Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Nils LANDGREN: Christmas With My Friends VI /2018/

Christmas Is; Oh No, It's Christmas Again; Who Comes This Night; Wie soll ich din empfangen; Little Drummer Boy / Peace On Earth; Come One, Come All; What Are You Doing New Year's Eve?; The Story Of Christmas; I Have A Dream; Merry Christmas Baby; Christmas Lullaby; When This Night Is Over; I'd Like You For Christmas; Hymn No III; Den signade dag; Hark! The Herald Angels Sing.

Tradycją już jest, iż Święta Bożego Narodzenia spędzamy z przepiękną muzyką wybraną i specjalnie opracowaną na ten okres przez Nilsa Langrena i jego muzycznych przyjaciół. To zarazem pierwsze znaki obwieszczające iż Święta już niedługo. W roku 2018 szósty już z kolei album "Christmas With My Friends" ukazuje się już 26 października. Dwa miesiące to wystarczająco dużo czasu, aby wszyscy zdążyli zaopatrzyć się w tę płytę, a i tak największą sprzedaż świątecznych płyt odnotowuje się dopiero w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie.
Nils Landgren to nie tylko wyjątkowy puzonista i leader wyśmienitej formacji Funk Unit, ale też doskonały wokalista obdarzony jasnym, gardłowym, a jednocześnie łagodnym głosem. Możemy się o tym przekonać również na niniejszej płycie. Jednak jak zwykle artysta pozostawił dużo przestrzeni dla śpiewających Pań, którymi tym razem są: Sharon Dyall, Jeanette Kohn, Jessica Pilnas i grająca również na fortepianie Ida Sand. Skład instrumentalny to: saksofonista Jonas Knutsson, gitarzysta Johan Norberg i jeszcze jedna Pani, kontrabasistka Eva Kruse.
Płyta  przynosi różnorodny wybór międzynarodowych, tradycyjnych i współczesnych kolęd oraz popularnych piosenek o charakterze świątecznym. Posród utrzymanych w specyficznym klimacie nagrań, znajdziemy m.in. tematy Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna, oraz pochodzącą z repertuaru grupy ABBA zaśpiewaną przez Landgrena przy akompaniamencie gitary i chórków Johana Norberga piosenkę "I Have A Dream".
Posród nowych utworów uwagę zwraca otwierająca program "Christmas Is" Evy Kruse i Petera Liljeqvista, śmiało mogąca stawać w szranki z klasykami christmas songs.
Z kolei jedną z najpopularniejszych na świecie amerykańskich piosenek bożonarodzeniowych "Little Drummer Boy" zgrabnie połączono w jeden utwór z tematem "Peace On Earth" Iana Frasera, wykorzystując patent znany z wersji Binga Crosby'ego i Davida Bowie z 1977 roku.
Znakomitym interludium natomiast jest umieszczona pod koniec płyty instrumentalna miniaturka Landgrena i Norberga "Hymn No III".
Nils Landgren i jego przyjaciele, doskonale potrafią odtworzyć magię tkwiącą w świątecznych nutach. Utwory tchną uroczystym nastrojem, jednocześnie plasując się z dala od ogromu kiczowatych produkcji zalewających rynek muzyczny w okresie przedświątecznym.
Artystom udało się scalić bardzo podniosły, chwilami pompatyczny klimat z dużą dawką jazzu, a my po raz kolejny w okresie świątecznym z wielką przyjemnością słuchać będziemy ''Christmas With My Friends'', wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju prezentu muzycznego od Nilsa Landgrena i jego przyjaciół. Przez klika lat tak przyzwyczailiśmy się do tych albumów, iż trudno wyobrazić sobie te najpiękniejsze w roku święta bez płyt z serii ''Christmas With My Friends''.
Premiera 26 października 2018.

Robert Ratajczak 

  dystrybucja:

Nils LANDGREN: Christmas With My Friends VI
CD 2018, ACT 9872-2

program:
  1. Christmas Is
  2. Oh No, It's Christmas Again
  3. Who Comes This Night
  4. Wie soll ich din empfangen
  5. Little Drummer Boy / Peace On Earth
  6. Come One, Come All
  7. What Are You Doing New Year's Eve?
  8. The Story Of Christmas
  9. I Have A Dream
10. Merry Christmas Baby
11. Christmas Lullaby
12. When This Night Is Over
13. I'd Like You For Christmas
14. Hymn No III
15. Den signade dag
16. Hark! The Herald Angels Sing

personel:
Nils Landgren - puzon, wokal
Sharon Dyall, Jeanette Kohn, Jessica Pilnas - wokal
Ida Sand - fortepian, wokal
Jonas Knutsson - saksofony
Johan Norberg - gitary, kantele, chórki
Eva Kruse - kontrabas

 

opisy innych albumów z cyklu "Christmas With My Friends":

  

opisy innych płyt z katalogu ACT: 

wtorek, 23 października 2018, longplay_2010
Tagi: jazz L

Polecane wpisy