Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Ida SAND: My Soul Kitchen /2018/

Take Me To The River; Where The Hell Are You; Crash & Burn; Please Don't Hurt My Baby; I Believe To My Soul; Born On The Bayou; I Have Nothing Left To You; Just Kissed My Baby; Empty Bed Blues; If You Don't Love Me; It's Your Voodoo Working; Spooky.

Nazywana przez krytyków "Białą Królową Soulu XXI wieku" wokalistka i kompozytorka Ida Sand, dysponuje wyjątkowym głosem i od lat wypracowanym sposobem interpretacji. Swój czwarty album (kolejny po wypełnionej utworami z dorobku Neila Younga płycie: "Young At Heart", 2015) zatytułowany "My Soul Kitchen", artystka przygotowała wraz z formacją saksofonisty Magnusa Lindgrena, Stockholm Underground. Na płycie znajdziemy nowe piosenki śpiewającej i grającej na fortepianie Idy Sand, oraz jej własne wersje utworów m.in. Ala Greena, Steviego Wondera, Raya Charlesa i grupy Creedence Clearwater Revival.
O ile trzy poprzednie albumy wokalistki oscylowały wokół jej fascynacji jazzem, folkiem i muzyką pop, "My Soul Kitchen" jest wyrazem jej wielkiej miłości do muzyki soul i estetyki charakterystycznej dla kultowych nagrań wytwórni Motown i Stax Records. Sand zbliża się tu do stylistyki wielkiej nieodżałowanej Arethy Franklin, zaszczepiając w poszczególne utwory pierwiastki funku i r'n'b.
Potrafi "dać czadu" ("Take Me To The River", "Born On The Bayou"), ale umie też prawdziwie wzruszyć podczas nostalgicznych ballad w rodzaju przepięknej autorskiej: "I Have Nothing Left For You" (to prawdziwa perełka na płycie!).
Świetnie wypada "Please Don't Hurt My Baby" Steviego Wondera z rytmicznymi cytatami z duetu kompozytora z Paulem McCartneyem: "What's That You're Doing" z genialnej płyty "Tug Of War" (1982).
Zespół towarzyszący artystce zdaje się być spełnieniem jej marzeń i muzycznych oczekiwań. Formacja Stockholm Underground prowadzona przez uznanego kilka lat temu w Szwecji jazzowym muzykiem numer 1, Magnusa Lindgrena, doskonale sprawdza się w tej konwencji. Jeśli dodamy do tego duet w jednym z utworów (kolejnej autorskiej perełce Idy Sand: "If You Don't Love Me"), z jedynym w swoim rodzaju Nilsem Landgrenem (notabene: producentem całej płyty), udział w nagraniach znakomitego gitarzysty Oli Gustafssona, oraz fakt iż album nagrany został w kultowym sztokholmskim Atlants Studio, w którym na przestrzeni 60 lat nagrywali bodaj najwięksi artyści skandynawskiej sceny muzycznej (ale też sam Coleman Hawkins, czy Elvis Costello i Randy Crawford, a nawet ABBA), otrzymamy album będący znakomitą wizytówką artystki. Płytę, która odzwierciedla jej pasję i muzyczne fascynacje i zdaje się być najbliższą jej wymarzonemu ideałowi, jak żadne z wcześniejszych jej dokonań.
Premiera 26 października 2018.

Robert Ratajcza

  dystrybucja:

 

Ida SAND: My Soul Kitchen
CD 2018, ACT 9736-2

program:
  1. Take Me To The River
  2. Where The Hell Are You
  3. Crash & Burn
  4. Please Don't Hurt My Baby
  5. I Believe To My Soul
  6. Born On The Bayou
  7. I Have Nothing Left To You
  8. Just Kissed My Baby
  9. Empty Bed Blues
10. If You Don't Love Me
11. It's Your Voodoo Working
12. Spooky

personel:
Ida Sand - wokal, fortepian, wurlitzer
Magnus Lindgren - saksofony, flety, klarnet
Henrik Janson - gitara
Jesper Nordenstrom - organy Hammonda, syntezator, clavinet, Fender Rhodes
Lars DK Danielsson - gitara basowa
Per Lindvall - perkusja, instr. perkusyjne
oraz:
Nils Landgren - puzon, wokal
Ola Gustafsson - gitary
Paris Renita, Andre de Lang, Andreas Dahlback - chórki

 

opis poprzedniej płyty Idy Sand:

 

opisy innych płyt z katalogu ACT: 

 

czwartek, 25 października 2018, longplay_2010
Tagi: s jazz

Polecane wpisy