Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Christian McBRIDE's New Jawn /2018/

Walkin' Funny; Ke-Kelli Sketch; Ballad Of Ernie Washington; The Middle Man; Pier One Import; Kush; Seek The Source; John Day; Sightseeing.

Amerykański kontrabasista Christian McBride zanim zabłysnął na jazzowym firmamencie jako samoistna gwiazda największego kalibru, współpracował m.in. z takimi jazzmanami jak: Joe Henderson, Freddie Hubbard, Herbie Hancock, Pat Metheny czy Chick Corea, a także z Dianą Krall, Stingiem (słyszymy go m.in. na płycie ''Sacret Love'', 2003) i Jamesem Brownem. W swej biografii ma także polski akcent; w 2008 roku wziął udział w nagraniu płyty Anny Marii Jopek: ''ID''.
Od roku 2009 McBride swoje kolejne płyty publikuje pod banderą prestiżowej wytwórni Mack Avenue. Kilkukrotny zdobywca nagrody Grammy wydaje się być bardzo zadowolony z tej współpracy nagrywając średnio dwa albumy rocznie. Ogromna kreatywność muzyka i podejmowanie się rozmaitych wyzwań na polu muzyki jazzowej, w połączeniu z dużą swobodą jaką dał artyście kontrakt z Mack Avenue, sprawiają iż dla miłośników jazzu nie mających możliwości śledzenia jego poczynań na bieżąco podczas licznych koncertów za Oceanem, każdy kolejny album może okazać się sporym zaskoczeniem. Takim właśnie jest "Christian McBride's New Jawn", który ukazał się po genialnych kameralnych płytach nagranych w konwencji fortepianowego trio i albumach własnej orkiestry jazzowej Christian McBride Big Band. Wybitny kontrabasista i band leader tym razem proponuje program zrealizowany w znakomitym, gwiazdorskim kwartecie. Wraz z liderem w nagraniach udział wzięli: trębacz Josh Evans, saksofonista i klarnecista Marcus Strickland, oraz perkusista Nasheet Waits. Każdy z muzyków ma na koncie zarówno wiele własnych projektów, jak współpracę z takimi gigantami jak: Cedar Walton, Oliver Lake, Billy Harper, Benny Golson czy Miroslav Vitous.
Genezy powstania tego nowojorskiego kwartetu, doszukać się można już w roku 2015, kiedy to podczas dwutygodniowej rezydencji McBride'a w kultowym Village Vanguard, z muzykiem występowali rozmaici instrumentaliści wywodzący się ze śmietanki nowojorskiego jazzu, a wśród nich właśnie Evans, Strickland i Waits. Codzienne koncerty i swobodny, niczym nie skrępowany klubowy klimat sprowokował muzyków do odważnych kreacji i osiągnięcia ogromnego porozumienia.
Program albumu tworzą kompozycje wszystkich muzyków, oraz zamykający płytę utwór Wayne'a Shortera: "Sightseeing", od którego ponoć w pewien grudniowy wieczór w Village Vanguard wszystko się zaczęło.
Na płycie znajdziemy zarówno pastisz nowoorleańskiego jazzu (otwierający program zawirowany rytmicznie: "Walkin' Funny"), nasycone estetyką free jazzu "Ke-Kelli Sketch", jak i piękną ilustracyjną "Ballad Of Ernie Washington" (E.W. to jeden z pseudonimów Theloniousa Monka) z ujmującymi partiami wzajemnie się uzupełniających saksofonu Stricklanda i trąbki Evansa.
Uwagę zwraca też pełen gracji, niemal elegijny temat "Kush" z piękną partią klarnetu basowego i solówką kontrabasu graną przez lidera smyczkiem.
Od niemal awangardowych, rozimprowizowanych utworów, poprzez bluesa, a na wyrafinowanych balladach zakończywszy, kwartet McBride'a oferuje muzykę powstałą dzięki niebywałej intuicji i wzajemnym porozumieniu.
Genialne solówki saksofonu i trąbki, oraz żywiołowa, pełna energii praca Nasheeta Waitsa przy perkusji, mimo wszystko nie są w stanie oderwać uwagi od znajdującego się zawsze w centrum, kontrabasu lidera. Radości słuchania nie zmąci nawet koszmarna okładka albumu. This is McBride!
Premiera 26 października 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Christian McBRIDE's New Jawn
CD 2018, Mack Avenue MAC 1133

program:
1. Walkin' Funny
2. Ke-Kelli Sketch
3. Ballad Of Ernie Washington
4. The Middle Man
5. Pier One Import
6. Kush
7. Seek The Source
8. John Day
9. Sightseeing

personel:
Josh Evans -trąbka
Marcus Strickland - saksofon, klarnet
Christian McBride - kontrabas
Nasheet Waits - perkusja

 

opisy poprzednich albumów Christiana McBride'a:

   

opisy innych płyt z wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

wtorek, 23 października 2018, longplay_2010
Tagi: jazz M

Polecane wpisy