Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Radosław Sobczak: Paderewski Piano Works /2018/

Menuet G-dur Op.14 nr 1; Nokturn B-dur Op.16 nr 4; Toccata "Na pustyni" Op.15; Melodia Ges-dur Op.16 nr 2; Sonata Es-moll Op.21.

Niezwykle uzdolniony, urodzony w 1981 roku pianista, laureat II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego "Halina Czerny-Stefańska in memoriam" w Poznaniu Radosław Sobczak, oklaskiwany był już m.in.  Niemczech, Francji, Czechach, Włoszech, Rosji, Szwajcarii, ale też w USA i Australii, Izraelu, Palestynie, Arabii Saudyjskiej, Korei i Chinach, wszędzie propagując twórczość wybitnych polskich kompozytorów.
W sierpniu 2018 roku nakładem wytwórni DUX jednocześnie ukazały się dwie płyty pianisty. Jedną z nich jest album wypełniony recitalem złożonym z fortepianowych dzieł Ignacego Jana Paderewskiego.
Ignacy Jan Paderewski to postać mogąca kojarzyć się zarówno z polityką jak muzyką, a więc setna rocznica odzyskania niepodległości, to również znakomita okazja do sięgnięcia po muzykę kompozytora i światowej sławy pianisty, który poprzez swój patriotyzm zwracał uwagę na znaczenie niepodległej Polski w Europie. Na płycie: "Paderewski Piano Works" znajdziemy m.in. inspirowany twórczością Mozarta słynny Menuet op.14 nr 1 pochodzący z młodzieńczego okresu twórczości kompozytora, oraz powstałą 20 lat później (w roku 1906) arcytrudną technicznie, monumentalną, trzyczęściową Sonatę fortepianową es-moll op. 21.
Radosław Sobczak podchodzi do utworów Paderewskiego z niespotykaną u innych pianistów naturalnością. Każdym dźwiękiem trafia w samo sedno ignorując rozmaite pułapki tkwiące w zawiłościach poszczególnych kompozycji. Szczególnie dostrzeżemy to w wypełniającej 32 minuty albumu wspomnianej wcześniej Sonacie Es-moll op.21. Doprawdy niewielu pianistów potrafi zmierzyć się z tym utworem w tak pewnym i zdecydowanym stylu. Jednocześnie Sobczak nie pozbawił Sonaty tkwiącego w niej ładunku emocjonalnego i dramaturgii obejmującej zarówno fragmenty pełne uniesień, jak motywy nasączone melancholią.  
Znakomicie dobrany został, złożony z kompozycji powstałych na przestrzeni 21 lat repertuar płyty, doskonale ukazując twórczy temperament Ignacego Jana Paderewskiego w ramach muzyki skomponowanej na fortepian.
Płyta ukazała się 30 sierpnia 2018 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Radosław Sobczak: Paderewski Piano Works
CD 2018, DUX 1503

program:
1. Menuet G-dur Op.14 nr 1
2. Nokturn B-dur Op.16 nr 4
3. Toccata "Na pustyni" Op.15
4. Melodia Ges-dur Op.16 nr 2
Sonata Es-moll Op.21:
5.   I Allegro con fuoco
6.  II Andante ma non troppo
7. III Allegro vivace

Radosław Sobczak - fortepian 

opis innej płyty z muzyką Ignacego Jana Paderewskiego:

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej

czwartek, 20 września 2018, longplay_2010
Tagi: p s classic

Polecane wpisy