Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Piotr SCHMIDT Quartet: Saxesful

Stella By Starlight; Interlude; You Don't Know What Love Is; Alice In Wonderland; Central Park West; Summertime; Song For Tomasz; What A Wonderful World; Blue Monk.

1 września 2018 roku ukazała się niezwykła płyta: "Saxesful" nagrana z udziałem tak wybitnych saksofonistów jak: Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Piotr Baron, Adam Wendt, Maciej Sikała i Grzech Piotrowski. Wszystkich ich słyszymy na jednym albumie dzięki inicjatywie czołowego polskiego trębacza młodej sceny jazzowej Piotra Schmidta. W poszczególnych utworach wybranych z dorobku światowego jazzu (kompozycje m.in. Victora Younga, Johna Coltrane'a, George'a Gershwina i Theloniousa Monka) zagrali zaproszeni goście, a skład formacji Piotr Schmidt Quartet, która firmuje cały album tworzą wraz z liderem: znany także z poprzedniej płyty Piotra Schmidta: "Dark Morning" Wojciech Niedziela (fortepian), oraz muzycy wywodzący się z genialnego tria RGG: Maciej Garbowski (kontrabas) i Krzysztof Gradziuk (perkusja).
Mimo iż album firmowany jest nazwą Piotr Schmidt Quartet sugerującą materiał nagrany w 4-osobowym składzie, w siedmiu na dziewięć przypadkach słuchamy muzyki wykonanej przez kwintet, w którym na pierwszym planie eksponowane są partie trąbki i saksofonu. Za linie pierwszego z wymienionych instrumentów odpowiedzialny jest obchodzący w 2018 roku dziesiątą rocznicę muzycznej aktywności, lider przedsięwzięcia. Natomiast zestaw nazwisk saksofonistów jakich słuchamy w poszczególnych nagraniach, przyprawić może o zawrót głowy najbardziej wymagających miłośników krajowego jazzu.
Każdy z siedmiu wielkich saksofonistów, których Piotr Schmidt zaprosił w czerwcu 2018 do studia, dysponuje indywidualnym, niepowtarzalnym brzmieniem, eksponującym rozmaitą estetykę i podejście do jazzu. Te znakomicie kontrastujące z sobą muzyczne osobowości ukazane w formie prawdziwego jazzowego kalejdoskopu, idealnie obrazuje repertuar płyty złożony z nieśmiertelnych, wielkich standardów.
Każdy z zacnych gości Piotra Schmidta otrzymał w "swoim" utworze bardzo dużo dźwiękowej przestrzeni, nie ograniczającej się zaledwie do zagrania efektownej solówki, ale decydującej o ostatecznym przekazie utworu. Właśnie dlatego "Saxesful" jest płytą tak wyjątkową. Albumem który łączy rozmaite jazzowe charaktery gigantów polskiego jazzu z wypracowanym przez muzyków Schmidta własnym brzmieniem.
Pięknym hołdem dla Wielkiego Nieobecnego na płycie, zmarłego w 2012 roku wybitnego saksofonisty Tomasza Szukalskiego, jest przygotowana przez Kwartet przepiękna, poruszająca ballada: "Song For Tomasz".
Melancholijna ballada "You Don’t Know What Love Is" zagrana z Kwartetem Schmidta przez Jana "Ptaszyna Wróblewskiego, bardzo uduchowione w pierwszej części, przeistaczające się następnie w podparty mantrycznym riffem kontrabasu "pojedynek" trąbki lidera z saksofonem Piotra Barona gershwinowskie "Summertime", czy niesamowicie zaaranżowane, rozbudowane do 13 minut: "What A Wonderful World" z Grzechem Piotrowskim i kończący album bluesowy temat Theloniousa Monka ("Blue Monk") z czarownym wręcz saksofonem Adama Wendta, to tylko kilka powodów, dla których każdy szanujący się miłośnik polskiego jazzu winien zapoznać się z tym albumem.
Płyta ukazała się 1 września 2018.

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

 

 

Piotr SCHMIDT Quartet: Saxesful
CD, SJ Records 032

program:
1. Stella By Starlight
2. Interlude
3. You Don't Know What Love Is
4. Alice In Wonderland
5. Central Park West
6. Summertime
7. Song For Tomasz
8. What A Wonderful World
9. Blue Monk

personel:
Piotr Schmidt - trąbka
Wojciech Niedziela - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja
oraz:
Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Piotr Baron, Adam Wendt, Grzech Piotrowski - saksofony

opisy innych płyt wydanych przez SJ Records: TUTAJ

poniedziałek, 17 września 2018, longplay_2010

Polecane wpisy