Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Marcin WĄDOŁOWSKI & Piotr LEMAŃCZYK: Preludes for Guitar and Double Bass /2018/

Preludes I-X.

Wytwórnia DUX od ponad ćwierćwiecza nie ustaje w publikowaniu znakomitych nagrań muzyki klasycznej. Każdego miesiąca ukazuje się kilka nowych tytułów, dokumentujących zarówno wyjątkowo wartościowe dzieła współczesne, jak wybitne interpretacje muzyki wielkich kompozytorów minionych epok. Staram się w tym miejscu sukcesywnie odnotowywać nowe płyty wydawane z charakterystycznym logo wytwórni, każdorazowo gwarantującym najwyższą możliwą jakość, zarówno muzyki jak jakości technicznej nagrań i starannej edycji płyt.
Katalog wytwórni obejmuje również albumy oscylujące wokół jazzu, zarówno w zakresie stylistyki nagrań, jak powiązań muzyków klasycznych z jazzem i odwrotnie. Prawdziwą niespodzianką wydaną ze znaczkiem "DUX Jazz" jest album: "Preludes for Guitar and Double Bass".
Znakomity gitarzysta i kompozytor Marcin Wądołowski, znany z kilku autorskich albumów oraz formacji The Moongang, Quartado i Elec-Tri-City, wraz jednym z najlepszych europejskich kontrabasistów Piotrem Lemańczykiem, przygotował płytę wypełnioną autorskimi Preludiami na gitarę i kontrabas. Obu muzyków razem słyszeliśmy na niedawnym albumie: "Kiedy byłem" formacji Adam Czerwiński MAP Trio. Tym razem Marcin Wądołowski odsłania przed nami swe klasycyzujące oblicze prezentując zestaw 10 krótkich utworów instrumentalnych, które trafić winny zarówno w gusta miłośników jazzu jak kameralnej muzyki klasycznej. Warto wspomnieć, iż towarzyszący gitarzyście Piotr Lemańczyk z konwencją kameralnego duetu zmierzył się już na ubiegłorocznej płycie "Duology" nagranej z akordeonistą Cezarym Paciorkiem. Tym razem charakterystyczne brzmienie jego kontrabasu oprawia partie gitary jednego z najbardziej kreatywnych i wszechstronnych młodych polskich muzyków.
Jako samoistny, zamknięty utwór instrumentalny preludium zaczęło funkcjonować dzięki Fryderykowi Chopinowi, a później m.in. Siergiejowi Rachmaninowowi, Aleksandrowi Skriabinowi i Claude Debussy'emu. Wcześniej natomiast terminem tym oznaczano wstęp do większego dzieła muzycznego. Dziś z formułą samoistnych preludiów mierzy się wielu kompozytorów i instrumentalistów, zaszczepiając weń nie tylko pierwiastek własnej osobowości artystycznej, ale też tworząc rozmaite stylistycznie utwory dedykowane różnym instrumentom.
Na swej piątej już autorskiej płycie Marcin Wądołowski debiutuje w roli kompozytora i gitarzysty umiejscowionego stylistycznie w estetyce muzyki klasycznej. Po pierwsze: artystę grającego na akustycznym, klasycznym instrumencie słyszymy w konwencji wymagającej wyjątkowej techniki i wirtuozerii. Po drugie: przygotowane przez Wądołowskiego kompozycje wypełniające 3 kwadranse płyty, to muzyka zdecydowanie oscylująca wokół klasycznej muzyki gitarowej spod znaku dokonań na tym polu tak słynnych twórców jak choćby Heitor Villa-Lobos, czy Hector Berlioz.
Śmiem twierdzić, iż nowej płycie gitarzysty znanego z formuły muzyki jazzowej i rockowej, stricte jazzowego smaku nadaje nie gitara, lecz towarzyszący jej kontrabas śmiało improwizującego Piotra Lemańczyka. Dostojnym, czystym dźwiękom klasycznej gitary przeciwstawione są agresywne partie kontrabasu, tworząc z nimi rodzaj dialogów, bądź "dopowiadając" gitarowe kwestie.
Kilkakrotnie instrumenty zamieniają się rolami. Wówczas główną linię melodyczną przejmuje Lemańczyk (tak jest m.in. podczas "Prelude V").
Z kolei w trakcie mrocznego w swym przekazie "Prelude VIII" kontrabasista sięga po smyczek, tworząc doprawdy intrygujący klimat.
"Preludes for Guitar and Double Bass" to płyta wyśmienita, doskonale wpisująca się w nurt kameralnej muzyki z pogranicza jazzu i klasyki. To także pierwsza fonograficzna odsłona nieznanego dotąd oblicza Marcina Wądołowskiego, które dla wielu stanowić będzie prawdziwe odkrycie.
Premiera 8 października 2018.

Robert Ratajczak

 

Marcin WĄDOŁOWSKI & Piotr LEMAŃCZYK: Preludes for Guitar and Double Bass
CD 2018, DUX 1530

program:
  1. Prelude I
  2. Prelude II
  3. Prelude III
  4. Prelude IV
  5. Prelude V
  6. Prelude VI
  7. Prelude VII
  8. Prelude VIII
  9. Prelude IX
10. Prelude X

personel:
Marcin Wądołowski - gitara
Piotr Lemańczyk - kontrabas

 

opisy poprzednich płyt Marcina Wądołowskiego:


  
 

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

poniedziałek, 08 października 2018, longplay_2010

Polecane wpisy