Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

JULIAN HAUGLAND

Julian Haugland
PREMIERA 23 LISTOPADA 2018

Era Jazzu. Gramy już 20 lat!!!
(premiera 24 listopada 2018)

Poznań Jazz - Young & Power
(premiera 24 listopada 2018)

Carlo COSTA
Oblio

Roberto ALAGNA - Aleksandra KURZAK
Puccini In Love
(2018)

WALFAD
Colloids

Blog > Komentarze do wpisu

Raul MIDÓN: If You Really Want /2018/

Ride On A Rainbow; God's Dream; If You Really Want; All Love Is Blind; Sunshine (I Can Fly); Ocean Dreamer; Pick Somebody Up; Everyone Deserves A Second Chance; Sittin' In The Middle; Suddenly.

Multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor Raul Midón to pochodzący z Nowego Meksyku artysta mający za sobą współpracę z tak z takimi tuzami jak: Stevie Wonder, Herbie Hancock czy Bill Withers, oraz wieloletnią pracę jako sideman takich gwiazd pop jak m.in.: Shakira i Enrique Iglesias. Od końca lat 90-tych, ten od wczesnego dzieciństwa niewidomy muzyk, działa też jako samodzielny solista publikując firmowane własnym nazwiskiem albumy. W nagraniu jego bestsellerowej płyty "Don't Hesitate" (2014), brała udział prawdziwa plejada jazzowych gwiazd z Lizz Wright, Dianne Reeves, Richardem Boną i Marcusem Millerem na czele, a na ubiegłorocznej płycie "Bad Ass And Blind" Midónowi towarzyszli m.in. znakomity trębacz, laureat Grammy Nicholas Payton i znany z płyt Diany Krall i Ambrose Akinmusire'a, pianista Gerald Clayton. Swój nowy album: "If You Really Want" wypełniony 10 premierowymi utworami, tym razem artysta zrealizował wraz z wieloosobowym, obejmującym ponad 50 muzyków, składem Metropole Orkest prowadzonym przez legendarnego Vince'a Mendozę.
Oprawienie pełnych uduchowienia piosenek Raula Midóna partiami znakomitej orkiestry Vince'a Mendozy, zaowocowało znakomitym albumem. W dzisiejszych skomputeryzowanych czasach coraz mniej powstaje takich płyt jak stworzona z niebywałym rozmachem "If You Really Want". Zaangażowanie tak potężnego instrumentarium zdecydowanie się opłaciło. Aranżacje utworów powierzono nie tylko prowadzącemu orkiestrę Vince'wi Mendozie, ale też pięciu innym znakomitym mistrzom orkiestracji.
Pośród melodyjnych piosenek wypełniających album, znajdziemy też prawdziwe perły. Jedną z nich jest przepiękna ballada "God's Dream", zawierająca w sobie wszystko to co winien zawierać klasyczny standard amerykańskiej piosenki: ujmującą wyjątkowym wdziękiem, przyswajalną melodykę, znakomitą dramaturgię i zachwycającą aranżację.
Równie porusza utrzymana w rytmie leniwej bossa novy "All Love Is Blind", a bajeczne "Ocean Dreamer" jest w stanie wzruszyć najbardziej opornego na duchowe uniesienia odbiorcę.
Z kolei "Sunshine (I Can Fly)" to dynamiczna samba mieniąca się ogromem świetnych partii dętych i znakomitych perkusjonaliów gościnnie biorącego udział w sześciu nagraniach portorykańskiego muzyka Efraina Toro (znanego m.in. z współpracy ze Stanem Getzem, Georgem Bensonem i grupą Chicago).
Na "If You Really Want" nie brak też potencjalnych przebojów, w starym dobrym stylu. Warto zwrócić tu uwagę na piosenkę tytułową, funkujące "Pick Somebody Up",  jeszcze jedną przecudną stylową balladę: "Everyone Deserves A Second Chance" ozdobioną na koniec świetnymi dialogami gitary Midóna z saksofonem tenorowym, czy utrzymaną w rytmie samby "Sittin' In The Middle".
Nowa płyta 52-letniego dziś Raula Midóna to najbardziej spektakularny album w całej jego karierze. Artysta wspiął się na wyżyny dostępne wyłącznie dla  najwybitniejszych muzyków świata.
Nie wiem czy płyta znajduje się w krajowej dystrybucji, ale w dzisiejszych czasach dotarcie do wydanej za Oceanem płyty nie powinno być szczególnie kłopotliwe. Zapewniam że naprawdę warto. To znakomity album!
Premiera 14 września 2018.

Robert Ratajczak

 

Raul MIDÓN: If You Really Want
CD 2018, Mack Avenue - Artistry ART7060

program:
  1. Ride On A Rainbow
  2. God's Dream
  3. If You Really Want
  4. All Love Is Blind
  5. Sunshine (I Can Fly)
  6. Ocean Dreamer
  7. Pick Somebody Up
  8. Everyone Deserves A Second Chance
  9. Sittin' In The Middle
10. Suddenly

wykonawcy:
Raul Midón - wokal, gitara
Metropole Orkest (dyrygent: Vince Mendoza)
gościnnie:
Efrain Toro - instr. perkusyjne

 

opisy innych płyt Raula Midóna:

  

opisy innych płyt z katalogu Mack Avenue: piątek, 14 września 2018, longplay_2010
Tagi: Pop M

Polecane wpisy