów jak Igor Strawiński, Edward Grieg czy Ignacy Zalewski. Akordeonista współpracuje m.in. z kompozytorami Zygmuntem Krauze, Dariuszem Przybylskim i Wojciechem Blecharzem, a od 2013 roku współtworzy specjalizujący się w muzyce współczesnej i improwizowanej 20-osobowy muzyczny Hashtag Ensemble.
"Buttohacker" to album będący samodzielnym dziełem muzyka zagranym na akordeonie z szerokim zastosowaniem loopera i tkwiących w nim elektronicznych możliwości. Paweł Janas potrafi przy tym zachować idealne proporcje, nie dopuszczając by generowane poza akordeonem efekty nie zdominowały brzmienia.
Na płycie będącej w pełni autorskim dziełem akordeonisty odnajdziemy zarówno ujmującą melodykę, witalność i komunikatywność, jak swobodę improwizacyjną obfitującą w często zaskakujące rozwiązania. Artysta niejednokrotnie przyśpiewując, stukając w instrument, bądź gwiżdżąc, zdaje się być wyzwolonym z wszelkich mogących ograniczać go konwenansów. Mimo iż w wielu przypadkach mamy do czynienia z muzyką wyrafinowaną i trudną technicznie, robi ona wrażenie granej naturalnie i z wyjątkowym luzem. Różnorodność dźwięków i tekstur doprawdy zdumiewa. Paweł Janas wykorzystał do maksimum możliwości rytmiczno-melodyczne tkwiące w instrumencie. Sprawił przy tym, iż "Buttonhackera" po prostu doskonale się słucha i chce się do tej płyty wracać.
Płyta ukazała się 12 października 2018.

Robert Ratajczak

Paweł JANAS: Buttonhacker
CD 2018, Requiem Records 175-01-2018

program:
1. Black Button
2. Home
3. Hyper
4. Moon Spice
5. Loopman
6. Virus
7. Catch Me!
8. Landscapes

Paweł Janas - akordeon, loopstation

czwartek, 25 października 2018, longplay_2010
Tagi: J jazz

Polecane wpisy