Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Mariusz BARSZCZ: Muzyka nam bliska /2018/

Gustav Jenner: Sonata G-dur op. 5; Claude Pascal: Six Pieces Varieés; Jerzy Mądrawski: Epitafium, Metamorfozy; Paweł Korepta: Intermissum; Jacek Rogala: Postcard from Recoletana.

Wielokrotnie nagradzany podczas licznych festiwali kielecki klarnecista i pedagog Mariusz Barszcz, od wielu lat aktywnie udziela się w rozmaitych projektach, pośród których warto wymienić: Świętokrzyski Kwintet Dęty, Kieleckie Trio, kameralną formację Animato, zespół Alla Vienna czy Brillante Duo. W roku 2015 zachwycaliśmy się jego płytą z interpretacjami utworów skomponowanych m.in. przez Stefana Kisielewskiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego ("Polska muzyka klarnetowa XX w."). Tymczasem ukazała się zupełnie nowa płyta w dyskografii artysty: "Muzyka nam bliska", na której Mariusz Barszcz zabiera nas w muzyczną podróż obejmującą kompozycje wybrane z dorobku sześciu kompozytorów.
Jak czytamy w notce promocyjnej płyty: "Klarnet jest instrumentem o niezwykłych możliwościach technicznych i wyrazowych. Obecny jest w składach orkiestr i zespołów, a barwą swą, nieco ciemną, modulowaną, głęboką, przywodzi na pamięć brzmienia romskich i żydowskich kapel, wędrujących z muzyką po europejskim kontynencie. Wyrazistość brzmienia klarnetu zachęcała od dawna wielkich kompozytorów do powierzania mu ważnych ról, do eksperymentowania z jego barwą, możliwościami technicznymi i współbrzmieniem z innymi instrumentami". Znakomity wiruoz klarnetu, jakim jest Mariusz Barszcz, odsłania na swej nowej płycie wszystkie wyżej wymienione atuty instrumentu sięgając przy tym zarówno po klasyczny klarnet, jak oferujący specyficzną barwę klarnet basowy.
Repertuar składający się na program płyty to kompozycje powstałe na przestrzeni 117 lat. Najstarszą z nich jest otwierająca album Sonata G-dur op.5 z roku 1898, niemieckiego kompozytora Gustava Jennera. Uczeń samego Johannesa Brahmsa, związany ze środowiskiem muzycznym Marburga i tamtejszym Uniwersytetem Muzycznym, to twórca dziś nieco zapomniany i rzadko nagrywany. Tymczasem zmarły w wieku 55 lat w 1920 roku Gustav Jenner pozostawił po sobie wiele znakomitych utworów, pośród których warto wymienić choćby: trzy Kwartety smyczkowe, Kwartet fortepianowy, Trio na klarnet, róg i fortepian, trzy Sonaty skrzypcowe, Sonatę wiolonczelową, utwory chóralne i pieśni. Przedstawiona na płycie czteroczęściowa Sonata na klarnet i fortepian, ujmuje formą i klasyczną tonalnością. Mamy przy tym do czynienia z wykonaniem najwyższej próby; Mariuszowi Barszczowi przy fortepianie towarzyszy znakomity pianista, od lat związany z Akademią Muzyczną w Łodzi, Piotr Saciuk.
Także kolejny utwór na płycie pomyślany został jako duet klarnetu z fortepianem. To "Six Pieces Varieés" Claude Pascala - cykl różnych klimatycznie miniatur, które łączy wyjątkowa melodyjność i narracyjna wyrazistość.
Pozostałe utwory na płycie to już dzieła współcześnie żyjących polskich kompozytorów. Tę część płyty otwierają dwie kompozycje cenionego pedagoga i wybitnego akordeonisty Jerzego Mądrawskiego, którego autorskie płyty "Akordeonowe impresje" (2015) oraz "Interferences" (2017) ukazały się również nakładem wytwórni DUX. Pierwszy z utworów to "Epitafium" na skrzypce, klarnet basowy i akordeon z roku 2014. Soliście towarzyszy przy akordeonie kompozytor, a przy skrzypcach w tym jedynym utworze pojawia się od lat współpracująca z prof. Mądrawskim, Małgorzata Skorupa. Powstałe rok później "Metamorfozy" to utwór dedykowany duetowi klarnetu basowego z akordeonem.
Program albumu uzupełniają dwa skomponowane w 2017 roku utwory na klarnet solo: "Intermissum" Pawła Korepty oraz "Postcard from Recoleta" Jacka Rogali.
Płyta ukazała się 3 października 2018.

Robert Ratajczak

 

 

Mariusz BARSZCZ: Muzyka nam bliska
CD 2018, DUX 1342

program:
Gustav Jenner - Sonata G-dur op. 5 na klarnet i fortepian:
  1. Allegro moderato e grazioso
  2. Adagio espressivo – Vivace
  3. Allegretto grazioso
  4. Allegro energico
 
Claude Pascal - Six Pieces Varieés na klarnet i fortepian:
  5. Incantation
  6. Pastorale
  7. Fantoches
  8. Jardin a la française
  9. Eaux dormantes
10. Ronde
 
11. Jerzy Mądrawski - Epitafium na skrzypce, klarnet basowy i akordeon
12. Jerzy Mądrawski - Metamorfozy na klarnet basowy i akordeon
13. Paweł Korepta - Intermissum na klarnet solo
14. Jacek Rogala - Postcard from Recoletana na klarnet solo

wykonawcy:
Mariusz Barszcz - klarnet, klarnet basowy
oraz:
Piotr Saciuk - fortepian
Jerzy Mądrawski - akordeon
Małgorzata Skorupa - skrzypce

opisy innych płyt nagranych z udziałem Mariusza Barszcza:

   

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 17 października 2018, longplay_2010
Tagi: b classic

Polecane wpisy