Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

YELLOWJACKETS: Raising Our Voice /2018/

Man Facing North; Mutuality; Everyone Else Is Taken; Ecuador; Strange Time; Emerge; Timeline; Quiet; Divert; Brotherly; Swing With It; In Search Of; Solitude.

Amerykańska formacja Yellowjackets, to zespół od początku lat 80-tych zaliczany do grona najciekawszych zjawisk światowego jazzu. Początkowo muzyka kwartetu skupiała się na stylistyce r'n'b i formule fusion, jednak w latach 90-tych po wstąpieniu w szeregi Yellowjackets saksofonisty i klarnecisty Boba Mintzera styl zespołu począł ewoluować w stronę środkowego nurtu muzyki jazzowej. Na przestrzeni lat dochodziło do wielu roszad personalnych, w wyniku czego przez skład formacji przewinęli się tak doskonali muzycy jak choćby basiści Jimmy Haslip oraz Felix Pastorius (syn słynnego Jaco) i perkusiści w osobach Petera Erskine'a i Terri Lyne Carrington. Od 1990 roku podstawowy trzon składu stanowią pianista Russell Ferrante (grający w zespole od początku jego istnienia) oraz wspomniany wcześniej Bob Mintzer. Po znakomitej płycie: "Cohearence" (2016), kolejnym albumem (już czwartym nagranym pod banderą wytwórni Mack Avenue) w dyskografii zespołu jest: "Raising Our Voice", na którym w siedmiu z dwunastu nagrań, muzykom towarzyszy brazylijska wokalistka Luciana Souza. Artystkę znać możemy z płyt m.in. Herbiego Hancocka (głośny album "River", 2017), Bobby'ego McFerrina, Gregoire Maret, Freda Herscha czy Johna Pattitucci.  
W ciągu 4 dekad działalności, 26 albumach, zdobyciu kilku Grammy Award, muzyka Yellowjackets wciąż ewoluuje tworząc unikalne jazzowe brzmienia i rozmaite fuzje.
Udział w nagraniu płyty wokalistki, odsłania nieznany dotąd potencjał zespołu. Nie bez powodu poza nowymi kompozycjami, artyści sięgnęli po trzy starsze utwory. Po raz pierwszy też, muzycy Yellowjackets weszli do studia bez wcześniejszego "ogrania" materiału podczas koncertu. Takie podejście do nowej muzyki zdaniem artystów, zapewniło sesji nagraniowej wyjątkową chemię panującą w studio i świeżość pozbawioną koncertowej rutyny. O ile Russel Ferrante miał okazję już wcześniej pracować z Lucianą Souzą, dla pozostałych członków grupy jej głos okazał się w hollywoodzkim Sphere Studio prawdziwym odkryciem.
"Drugie życie" otrzymał m.in. wyśmienity temat: "Timeline" pierwotnie zarejestrowany przez grupę w 2011 roku, z wokalizą Luciany Souzy nabierając jeszcze wyraźniej zarysowanego brazylijskiego klimatu. Pozostałe dwa to, pochodzące jeszcze z 1993 roku: otwierający cały album: "Man Facing North", oraz kończący płytę "Solitude", do którego Luciana Souza dopisała własny tekst. Wokalistka jest też autorką piosenki do muzyki Russella Ferrante, śpiewanej w języku portugalskim, stylowej ballady "Quiet" zwieńczonej świetną solówką saksofonu Boba Mintzera.
W roli kompozytora w szeregach Yellowjackets debiutuje Dane Alderson, basista który w 2015 roku zastąpił w zespole Felixa Pastoriusa. Jego dziełem są dwie miniaturowe impresje: "Emerge" i "Divert", oraz kompozycja "Brotherly".
Yellowjackets to zespół wciąż będący na jazzowym topie, a "Raising Our Voice" to płyta umacniająca markę grupy jako formacji nie odcinającej kuponów z dotychczasowego przebogatego dorobku, ale nieustannie brnącej naprzód i przecierającej nie eksponowane wcześniej szlaki.
Premiera 14 września 2018.

Robert Ratajczak

 

YELLOWJACKETS: Raising Our Voice
CD 2018, Mack Avenue MAC1137

program:
  1. Man Facing North
  2. Mutuality
  3. Everyone Else Is Taken
  4. Ecuador
  5. Strange Time
  6. Emerge
  7. Timeline
  8. Quiet
  9. Divert
10. Brotherly
11. Swing With It
12. In Search Of
13. Solitude

personel:
Bob Mintzer - saksofony, EWI
Russel Ferrante - fortepian, instr. klawiszowe
Dane Alderson - gitara basowa
William Kennedy - perkusja
oraz:
Luciana Souza - wokal

opisy innych płyt Yellowjackets:

   

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

piątek, 14 września 2018, longplay_2010
Tagi: jazz Y

Polecane wpisy