Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Piotr SCHMIDT Quartet: Saxesful

Stella By Starlight; Interlude; You Don't Know What Love Is; Alice In Wonderland; Central Park West; Summertime; Song For Tomasz; What A Wonderful World; Blue Monk.

1 września 2018 roku ukazała się niezwykła płyta: "Saxesful" nagrana z udziałem tak wybitnych saksofonistów jak: Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Piotr Baron, Adam Wendt, Maciej Sikała i Grzech Piotrowski. Wszystkich ich słyszymy na jednym albumie dzięki inicjatywie czołowego polskiego trębacza młodej sceny jazzowej Piotra Schmidta. W poszczególnych utworach wybranych z dorobku światowego jazzu (kompozycje m.in. Victora Younga, Johna Coltrane'a, George'a Gershwina i Theloniousa Monka) zagrali zaproszeni goście, a skład formacji Piotr Schmidt Quartet, która firmuje cały album tworzą wraz z liderem: znany także z poprzedniej płyty Piotra Schmidta: "Dark Morning" Wojciech Niedziela (fortepian), oraz muzycy wywodzący się z genialnego tria RGG: Maciej Garbowski (kontrabas) i Krzysztof Gradziuk (perkusja).
Mimo iż album firmowany jest nazwą Piotr Schmidt Quartet sugerującą materiał nagrany w 4-osobowym składzie, w siedmiu na dziewięć przypadkach słuchamy muzyki wykonanej przez kwintet, w którym na pierwszym planie eksponowane są partie trąbki i saksofonu. Za linie pierwszego z wymienionych instrumentów odpowiedzialny jest obchodzący w 2018 roku dziesiątą rocznicę muzycznej aktywności, lider przedsięwzięcia. Natomiast zestaw nazwisk saksofonistów jakich słuchamy w poszczególnych nagraniach, przyprawić może o zawrót głowy najbardziej wymagających miłośników krajowego jazzu.
Każdy z siedmiu wielkich saksofonistów, których Piotr Schmidt zaprosił w czerwcu 2018 do studia, dysponuje indywidualnym, niepowtarzalnym brzmieniem, eksponującym rozmaitą estetykę i podejście do jazzu. Te znakomicie kontrastujące z sobą muzyczne osobowości ukazane w formie prawdziwego jazzowego kalejdoskopu, idealnie obrazuje repertuar płyty złożony z nieśmiertelnych, wielkich standardów.
Każdy z zacnych gości Piotra Schmidta otrzymał w "swoim" utworze bardzo dużo dźwiękowej przestrzeni, nie ograniczającej się zaledwie do zagrania efektownej solówki, ale decydującej o ostatecznym przekazie utworu. Właśnie dlatego "Saxesful" jest płytą tak wyjątkową. Albumem który łączy rozmaite jazzowe charaktery gigantów polskiego jazzu z wypracowanym przez muzyków Schmidta własnym brzmieniem.
Pięknym hołdem dla Wielkiego Nieobecnego na płycie, zmarłego w 2012 roku wybitnego saksofonisty Tomasza Szukalskiego, jest przygotowana przez Kwartet przepiękna, poruszająca ballada: "Song For Tomasz".
Melancholijna ballada "You Don’t Know What Love Is" zagrana z Kwartetem Schmidta przez Jana "Ptaszyna Wróblewskiego, bardzo uduchowione w pierwszej części, przeistaczające się następnie w podparty mantrycznym riffem kontrabasu "pojedynek" trąbki lidera z saksofonem Piotra Barona gershwinowskie "Summertime", czy niesamowicie zaaranżowane, rozbudowane do 13 minut: "What A Wonderful World" z Grzechem Piotrowskim i kończący album bluesowy temat Theloniousa Monka ("Blue Monk") z czarownym wręcz saksofonem Adama Wendta, to tylko kilka powodów, dla których każdy szanujący się miłośnik polskiego jazzu winien zapoznać się z tym albumem.
Płyta ukazała się 1 września 2018.

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

 

 

Piotr SCHMIDT Quartet: Saxesful
CD, SJ Records 032

program:
1. Stella By Starlight
2. Interlude
3. You Don't Know What Love Is
4. Alice In Wonderland
5. Central Park West
6. Summertime
7. Song For Tomasz
8. What A Wonderful World
9. Blue Monk

personel:
Piotr Schmidt - trąbka
Wojciech Niedziela - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja
oraz:
Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Piotr Baron, Adam Wendt, Grzech Piotrowski - saksofony

opisy innych płyt wydanych przez SJ Records: TUTAJ

poniedziałek, 17 września 2018, longplay_2010

Polecane wpisy