Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Radosław Sobczak: Karol Szymanowski Piano Music /2018/

9 Preludiów op.1; II Sonata A-dur op. 21; Mazurki op. 50 (nr 14 i 15); Etiuda b-moll op. 4 nr 3.

Niezwykle uzdolniony, urodzony w 1981 roku pianista, laureat II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego "Halina Czerny-Stefańska in memoriam" w Poznaniu Radosław Sobczak, oklaskiwany był już m.in.  Niemczech, Francji, Czechach, Włoszech, Rosji, Szwajcarii, ale też w USA i Australii, Izraelu, Palestynie, Arabii Saudyjskiej, Korei i Chinach, wszędzie propagując twórczość wybitnych polskich kompozytorów.
W sierpniu 2018 roku nakładem wytwórni DUX jednocześnie ukazały się dwie płyty pianisty. Jedną z nich jest album wypełniony recitalem złożonym z utworów fortepianowych Karola Szymanowskiego.
Uznawane za wyjątkowo trudne technicznie utwory pełne są zawiłych partii i charakteryzują się zmiennością tempa i niespójną dynamiką. W programie płyty "Karol Szymanowski Piano Music" znajdziemy zachwycające wykonania: 9 Preludiów op.1, II Sonatę A-dur op.22, dwa Mazurki op.50 (nr 14 i 15), oraz Etiudę b-moll op.4 nr 3.
Utwory ułożone zostały chronologicznie, dzięki czemu słuchając płyty śledzimy przemiany zachodzące w stylistyce twórczości Szymanowskiego. Program otwiera cykl 9 Preludiów op.1 pochodzący z młodzieńczego okresu twórczości kompozytora. Preludia te w zakresie ornamentyki i faktur, zdradzają fascynację zaledwie 18-letniego wówczas Szymanowskiego twórczością Chopina. Z kolei II Sonata A-dur op.21 to już dzieło dojrzałego twórcy, o wyraźnie sprecyzowanym stylu.
Płytę wieńczą trzy miniatury: pochodzące z 4 zeszytu mazurków Szymanowskiego Mazurki nr 14 i 15, eksponujące wyraźnie zarysowaną melodykę bazującą na estetyce prostych tematów ludowych, oraz Etiuda b-moll op.4 nr 3, będąca rodzajem ukłonu w stronę miniatur fortepianowych Aleksandra Skriabina.
Utwory fortepianowe powszechnie uznawanego za najwybitniejszego obok Fryderyka Chopina polskiego kompozytora, owego czasu poruszyły tak znakomitych pianistów jak Artur Rubinstein, Ignacy Jan Paderewski czy Światosław Richter. Doskonale, iż utwory fortepianowe Karola Szymanowskiego wciąż fascynują kolejne pokolenia pianistów. Dowodem tego są znakomite nagrania jakie trafiają do nas w ciągu ostatnich lat, dokonane m.in. przez  Szymona Nehringa (DUX 1198a), Marka Szlezera (DUX 1367), Wojciecha Pyrcia (DUX 1458), czy zamieszczone na tym albumie pełne pasji interpretacje muzyki Szymanowskiego zarejestrowane podczas sesji nagraniowych w 2017 i 2018 roku przez Radosława Sobczaka.
Płyta ukazała się 30 sierpnia 2018 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Radosław Sobczak: Karol Szymanowski Piano Music
CD 2018, DUX 1502

program:

9 Preludiów op.1:
  1. Preludium h-moll nr 1
  2. Preludium d-moll nr 2
  3. Preludium Des-dur nr 3
  4. Preludium nr 4 b-moll
  5. Preludium nr 5 d-moll
  6. Preludium nr 6 a-moll
  7. Preludium nr 7 c-moll
  8. Preludium nr 8 es-moll
  9. Preludium nr 9 b-moll
 
II Sonata A-dur op. 21:
10.  I Allegro assai. Molto appassionato
11. II Allegretto tranquillo. Grazioso
 
Mazurki op. 50:
12. nr 14: Animato
13. nr 15: Allegretto dolce
 
14. Etiuda b-moll op. 4 nr 3

Radosław Sobczak - fortepian

opis innej płyty Radosława Sobczaka:

opisy innych płyt z muzyką Karola Szymanowskiego:

   

 Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

czwartek, 20 września 2018, longplay_2010
Tagi: classic s

Polecane wpisy