Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Aldona Nawrocka - AVE /2018/

Agnus Dei; Ave Maria; Asperges me, Domine; Christe, audi nos; Dominus regnavit; Missa pro Maria.

W 2017 roku Wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod szyldem: Chopin University Press, rozpoczęło wydawanie niezależnych płyt CD i DVD. Działalność skoncentrowana jest na rejestrowaniu i upowszechnianiu najbardziej wartościowych zjawisk i obszarów poszukiwań artystycznych, nietuzinkowych interpretacji wykonawczych oraz prezentacji cennych zabytków muzycznych – w tym archiwalnych, nieobecnych dotąd na rynku fonograficznym nagrań. Priorytetowo traktowane są propozycje eksponujące rodzimą twórczość – zarówno nowo powstającą, jak i zapomnianą. Pozycje fonograficzne jakie dotychczas ukazały się z logo Chopin University Press to płyty wyjątkowo interesujące.
Pośród wydanych jesienią 2018 roku płyt, szczególną uwagę zwraca stylowo wydany album "AVE" zawierający utwory chóralne o tematyce sakralnej autorstwa Aldony Nawrockiej.
Warszawska kompozytorka, pianistka, improwizatorka i pedagog, ma w dorobku zarówno utwory fortepianowe, orkiestrowe i chóralne, jak kompozycje elektroakustyczne, a nawet piosenki i utwory instrumentalne skierowane do najmłodszych odbiorców. Szerokie spektrum twórczości artystki obejmuje też współpracę z teatrem i muzykę tworzoną do spektakli tanecznych i baletowych.
Utwory Aldony Nawrockiej prezentowane są podczas wielu prestiżowych festiwali nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Szwajcarii (Gard du Nord, Mozart Tage), Hiszpanii (Forum Muzyki Polskiej w Sewilli), Francji, Finlandii i na Litwie, przez tak znakomite składy jak Chór Camerata Silesia, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis czy Chór Wileński Jauna Musica.
"AVE" to pierwsza monograficzna płyta Aldony Nawrockiej. Album ukazuje jeden z najważniejszych nurtów twórczości kompozytorki, jakim są odzwierciedlające indywidualne podejście artystki do sfery duchowości, sakralne utwory chóralne inspirowane liturgią rzymskokatolicką. Część z zamieszczonych na "AVE", tworzonych na przestrzeni ponad 15 lat utworów, nagrodzonych zostało podczas krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich.
Materiał nagrany został przez jeden z wiodących krajowych zespołów wokalnych specjalizujących się w muzyce współczesnej, Polski Chór Kameralny pod dyr. Jana Łukaszewskiego. Powierzenie tak specyficznego materiału, temu a nie innemu chórowi okazało się idealnym rozwiązaniem. Słuchamy bowiem muzyki o bardzo silnym emocjonalnym i duchowym przekazie w interpretacji zespołu, dla którego formuła ta zdaje się być idealnie dopasowaną do jego predyspozycji.
Sześć zebranych na płycie "AVE" utworów, nie tylko głęboko porusza sferę wiary, ale też doskonale sprawdza się jako muzyka medytacyjna, skłaniająca do filozoficznych refleksji i przemyśleń. Głęboki mistycyzm zaklęty w muzyce Nawrockiej sprzyja bezgranicznemu zasłuchaniu, kreując błogi odrealniony klimat.
Pojawiające się na przemian męskie i żeńskie głosy tworzą raz formę dialogu, innym razem perfekcyjnie się równoważą. Naturalny pogłos wynikający z faktu, iż nagrań dokonano we wnętrzu świątyni (Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku), tworzy na płycie rodzaj dodatkowego głosu, bądź ważnego instrumentu nadającego utworom patosu i doniosłości.
Ogromne wrażenie robi szept przechodzący w dramatyczną melodeklamację, a następnie krzyk w czwartej pieśni programu: "Christe, audi nos".
Nawrocka stosuje rozmaite rozwiązania, odsłaniając niezwykłą moc zaklętą w ludzkim głosie jako przekaźniku uczuć, emocji i uniesień.
Centralnym punktem albumu jest kompozycja "Missa pro Maria", będąca rodzajem czteroczęściowej mszy. Powstała w 2015 roku kompozycja to w dotychczasowym dorobku warszawskiej artystki, jeden ze sztandarowych utworów o tematyce maryjnej, który doczekał się wielu wykonań koncertowych (m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w 2015 roku).
Monograficzny album Aldony Nawrockiej "AVE" to blisko 40 minut muzyki dla jednych: prowokującej religijne uniesienia, dla innych: kreującej prawdziwie mistyczny nastrój.
Premiera 26 października 2018 roku. Album objęty patronatem przez LongPlay.blox.pl.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

   

Aldona Nawrocka - AVE
CD 2018, Chopin University Press UMFC CD 108

program:
1. Agnus Dei
2. Ave Maria
3. Asperges me, Domine
4. Christe, audi nos
5. Dominus regnavit
Missa pro Maria:
6. Kyrie
7. Gloria
8. Alleluia
9. Sanctus & Benedictus

wykonawcy:
Polski Chór Kameralny
dyrygent: Jan Łukaszewski

 

opis innych płyt wydanych przez Chopin University Press:

    

środa, 17 października 2018, longplay_2010
Tagi: classic n

Polecane wpisy