Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Vince BELL: Ojo

A Little Poetry; Bads and the Better; Where the Wind Sleeps; The Snake; Oh, Yeah; If You Walk Away; I Don't Wanna Hear It; Gypsy; Give Chance a Chance; Ojo; Nothing At All.

Nowy album pochodzącego z Teksasu wokalisty, gitarzysty i kompozytora Vince'a Bella: "Ojo", przynosi 11 premierowych utworów 66-letniego muzyka. Artysta zaistniał na muzycznej scenie jako singer-songwriter już na początku lat 70-tych, jednak jego kariera załamała się w 1982 roku na skutek bardzo poważnych obrażeń jakie odniósł w wypadku drogowym. Bell przez 6 lat przechodził trudną rehabilitację, która po 10 latach od wypadku umożliwiła mu również ponowne sięgnięcie po gitarę i komponowanie piosenek. "Ojo" jest piątym albumem firmowanym przez Vince'a Bella własnym nazwiskiem i stanowi zbiór utworów powstałych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.
W nagraniach Bellowi towarzyszą wyborni muzycy, tacy jak m.in. gitarzysta flamenco Pedro Cortes, flecista Robert Dick, grający na skrzypcach Dave Soldier (także współproducent albumu, znany z własnych projektów: "The Eight Hour Of Amduat", 2016 i "The Brainwave Music Project", 2017), czy znakomity klarnecista i pianista Renaud-Gabriel Pion, znany w Polsce z wydanych przez wytwórnię DUX albumów: "Qalandar" (2014) i "New York Sketches" (2016). Inną ciekawą postacią, która pojawia się na płycie w dwóch utworach ("The Snake" i "Ojo") jest związany ze środowiskiem free jazzowym flecista Robert Dick, którego pamiętamy m.in. z współpracy z J.D.Parranem, czy albumów: "Flutes & Voices" (2010) i "The Galilean Moons" (2015). 
"Ojo" to płyta bardzo specyficzna, o szczególnym klimacie. W większości utworów Vince Bell recytuje, bądź melorecytuje swe autorskie teksty dotyczące rozmaitych tematów zaprzątających jego artystyczną duszę. Przeciwwagą dla zmęczonego, zachrypniętego głosu artysty jest oprawa instrumentalna poetyckich tekstów, pełna interesujących aranżacji i obfitująca w solowe partie poszczególnych instrumentów.
Tak naprawdę typowe piosenki na płycie są tylko dwie: świetna folkowa "If You Walk Away" z dominującymi partiami skrzypiec (David Mansfield i Dave Soldier) i bardzo sympatyczna, choć niosąca w sobie ważne przesłanie: "Give Chance a Chance".
Uwagę zwraca nasączone bluesem: "I Don't Wanna Hear It" z świetną partią gitary dobro Davida Mansfielda i wokalizami dysponującej dużymi możliwościami Laury Cantrell, która znakomicie sprawdza się w roli "drugiego głosu" na całej płycie.
Tym czemu również warto poświęcić szczególną uwagę na płycie, są porywające partie gitary flamenco Pedro Cortesa, w dużej mierze decydujące o przekazie wielu utworów. Szczególnie dostrzeżemy to w trakcie dedykowanej zmarłemu w 1997 roku amerykańskiemu poecie i pieśniarzowi Townesowi Van Zandtowi: "Gypsy".
"Ojo" to pozycja dla odbiorcy otwartego na nietuzinkowe formy artystycznej wypowiedzi. Intrygująca stylistyka, głębokie teksty i świetna oprawa instrumentalna.
Album ukazał się 3 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

 

 

Vince BELL: Ojo
CD, Mulatta Records MUL039

program:
  1. A Little Poetry
  2. Bads and the Better
  3. Where the Wind Sleeps
  4. The Snake
  5. Oh, Yeah
  6. If You Walk Away
  7. I Don't Wanna Hear It
  8. Gypsy
  9. Give Chance a Chance
10. Ojo
11. Nothing At All

personel:
Vince Bell - głos, gitara
Pedro Cortes - gitara, handclaps
Rob Schwimmer - continuum, fortepian
Ratzo B.Harris - bass
oraz:
Laura Cantrell - głos
Robert Dick - flety
Renaud-Gabriel Pion - klarnet, fortepian
David Mansfield - banjo
David Mansfield - skrzypce, dobro
Dave Soldier - skrzypce, handclaps
Satoshi Takeishi - perkusja
Valerie Dee Naranjo - instr. perkusyjne
Patrick Derivaz - shaker

niedziela, 09 września 2018, longplay_2010
Tagi: Pop b

Polecane wpisy