Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Ida SAND: My Soul Kitchen /2018/

Take Me To The River; Where The Hell Are You; Crash & Burn; Please Don't Hurt My Baby; I Believe To My Soul; Born On The Bayou; I Have Nothing Left To You; Just Kissed My Baby; Empty Bed Blues; If You Don't Love Me; It's Your Voodoo Working; Spooky.

Nazywana przez krytyków "Białą Królową Soulu XXI wieku" wokalistka i kompozytorka Ida Sand, dysponuje wyjątkowym głosem i od lat wypracowanym sposobem interpretacji. Swój czwarty album (kolejny po wypełnionej utworami z dorobku Neila Younga płycie: "Young At Heart", 2015) zatytułowany "My Soul Kitchen", artystka przygotowała wraz z formacją saksofonisty Magnusa Lindgrena, Stockholm Underground. Na płycie znajdziemy nowe piosenki śpiewającej i grającej na fortepianie Idy Sand, oraz jej własne wersje utworów m.in. Ala Greena, Steviego Wondera, Raya Charlesa i grupy Creedence Clearwater Revival.
O ile trzy poprzednie albumy wokalistki oscylowały wokół jej fascynacji jazzem, folkiem i muzyką pop, "My Soul Kitchen" jest wyrazem jej wielkiej miłości do muzyki soul i estetyki charakterystycznej dla kultowych nagrań wytwórni Motown i Stax Records. Sand zbliża się tu do stylistyki wielkiej nieodżałowanej Arethy Franklin, zaszczepiając w poszczególne utwory pierwiastki funku i r'n'b.
Potrafi "dać czadu" ("Take Me To The River", "Born On The Bayou"), ale umie też prawdziwie wzruszyć podczas nostalgicznych ballad w rodzaju przepięknej autorskiej: "I Have Nothing Left For You" (to prawdziwa perełka na płycie!).
Świetnie wypada "Please Don't Hurt My Baby" Steviego Wondera z rytmicznymi cytatami z duetu kompozytora z Paulem McCartneyem: "What's That You're Doing" z genialnej płyty "Tug Of War" (1982).
Zespół towarzyszący artystce zdaje się być spełnieniem jej marzeń i muzycznych oczekiwań. Formacja Stockholm Underground prowadzona przez uznanego kilka lat temu w Szwecji jazzowym muzykiem numer 1, Magnusa Lindgrena, doskonale sprawdza się w tej konwencji. Jeśli dodamy do tego duet w jednym z utworów (kolejnej autorskiej perełce Idy Sand: "If You Don't Love Me"), z jedynym w swoim rodzaju Nilsem Landgrenem (notabene: producentem całej płyty), udział w nagraniach znakomitego gitarzysty Oli Gustafssona, oraz fakt iż album nagrany został w kultowym sztokholmskim Atlants Studio, w którym na przestrzeni 60 lat nagrywali bodaj najwięksi artyści skandynawskiej sceny muzycznej (ale też sam Coleman Hawkins, czy Elvis Costello i Randy Crawford, a nawet ABBA), otrzymamy album będący znakomitą wizytówką artystki. Płytę, która odzwierciedla jej pasję i muzyczne fascynacje i zdaje się być najbliższą jej wymarzonemu ideałowi, jak żadne z wcześniejszych jej dokonań.
Premiera 26 października 2018.

Robert Ratajcza

  dystrybucja:

 

Ida SAND: My Soul Kitchen
CD 2018, ACT 9736-2

program:
  1. Take Me To The River
  2. Where The Hell Are You
  3. Crash & Burn
  4. Please Don't Hurt My Baby
  5. I Believe To My Soul
  6. Born On The Bayou
  7. I Have Nothing Left To You
  8. Just Kissed My Baby
  9. Empty Bed Blues
10. If You Don't Love Me
11. It's Your Voodoo Working
12. Spooky

personel:
Ida Sand - wokal, fortepian, wurlitzer
Magnus Lindgren - saksofony, flety, klarnet
Henrik Janson - gitara
Jesper Nordenstrom - organy Hammonda, syntezator, clavinet, Fender Rhodes
Lars DK Danielsson - gitara basowa
Per Lindvall - perkusja, instr. perkusyjne
oraz:
Nils Landgren - puzon, wokal
Ola Gustafsson - gitary
Paris Renita, Andre de Lang, Andreas Dahlback - chórki

 

opis poprzedniej płyty Idy Sand:

 

opisy innych płyt z katalogu ACT: 

 

czwartek, 25 października 2018, longplay_2010
Tagi: s jazz

Polecane wpisy